free web hit counter Skocz do zawartości
Gość

Mój poradnik dot. walki z łysieniem z 2007 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Wklejam mój stary poradnik z 2007 roku. Co prawda już się trochę zdezaktualizował i wiadomo, że moja wiedza ulegała ciągłej ewolucji, ale wklejam go bo nadal jest dużo lepszy niż nic.

Jednocześnie będą trwały prace nad nowym.

 

1 część postu

 

Witam wszystkich!

 

Chciałbym podjąć próbę jakiegoś zestawienia leków i co ciekawszych wątków forum, tak aby stanowiło one jakąś bazę do dalszych poszukiwań informacji.

A także zrobić małe podsumowanie.

Postaram się informacje tu zawarte były w miarę wartościowe (trochę przewertowałem to forum i wiele innych miejsc w Internecie – głównie anglojęzycznych), a także uzupełniać i poprawiać w miarę dostępności wolnego czasu.

 

Post jest podzielony na działy:

 

1. Jak walczyć ?

2. Stymulatory wzrostu (stosowane zewnętrznie)

3. Doustne inhibitory DHT

4. Zewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych

5. Antyutleniacze / Antyoksydanty

6. Blokowanie kaspaz / przeciwdziałanie apoptozie

7. Środki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, itp.

8. Własne mieszanki

9. Dieta / Witaminy

10. Inne środki przydatne w leczeniu łysienia

11. Szampony pomocne w walce z łysieniem

12. Niektóre internetowe sklepy zagraniczne

13. Inne ciekawe źródła na temat łysienia

 

Lion

 

Jak walczyć ?

 

1. Ustal przyczynę wypadania włosów.

 

Choć w większości przypadków łysienie u mężczyzn to łysienie androgenne (dziedziczne) – opisywane poniżej, to jednak trafiają się przypadki wypadania włosów spowodowane innymi przyczynami, w tym: chorobami skóry (np. grzybicą), łojotokiem, zanieczyszczeniem organizmu, stresem lub brakiem witamin i minerałów (awitaminoza), ich nadmiarem (np. hiperwitaminoza A), a także niewłaściwym farbowaniem lub stosowaniem farb niskiej jakości.

Czasem różne przyczyny nakładają się na siebie, w szczególności choroby mogą wzmocnić łysienie androgenne.

 

W razie wątpliwości należy skorzystać z usług dermatologa (specjalista od chorób skóry, także skóry głowy i związanego z tym wypadania włosów) lub endokrynologa (specjalista od zaburzeń wydzielania hormonów), jeśli nasze wypadanie może być na tle hormonalnym.

Jeśli podejrzewamy, iż wypadanie naszych włosów na pewno nie jest na tle dziedzicznym (np. wypadanie włosów z całej głowy, pojawianie się placków w innych miejscach niż wynika to ze skali Norwood-Hamilton, itp.) można zrobić trichogram (badanie przyczyny łysienia). Trichogram robi się głównie u kobiet, a u mężczyzn, gdy podejrzewane jest łysienie inne niż androgenne (dziedziczne), np. łysienie plackowate, łysienie anagenowe, łysienie telogenowe lub łysienie bliznowaciejące.

 

Do dermatologa nie potrzebne jest skierowanie lekarza rodzinnego (wystarczy dowód ubezpieczenia). Do endokrynologa natomiast, skierowanie lekarza rodzinnego jest niezbędne.

Skierowanie od lekarza (może to być lekarz rodzinny lub specjalista), niezbędne jest także na wszelkie badania.

Wyżej wspomniane ograniczenia (skierowania), dot. tylko przypadków, kiedy chcemy skorzystać z „bezpłatnej” państwowej opieki zdrowotnej. Przy odpłatności za usługi, nikt nie będzie robił problemów, czy stawiał warunków (choć trafiają się lekarze, którzy przyjmują pacjentów wyłącznie na podstawie państwowego ubezpieczenia zdrowotnego).

Inne badanie, które może nam być pomocne to analiza pierwiastkowa włosów. Jest to badanie bardziej ogólne, robione w celu określenia mineralnego stanu człowieka (m.in. poziom zatrucia pierwiastkami toksycznymi).

Znany jest mi przynajmniej jeden przypadek forumowicza (opisywany poniżej), który walczył bezskutecznie z łysieniem, kiedy w końcu jego przyczyną okazało się nadmiar rtęci w organizmie.

 

Pamiętajcie, że nie jesteście skazani na jednego lekarza. Jeśli jeden budzi wątpliwości, możecie pójść do innego i porównać diagnozy. Moim zdaniem należy zbierać informacje z różnych źródeł i porównywać je ze sobą – to najpewniejsza metoda. Warto też czasem pójść prywatnie do uznanego specjalisty w danej dziedzinie (najlepiej jak najwęższej np. specjalizującego się wyłącznie w danym typie łysienia). Z mojego doświadczenia wiem (choć zaznaczam, że to moja subiektywna opinia), że lekarze, którzy leczą wyłącznie z państwowych ubezpieczeń to specjaliści najgorszej jakości, lepiej leczą ci, którzy przyjmują także prywatnie, a najlepiej ci, którzy przyjmują wyłącznie prywatnie i nie brak im klientów.

Oczywiście od reguł są wyjątki, ale zasada pozostaje.

 

Niektóre tematy forum:

 

„Trichogram”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1717

„Przegralem walke. Ale rada dla was.” (opis forumowicza, łysiejącego z powodu zatrucia organizmu)

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3398

„Farbowanie, a łysienie”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3262

„Post forumowiczki na temat rodzajów badań"

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=32603#32603

 

2. Jak walczyć z łysieniem androgennym (dziedzicznym).

 

Łysienie androgenne (zwane również: androgenetic alopecia, androgenic alopecia, alopecia androgenetica, AGA, male-pattern baldness lub MPB). Jest to łysienie dziedziczne i jest pewnym genetycznym upośledzeniem mieszków włosowych, które pod wpływem działania męskiego hormonu: dihydrotestosteronu (DHT) ulegają ciągłemu zmniejszeniu, produkując coraz cieńsze włosy z każdym cyklem, aż w końcu nie są już w stanie produkować nowych włosów w ogóle. Mieszki włosowe u różnych ludzi są w różnym stopniu podatne na DHT, a nawet u tego samego człowieka w różnych miejscach głowy są mniej lub bardziej podatne (zwykle: szczyt głowy, zakola lub przód) lub odporne całkowicie (zwykle: boki i tył głowy). Na obecnym etapie nauki nie sposób tego genetycznego upośledzenia usunąć (terapia genowa to śpiewka odległej przyszłości), dlatego też trwale stosuje się różne metody ograniczające negatywny wpływ DHT oraz stymulujące wzrost włosa.

 

Z łysieniem tym należy walczyć łącząc (najlepiej wszystkie razem) poniższe sposoby:

 

a) Obniżenie poziomu DHT w organizmie.

 

Uzyskuje się to obniżając poziom enzymu 5 alfa-reduktazy (5-AR), który odpowiada za przetwarzanie testosteronu w DHT. Obniżenie DHT w całym organizmie, a więc także w skórze głowy, ogranicza jego wpływa na mieszki włosowe. Generalnie leki doustne przeciw łysieniu androgennemu, pokrywają się z lekami przeciw łagodnemu przerostowi prostaty (Benign Prostatic Hyperplasia, BPH). Ponieważ ten sam DHT, który działa na mieszki włosowe, miniaturyzując je, działa też na prostatę, powiększając ją.

Dzienne dawki leków na łysienie i na prostatę, mogą się jednak różnić (np. finasteryd w dawce 5mg dziennie używany jest na leczenie BPH, natomiast na leczenia AGA tylko 1mg dziennie).

Poświęciłem lekom systemowo obniżającym DHT, dział: doustne inhibitory DHT.

 

Z blokowaniem DHT nie należy jednak przesadzać. Hormon ten jest potrzebny w naszym organizmie (chroni go m.in. przed działaniem estrogenów - hormonów żeńskich), a jego nadmierne obniżenie to najczęściej droga do impotencji, a czasami (choć rzadko) do ginekomastii (przerostu gruczołu piersiowego u mężczyzn).

Odstawienie leków anty-DHT zwykle sprawia, że wszelkie dolegliwości mijają po pewnym czasie.

 

Nie należy też stosować leków obniżających DHT w organizmie, w okresie dojrzewania, gdyż może to doprowadzić nawet do m.in. niewłaściwego rozwoju narządów płciowych.

 

b) Obniżenie poziomu DHT w skórze głowy.

 

W tym przypadku blokery enzymu 5-AR stosuje się wyłącznie zewnętrznie (na skórę głowy) rozpuszczając je np. w wodzie i alkoholu. Ogranicza to efekty uboczne (głównie obniżenie libido), gdyż obniżamy DHT tam gdzie to konieczne.

W praktyce zastosowanie miejscowych inhibitorów DHT musi być uzupełnianie działaniami opisanymi poniżej, gdyż nigdy nie jest dość skuteczne samodzielnie.

 

c) Blokowanie receptorów androgennych (RA) w obrębie skóry głowy

 

Blokowanie receptorów androgennych w skórze głowy, polega na niedopuszczeniu przyłączenia się do nich androgenów (głównie DHT). Nie prowadzi to do obniżki DHT w skórze głowy, ale powoduje, iż nie przyłączając się do receptorów, nie oddziaływuje on negatywnie na mieszki włosowe.

 

Ochronę receptorów androgennych, uzyskuje się stosując zewnętrzne środki na skórę głowy.

 

Poświęciłem tym lekom, jak lekom i opisywanym w poprzednim punkcie, dział: Zewnętrzne inhibitory DHT lub blokery receptorów androgennych

 

d) Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu

 

W prawidłowo funkcjonującej komórce istnieje tzw. równowaga prooksydacyjno-antyoksydacyjna (RPA). Wolne rodniki tlenowe, kiedy wytwarzane są w normalnych ilościach, pracują m.in. aby uwolnić nasz organizm od szkodliwych toksyn (są reakcją naszego systemu immunologicznego).

Zaburzenia tej równowagi związane z nadmiarem wolnych rodników nazywa się stresem oksydacyjnym.

Nadmiar wolnych rodników tlenowych działa destrukcyjnie na komórki mieszka włosowego powodując uszkodzenie białek błony komórkowej.

 

Niestety nadmiar DHT w mieszku w mieszku włosowym, prowadzi właśnie do uwolnienia rodników ponadtlenkowych.

 

Podstawowym środkiem zaradczym (antyutleniaczem) jest: Dysmutaza Ponadtlenkowa (SOD) - naturalna grupa enzymów, prowadząca do usuwania rodnika ponadtlenkowego (rozkłada go do nadtlenku wodoru i tlenu).

 

Wiele produktów przeciw łysieniu androgennemu zawiera SOD. Ponadto wspomagająco, działają także inne antyutleniacze, które opisuję w dziale Antyutleniacze / Antyoksydanty.

 

e) Przeciwdziałanie apoptozie (zaprogramowanej śmierci komórek mieszka włosowego)

 

Receptor androgenny brodawki skórnej po przechwyceniu androgenów (głównie DHT), powoduje wypuszczenie wielu substancji wpływających na wzrost pozostałych części mieszka włosowego. Pewne z nich są czynnikami wzrostu, inne zaś jego inhibitorami. Kiedy inhibitory wzrostu osiągną właściwy poziom, włos przechodzi z fazy anagenu do katagenu.

Wieloletnie badania naukowców potwierdziły, że oddziaływanie androgenów na m.in komórki pochwy korzenia włosa lub keratynocytu (komórki naskórka), nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Ale dodanie komórek brodawki skórnej do tej mieszanki, powoduje już spowolnienie wzrostu wszystkich pozostałych komórek.

 

Wiadomo m.in., że niektóre inhibitory wzrostu z, uwalnianych przez receptory androgenne brodawki skórnej, substancji to: TGF-beta 1, TGF-beta 2, Protein Kinease C, FGF-5, Thrombospondin, DPPK, IL-1.

 

Odkryto, że wzbudzanie przez androgeny (głównie przez DHT), substancji TGF-beta (transformujący czynnik wzrostu beta), powoduje z kolei wzbudzenie kaskady kaspaz (enzymów, które kontrolują apoptozę, przecinając odpowiednie białka komórek) i w ten sposób śmierć komórek włosowych.

Rodzina cytokin TGF-beta stanowi pomost pomiędzy DHT, a wzbudzeniem kaskady kaspaz.

Także rodzina cytokin TNF-alfa (czynnik martwicy nowotworów alfa), poprzez wzbudzanie enzymu PKC (kinaza białkowa C), przyczynia się pośrednio do wzbudzenia kaspaz, a przez to do apoptozy komórek mieszka włosowego.

 

Nadwydzielanie TGF-beta powoduje też reakcje systemu immunologicznego, które wydaje się obejmować wysyłanie do mieszków włosowych, rodników ponadtlenkowych.

 

Wiele substancji, co ciekawe głównie naturalnego pochodzenia, ogranicza działanie powyższych substancji - inhibitorów wzrostu.

 

Poświęciłem temu dział: Blokowanie kaspaz / przeciwdziałanie apoptrozie.

 

f) Stymulacja wzrostu włosa

 

Oprócz przeciwdziałaniu wypadaniu włosów, ważne jest stymulowanie ich wzrostu.

Stymulatory wzrostu włosów oddziaływują na mieszki włosowe, sprawiając, że produkując one coraz to grubsze, solidniejsze włosy. Niestety samodzielnie nie są w stanie przeważyć negatywnym skutkom działania DHT opisanym powyżej, dlatego też należy je stosować w uzupełnieniu z środkami przeciwdziałającymi efektom opisanym w pkt a-e.

 

Stymulatorom wzrostu, poświęciłem stosowny dział: Stymulatory wzrostu (stosowane zewnętrznie)

 

g) Działanie anty-zapalne

 

Doświadczenie forumowicze uważają, że w kuracji przeciw AGA powinien znaleźć się także środek o działaniu przeciwzapalnym. Często bowiem osoby łysiejące cierpią na chroniczne zapalenie mieszków włosowych.

 

Wiele substancji o działaniu przeciwzapalnym opisałem w dziale Własne mieszanki, a także w dziale Środki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, itp..

 

3. Odrastające jasne włosy bez barwnika (vellus hair)

 

Czasami zdarza się, że odrastające na skutek terapii włosy, pozbawione są barwnika.

 

Poświęcono temu temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1463

 

4. Gdy leczeniem farmakologicznym, nie da się już więcej uzyskać.

 

W przypadku gdy zatrzymaliśmy wypadanie i uznamy, iż uzyskaliśmy tyle odrostów, na ile to było możliwe, pozostaje nam chirurgia odtwórcza włosów (chirurgia plastyczna).

Polega na przeszczepianiu włosów z tyłu głowy (gdzie rosną włosy odporne na działanie DHT) na miejsca wyłysienia lub przerzedzenia. Obecnie stosowane metody przeszczepu to: strip (metoda tradycyjna - polegająca na wycięciu paska z włosami z tyłu głowy i późniejszym dzieleniu go na przeszczepy wszczepiane w miejscach wyłysienia. po metodzie tej zostaje niewielka blizna z tyłu głowy), FUE (Follicular Units Extraction - polega na pobieraniu i przeszczepianiu pojedynczych zespołów mieszkowych, nie zostawiając blizny z tyłu głowy), TC (Trichophytic Closure – różni się od metody tradycyjnej sposobem szycia miejsca dawczego, pozostawiając bliznę niewidoczną nawet przy krótkim ostrzyżeniu włosów. ponadto włosy rosną przez bliznę).

Metody powyższe różnią się sposobem pobierania włosów, natomiast sposób ich wszczepiania jest podobny we wszystkich przypadkach. Metoda FUA różni się od pozostałych dodatkowo tym, iż umożliwia także pobieranie włosów z innych miejsc ciała. Włosy takie po przeszczepieniu, w pewnym stopniu „dostosowują się” wyglądem do innych rosnących na głowie.

Na efekty przeszczepu trzeba czekać ok. 6 miesięcy (włosy zaczynają rosnąć po ok. 3 miesiącach z prędkością 1cm na miesiąc). Często konieczne jest także ponawianie operacji (zagęszczenie włosów) z uwagi na: konieczność zachowania pewnych minimalnych odległości pomiędzy mikro-ranami pozostałymi w miejscach wszczepień (odległości muszą być na tyle duże, by zapewnić prawidłowe gojenie), a tym samym ograniczoną gęstość włosów uzyskiwaną w trakcie jednej operacji.

Nie koryguje się też cofniętych skroni, gdyż włosy na nich różnią się od innych na głowie i wszczepianie włosów z innych miejsc głowy, nie dało by dobrego efektu kosmetycznego.

 

Oczywiście zabiegi przeszczepu włosów można przeprowadzić jeśli jest dość włosów do pobrania z okolic dawczych. Możliwości ocenia chirurg w trakcie konsultacji.

W przyszłości problem ten może zniknąć, z uwagi na prowadzone próby klonowania włosów.

 

5. Maskowanie łysiny lub przerzedzenia włosów.

 

W przypadku przerzedzenia włosów można stosować preparaty takie jak: Nanogen (http://www.salvo-polska.pl/), DermMath (http://www.dermmatch.pl/) lub inne podobne środki.

Są to opiłki keratyny (czyli białka z którego zbudowane są także ludzkie włosy), które po posypaniu włosów przyczepiają się do nich, sprawiając wrażenie większej gęstości. Skutecznie maskuje to miejsca przerzedzenia, ale tylko do kolejnego mycia głowy.

Kolor preparatu należy dobrać odpowiednio do swoich włosów.

 

W każdym przypadku przerzedzenia można pokryć natomiast głowę sztucznymi włosami. Takie zabiegi przeprowadza np. klinika Handsome Men (http://www.handsomemen.pl/).

Polega to niechirurgicznym (bez ingerencji w tkankę) wszczepianiu włosów do cienkiej jak pergamin mikroskóry. Stosuje się włosy naturalne (cudze) lub sztuczne. Te pierwsze dają bardziej naturalny wygląd, te drugie większą trwałość.

Wadą tych zabiegów jest to, że dają one nowe włosy, ale nie nowe cebulki. Włosy tak wszczepione zatem nie rosną i jak każda materia, niszczą się po pewnym czasie, co powoduje konieczność ponowienia zabiegu. Oszukamy tym samym nieznajomych, ale trudniej będzie przekonać osoby bliskie, że to nasze włosy (w końcu się przecież zorientują). Nie mniej jednak, jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż łysina.

 

Chciałbym tutaj także przestrzec, iż strona powyższej kliniki niesłusznie ostrzega przed przeszczepami włosów. Przeszczepy włosów są bezpieczne, przyjmują się wszystkie i prowadzą do trwałego efektu kosmetycznego, czasem wręcz znakomitego. Jeśli jest inaczej, oznacza to tylko tyle, że zabieg przeprowadzał chirurg nie posiadający odpowiednich umiejętności. Jedynie prawdziwe stwierdzenie na stronie kliniki Handsome na temat przeszczepów to, że „nie zawsze pacjent dysponuje odpowiednią ilością włosów do pobrania”.

 

Oczywiście peruka lub treska to również skuteczne metody maskowania, na tyle znane, że nie wymagają opisu.

 

Opis niektórych środków przeciwko łysieniu (podzielony wg grup)

 

Poniżej prezentuję opis niektórych środków przeciwko łysieniu.

Na wstępie, kilka faktów.

 

Sprzedawane, gotowe preparaty przeciw łysieniu dzielą się w zasadzie na dwie kategorie:

1. zarejestrowane jako leki – w tym przypadku zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność musi być potwierdzona badaniami, choćby miała to być skuteczność mizerna (leki zarejestrowane w Polsce to np. Propecia, Loxon, Regaine).

2. kosmetyki – w tym przypadku producent odpowiada jedynie za bezpieczeństwo ich stosowania. Kosmetyk nie musi działać w ogóle, bo nie ma możliwości weryfikacji czy producent mówi prawdę (nie ma obowiązku przeprowadzenia stosownych badań). Dlatego nawet jeśli twierdzenia producenta są oburzające, państwowe instytuty nie mogą mu nic zrobić.

 

W dzisiejszych czasach to marketing decyduje o powodzeniu produktu (istnieją badania, że w ok 70%), a dopiero potem jego jakość. Producenci zaś na rozpaczy i naiwności ludzi, żerują bezlitośnie, wiedząc, że ich odpowiedzialność za to co obiecują, praktycznie nie istnieje. Ponadto łysienie może nam się zatrzymać przecież, choćby dlatego, że tak było nam przeznaczone z uwagi na podłoże genetyczne, ustąpienie przyczyny (jak stres). Stosowany lek, może dać przy tym jedynie efekt placebo. Zawsze więc znajdzie się ktoś, kto będzie „lek” chwalił (że coś tam mu pomógł), a producent i tak wyjdzie na swoje.

 

 

Z drugiej strony nawet zarejestrowane leki, rzadko kiedy okazują się wystarczające na dłuższą metę, zwłaszcza w przypadku zaawansowanego łysienia. W perspektywie kilku-nastu, kilku-dziesięciu lat, w cale też nie muszą być bez skutku dla naszego zdrowia, bo nikt na taki okres badań nie przeprowadza.

 

 

Z tych powodów zmuszeni jesteśmy do poszukiwania innych preparatów, jednak za ich skuteczność i bezpieczeństwo odpowiadamy wyłącznie sami przed sobą. Zalecam więc rozsądek i edukację.

 

 

Stymulatory wzrostu (stosowane zewnętrznie)

 

Minoxidil 2%, 5%, 12,5% lub 15% (Loxon, Poloxidil, Regaine, Rogaine, Xandrox)

 

Najpopularniejszy stymulator wzrostu włosa. Stosuje się go 1x lub 2x dziennie, w odstępnie odpowiednio co 24 lub co 12 godzin. Nie więcej jednak niż 2ml na dobę. Aby jego działanie było skuteczne, musi pozostać na skórze głowy co najmniej 4 godziny.

Zacząć jego stosowanie należy od stężenia 2%, by przyzwyczaić skórę głowy, stopniowo przechodząc do 5%. Stężenia 12,5% oraz 15% są stosowane przez niewiele osób.

 

Minoxidil 2% dostępny jest w Polsce bez recepty w postaci preparatów: Loxon, Piloxidil lub Regaine. W stężeniu 5% tylko Loxon lub Regaine, na receptę, choć w praktyce często można kupić w aptekach bez. Najpopularniejszym preparatem jest Loxon, znacznie tańszym od Regaine, a moim zdaniem różni się jedynie tym, że jest polskiej produkcji, oraz ilością aplikatorów dołączanych do opakowania.

 

Stężenia 12,5% oraz 15% dostępne są m.in. w postaci preparatu Xandrox w USA. Choć potrzeba stosowania tak wysokich dawek jest dyskusyjna i powinno się po nie sięgać jedynie, gdy 5% nie zda egzaminu lub chcemy spowodować większy odrost na pewnym etapie leczenia łysienia. Raczej nie powinny stanowić one trwałej kuracji.

 

Minoxidil zwykle powoduje początkowo zwiększone wypadnie włosów. Uważa się to za jego normalną reakcję – żeby odrosły nowe włosy, stare muszą wypaść. Oczywiście nie wszystkie muszą odrosnąć, jeśli nasze łysienie jest nasilone, a nie stosujemy innych specyfików, żeby mu zapobiec (inhibitory DHT, itp.). Jednak przy braku stosowania minoxidilu włosy, które mają wypaść, wypadną i bez jego stosowania, tyle, że proces ten się opóźni.

Szczegółowo ten temat opisany jest także w poradniku serwisu: http://www.lysienie.info/poradnik.php?id=1

Linienie jest także opisane szczegółowo tutaj (ang.): http://www.hairlosstalk.com/newsletter/article220.htm

 

Inny problem jaki poruszył otis na tym forum, przytaczając wypowiedź dr. Lee, to że środek ten daje maksymalny odrost po ok. 2 latach stosowania. Aby spowodować dalszy odrost lub utrzymać istniejące efekty, należy albo zwiększyć stężenie minoxidilu lub zostosować inhibitor DHT. W innym razie w przypadku większości osób, włosy będą z czasem znów stawały się cieńsze, po czym zaczną wypadać.

Źródło tutaj: http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=4343#4343

 

Z drugiej strony dla większości oczywista jest konieczność uzupełnienia stymulatora wzrostu, inhibitorem DHT lub receptorów androgennych.

 

Oczywiście nadmienić należy, że problemy z sercem (kołotanie, uścisk), które mogą wystąpić przy tym środku, lub niepożądane reakcje skóry powinny stanowić sygnał do zmniejszenia stężenia lub odstawienia tego leku.

 

Tematy forum poświęcone Minoxidilowi:

 

„Atomowy (wzmocniony) minoxidil”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=404

 

„Skutki uboczne”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2962

 

„Techniki nakładania”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1320

 

„Czy pomaga”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1846

 

„Loxon 5%”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1797

 

„Minoxidil bez glikolu propylowego”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1674

 

„Minoxidil 12% i 15%”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1518

 

„Minoxidil w piance”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3382

 

„Zmiana z mocniejszego na słabszy i odwrotnie”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3220

 

„Alternatywa dla Regrowth (minoxidil ze sklepu GenHair)”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1496

 

„GenHair + Xandrox (porównanie GenHair Mix z preparatem Xandrox)”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2863

 

Minoxidil opisany jest także w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=1

 

Capsaicin / Kapsaicyna

 

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny, alkaloid "pikantności" - odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili. Jest zawarta w prawie każdej papryce.

Ilość kapsaicyny w roślinie mierzy Skala Scoville'a (oznaczana skrótem SHU, od Scoville Hotness Unit - ang. jednostka ostrości Scoville'a)

Kapsaicyna i jej pochodne nie są rozpuszczalne w wodzie, lecz tylko w alkoholu i tłuszczach.

 

Stosowana na skórę głowy, stymuluje produkcję tzw. Substance P (SP), która nie tylko wzbudza fazę anagenu (wzrostu) włosa, ale także wydłuża jej trwanie.

 

Kapsaicyna opisana jest w temacie forum „Atomowy (wzmocniony) minoxidil” (jak dodatek do niego):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=404

 

Informacje na temat efektów badań wspólnego stosowania minoxidil'u i kapsaicyny, dostępne są także poniżej (ang.):

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=68777

 

Spora ilość kapsaicyny zawarta jest m.in. w przyprawach: Pure Cap (preparat na bazie oleju roślinnego i ekstraktu z pieprzu chilli) oraz Mad Dog's Revenge (preparat na bazie oleju z fasoli sojowej oraz ekstraktu z papryki Habanero), które są dostępne w także w Polsce.

 

Mad Dog's Revenge (zawartość kapsaicyny: 1.000.000 SHU) dostępny jest tutaj:

http://www.ostrakuchnia.pl/content/view/123/71/

Pure Cap (zawartość kapsaicyny: 500.000 SHU) dostępny jest tutaj:

http://www.ostrakuchnia.pl/content/view/134/71/

 

Informacje na temat skali Scoville'a dostępne są poniżej:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Scoville%27a (pol.)

http://en.wikipedia.org/wiki/Scoville_scale (ang.)

http://www.egconsult.com/Scoville.htm (ang.)

 

Retinol 0,025%, 0,05% lub 0,1% (Atrederm, Retin A, Airol)

 

Retinol czyli witamina A w czystej postaci stymuluje wzrost włosa. Nakłada się go na noc, jakieś 10-20 minut po minoxidilu. W szczególności regularne stosowanie Retinolu wzmacnia wchłanianie minoxidilu.

W aptekach dostępny jest m.in. w postaci specyfików Atrederm (w płynie) oraz Retin-A (maść), w stężeniach jak w tytule.

W zasadzie nadmienić należy, iż Atrederm i Retin-A zawierają niedokładnie Retinol (czysta postać witaminy A), a tretinoin (kwas retinolowy, zwany też „kwasem witaminy A”). Jednak korzystne działanie na skórę obu preparatów na skórę jest podobne, poza tym, że Retinol w przeciwieństwie do tretinoin’u, nie powoduje przejściowych podrażnień skóry.

Na allegro dostępne są także ampułki 2ml retinolu (zawierające również glicerynę i witaminę E), sprzedawane pojedynczo jak oraz w paczkach po 10 sztuk.

Koszt leczenia ampułkami, jest jednak wyższy niż Atrederm’em.

Przy stosowaniu Atrederm’u (lub Retin-A) oczywiście warto rozpocząć od najmniejszych stężeń, a w razie braku reakcji skórnych przejść stopniowo do dawki 0,05% i 0,1%.

 

 

Szczegóły na temat stosowania Retinolu znajdują się także w wątku forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=271

 

oraz w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=5

 

Retinolowi jest poświęcona pokrótce strona (choć bez związku z włosami):

http://www.bio-med.pl/retinol.html

 

Folligen Lotion / Spray / Cream

 

Kosmetyk stymulujący porost włosów. Zawiera m.in. aktywną miedź (dokładnie: peptydy miedzi / copper peptides), która działa jak SOD (dysmutaza ponadtlengowa), tj. antyutleniająco oraz przeciwdziała apoptozie (zaprogramowanej śmierci mieszka włosowego, przeciwdziałając cytokinom TGF-beta). Folligen działa też antyzapalnie.

 

Można, a nawet dla uzyskania lepszych efektów zaleca się go stosować łącznie z minoxidilem (nakład się go wówczas po wyschnięciu minoxidilu).

Wg ulotki oraz doniesień użytkowników, dalszą poprawę uzyskuje się przez dodatkowe stosowanie retinolu lub kwasu retinolowego, a także ew. Emu Oil (olej z emu).

 

Folligen dostępny jest m.in. w zagranicznych sklepach internetowych. Jest tani w porównaniu do innych podobnych kosmetyków.

Występuje w wersjach Cream - krem, Lotion - płyn, Spray - sprej. Wersje te podzielone są stosownie do gęstości włosów - krem jest wygodniejszy w stosowaniu na rzadkie włosy, z drugiej strony zaś sprej, na bardzo gęste włosy.

Zaletą jest Folligenu, jest iż nie podrażnia skóry jak Loxon, Regaine (Minoxidil).

Jego chyba jedyną wadą jest nieznaczny niebieski nalot jaki pozostawia.

 

Poświęcony jest mu temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2626

 

Skład Folligenu:

 

Purified water, squalane, octyl palmitate, PEG-100 stearate (glycerol stearate + PEG-100 stearate), cetyl alcohol, copper peptides (hydrolyzed soy protein and copper chloride), stearic acid, saw palmetto oil, allantoin, polypropylene glycol, diazolinydinyl urea, methylparaben, propylparaben, herbal fragrance, tocopheryl acetate, retinyl palmitate, ergocalciferol

 

Tricomin (Tricomin Conditioner)

 

Tricomin podonie jak Folligen, zawiera peptydy miedzi. Jest stymulatorem wzrostu włosa oraz antyutleniaczem. Podobnie jak folligen może być stosowany łącznie z minoxidilem.

Jego skuteczność potwierdzona została w badaniach klinicznych (2 faza testów klinicznych FDA).

 

Tricomin tak jak Folligen, dostępny jest tylko w sklepach zagranicznych.

 

Skład Tricominu:

 

Purified water, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Stearamidopropyl Dimethylamine, Cetyl Alcohol, Propelyene Glychol, Stearyl Alcohol, Dimethicone, Triamino Copper Nutritional Complex, Hydroxyethylcellulose, Panthenol, Aloe Vera Gel, Soydimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Keratin, Citric Acid, Methylparaben, Fragrance, Disodium EDTA, Propylparaben, Peppermint Oil, Tocopheryl Acetate, Cholecalciferol, Retinyl Palmitate, Vegtable Oil, FD&C Blue #1, D&C Red #33

 

Proxiphen / Proxiphen-N

 

Proxiphen to raczej nie stymulatory wzrostu, ale coś w rodzaju wszystko razem (stymulator wzrostu, anty-DHT, bloker recptorów androgennych, przeciwzapalny, przeciwutleniający).

Z uwagi na zawartość, Proxiphen dostępny jest na receptę. Z tego powodu wypuszczone także jego odchudzoną wersję (dostępną bez recepty): Proxiphen-N.

Proxiphen zawiera: Spironolakton, peptydy miedzi, Minoxidil, Retin-A, antyutleniacze, Argininę, PBN, Fenytoinę i wiele innych.

 

Proxiphen-N pozbawiony jest: tretinoin’u (Retin-A), minoxidilu, fenytoiny, spironolactonu.

 

W szczególności skład Proxiphen-N obejmuje:

Allantoin, ascorbate, ascorbylpalmitate, arginine, BHT, 3 carboxypyridine-N-Oxide, CU/ZN-binding peptides (from CU/ZN sulfates), EDTA, propylene glycol, superoxide dismutases, water

 

Dostępny jest wyłącznie w zagranicznych sklepach.

 

Hairmax LaserComb / grzebień laserowy

 

Grzebień laserowy Hairmax LaserComb został w lutym 2007 r., uznany przez Amerykański Instytut Żwyności i Leków (Food and Drug Administration / FDA), jako środek stymulujący wzrost włosów (wcześniej uznanymi lekami przeciw AGA, były jedynie: minoxidil i finasteryd). Dużo wcześniej został on natomiast zaakceptowany przez FDA, z uwagi na bezpieczeństwo.

Promienie laserowe mają także działanie przeciwzapalne oraz pomocne w leczeniu ran.

Należy tutaj podkreślić, że tak jak inne stymulatory, jest to sposób na pobudzenie porostu (odrost włosów, wzrost włosów grubszych i solidniejszych). Samodzielnie, nie zapobiegnie ich wypadaniu, dlatego konieczne jest zastosowanie środków ograniczających DHT oraz skutki działania tego hormonu.

 

Oficjalna strona Hairmax LaserComb: http://www.lasercomb.net/

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=905

 

GSE / Grape Seed Extract / Oligomeric Proanthocyanidins / Procyanidin Oligomers / Wyciąg z nasion winogrona (Endotelon)

 

Wyciąg z nasion winogrona ma działanie stymulujące wzrost włosa. Jest więc w pewnym sensie naturalnym odpowiednikiem minoxidilu. Można go stosować jako uzupełnienie kuracji minoxidilem, lub w przypadku osób uczulonych na minoxidil jako jego zastępnik.

Wyciąg z którego można przygotować preparat do wcierania, dostępny jest m.in. w postaci leku o nazwie Endotelon.

Endotelon nie jest jednak wygodny z uwagi na konieczność mielenia. Znacznie lepsze są kapsułki żelowe, z których można wysypać zawartość.

Łatwo dostępny w Polsce są m.in., także:

„Active-Life Wyciąg z Pestek Winogron” (wada: zawiera znacznie więcej flawonoidów cytrusowych, niż GSE)

„ORTIS Nasiona winogron UVA” (wada: to zmielone nasiona, a nie ekstrakt, nie będą więc miały tej samej intensywności)

„ADRIEN GAGNON Phyto Grape Vine” (wada: to wyciąg z winogron, a nie z nasion winogron).

GSE w formie proszku, dostępny jest także na stronie z półproduktami: http://www.mazidla.com/ oraz w licznych sklepach zagranicznych.

 

GSE poświęcono wątek na forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1001

 

Wzmianka na temat ew. mieszanki Minoxidil, GSE, GTE dostępna jest tutaj:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2387

 

GSE opisany jest także w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=10

 

oraz w dziale badania:

http://www.lysienie.info/badania.php?id=5

 

Apple Polyphenols / Polifenole z Jabłek (w szczególności: procyanidin B-2)

 

Pod koniec 2000 r., japońscy naukowcy zaprezentowali międzynarodowej społeczności wyniki badań na temat wpływu polifenoli z jabłek (w szczególności: procyanidin B-2) na wzrost włosów.

Wg zaprezentowanych badań, efekt ma być lepszy proantocyjanów z wingron, oraz o 200% lepszy od minoxidilu.

 

Źródła (ang.):

http://www.hairlosstalk.com/discussions/posts/167340.html

http://www.applepoly.com/procyanidin-b-2/index.htm

 

Temat forum:

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3081

 

Kofeina

 

Kofeina wpływa pozytywnie na cebulki włosowe stymulując ich wzrost.

Badania przeprowadzone przez Wydział Dermatologii i Alergologii Uniwersytetu w Jenie (Niemcy), potwierdzają, iż kofeina wpływa pozytywnie na cebulki włosowe stymulując ich wzrost.

Badania przeprowadzono ex-vivo, stosując kofeinę i testosteron miejscowo.

Testosteron utrudniał wzrost włosa, a kofeina negowała to jego niepożądane działanie. Kofeina samodzielnie natomiast, znacząco pobudzała wzrost mieszków włosowych, prowadząc do wniosku, iż jest stymulatorem wzrostu włosa.

 

Badania były przeprowadzone ex-vivo (odmiana in-vitro, poza żywym organizmem), po biopsji z czubków głów mężczyzn z łysieniem androgennym. Dlatego też, należy się spodziewać dalszych badań w tym zakresie.

Nieokreślona jest też dzienna dawka.

 

PS.

Badania jednak potwierdzają, że firma Alpecin Cosmetics stosując kofeinę w swoich produktach (szamponach) od pewnego czasu, może być na rzeczy, twierdząc, że stymulują one wzrost włosów.

 

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&list_uids=17214716&cmd=Retrieve

http://www.cosmeticsdesign.com/news/ng.asp?id=73930-alpecin-cosmetics-caffeine-hair-loss-treatment

 

Warto dodać, że kofeina występuje w zielonej herbacie. Oznacza to, że stosując wyciąg z zielonej herbaty zewnętrznie (opisany w dziale: Zewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych), automatycznie stosujemy kofeinę. Dot. to oczywiście wyciągów z zielonej herbaty, które nie są pozbawione kofeiny, bo takie też występują. I tak np. Teavigo lub Pharmanex Tegreen, są kofeiny pozbawione.

 

6 BAP / 6-Benzylaminopurine

 

6 BAP stymuluje BMP (Bone Morphogenetic Protein), sygnałowanie wewnątrzkomórkowe oraz gen Ephrin kontrolujący angiogenezę (proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych). Jak podkreślają niektórzy forumowicze, stanowi obowiązkowy element kuracji.

 

6 BAP sprzedawany był m.in. w postaci preparatu Innovate z Lion Corp. Obecnie firma ta nie sprzedaje już tego preparatu wysyłkowo, skupiając się na sprzedaży krajowej (Japonia).

Informacje na temat Innovate znajdują się tutaj:

http://www.kurogrow.com/innovate_eng.html

 

6 BAP można także kupić w formie podstawowej, gdyż jest to środek stosowany do stymulowania wzrostu roślin. I jako taki, dostępny jest m.in. na stronie: http://www.phytotechlab.com/detail.aspx?ID=141

 

Przykładowa mieszanka z 6 BAP:

6-BAP - 1.083g

EtOH (Etanol) - 48.98g (62ml)

Glycerin (Gliceryna) - 18.90g (15ml)

Water (woda) - 3g(3ml)

 

Bliższe informacje na jego temat znajdują się w temacie na forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=616

 

A także tutaj (ang.):

http://www.genhair.com/6bap.html

 

 

Doustne inhibitory DHT

 

Finasteride / Finasteryd (Propecia, Proscar, Fincar, Penester, Finaride, Finpecia)

 

Finasteryd to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych doustnie. Blokuje on typ II enzymu 5-alfa reduktazy (5-AR), który stanowi 70% tego enzymu. Uważa się, że większość dihydro-testosteronu (DHT) w mieszkach włosowych, pochodzi właśnie z reakcji 5-AR typu II z testosteronem. Z drugiej strony 5-AR typ I (oba typy reagują z testosteronem, produkując DHT) występuje w bliższym sąsiedztwie mieszków włosowych. Oba typy 5-AR blokuje lek o nazwie Dutasteryd, opisywany poniżej.

 

Wadą tego leku jest fakt, iż niektóre osoby podkreślają jego malejącą skuteczność z upływem czasu. Na skutek stosowania Finasterydu, po pewnym czasie zachodzi upregulacja receptorów androgennych. Wobec czego choć poziom DHT ulega obniżeniu, to zwiększona liczba/czułość receptorów androgennych w obrębie skóry głowy. Miejscowe stosowanie m.in.: GTE (Green Tea Extract), retinoidy (retinol), siarczan/tlenek cynku lub witaminy E niweluje ten negatywny efekt.

 

Tutaj jest wątek: „Finasteryd przestaje działać po 2 latach ?”:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=94

 

O wadach i zaletach Finasterydu pisze też otis:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=5559#5559

 

O upregulacji receptorów androgennych (otis):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=5256#5256

 

Zmniejszenie liczby RA (otis)

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=4681#4681

 

Finasteryd dostępny jest w Polsce pod postaciami Proscar (5mg) i Propecia (1mg). Propecia zawiera optymalną dawkę jak, że z założenia jest lekiem na łysienie, jednak jest znacznie droższa od Proscaru (który jest z założenia lekiem na przerost prostaty). Dlatego też niektóre osoby dzielą Proscar na 4 części, by stosować go w zastępstwie Propecji. Z drugiej strony podnoszono na tym forum pogląd, iż rozkład przestrzenny Finasterydu w Proscar’ze nie musi być równomierny, stąd po podziale na równe 4 części mogę one zawierać różne zawartości Finasterydu. Problem ten można zniwelować, rozpuszczając Proscar w 5ml alkoholu.

 

Wzmianka na temat Proscar’u w alkoholu jest tutaj:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=11352#11352

 

Inny pogląd prezentowany na forum, przytaczając badania podkreśla, iż dokładność nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Szczegóły tutaj: http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=245

oraz tutaj (ang.): http://www.hairlosshelp.com/hair_loss_research/standard_dose_finasteride.cfm

 

Niektóre osoby, zwłaszcza na zachodzi, stosują także Finpecję, która zawiera tę samą dawkę Finasterydu co Propecia. Nie trzeba więc dzielić. Finpecja jest tańsza od Propecji, ale droższa od Proscaru.

Finpecja dostępna jest np. w http://www.inhousepharmacy.com/

 

Warty uwagi jest też pozytywny efekt, jaki można uzyskać stosując Finasteryd miejscowo, o czym pisze otis:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=478

 

Finasteryd opisany jest także w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=2

 

Pozostałe tematy forum dot. finasterydu:

 

Ginekomastia (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn) po finasterydzie

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=308

 

Szkodliwość Propecji

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1437

 

Odrosty po Finasterydzie

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3457

 

Finasteryd i wątroba

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1716

 

Finpecja - ef uboczne (linienie)

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3440

 

Proscarowe lnienie?

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2161

 

finasteryd i linienie

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3511

 

Dutasteride / Dutasteryd (Avodart, Avolve, Dutas, Veltride)

 

Jest to lek produkowany Glaxo Smith Kline, który podobnie jak Finasteryd blokuje enzym 5-AR obniżając przekształcanie testosterony w DHT. W odróżnieniu od Finasterydu blokuje jednak oba typy (I i II) 5-AR przez co jest do 30% bardziej skuteczny od tego pierwszego.

Poza tym Dutasteryd ma znacznie dłuższy okres półtrwania (half-life) – nawet do 5 tygodni (finasteryd tylko kilka godzin), dzięki czemu można ograniczyć częstotliwość brania leku z tymi samymi efektami.

 

Dutasteryd (Avodart) nigdy oficjalnie nie został zarejestrowany jako lek na łysienie przez amerykański instytut żywności i leków (FDA - Food and Drug Administration), a jedynie jako lek na łagodny przerost prostaty (BPH). Z drugiej strony, jako lek na BPH, przeszedł wszystkie testy bezpieczeństwa.

Optymalna dawka zalecana na BPH to 0.5 mg na dobę. Przy leczeniu łysienie androgennego, niektórzy podkreślają, iż w przypadku łysienia androgennego najskuteczniejsza jest dawka 2.5 mg.

Nie mniej jednak dawka za 0.5 mg jest zalecana z uwagi na bezpieczeństwo.

 

0.5mg Dutasteride blokuje ~ 92% DHT w serum oraz 55% DHT w skórze głowy

2.5mg Dutasteride blokuje ~ 95% DHT w serum oraz 82% DHT w skórze głowy

 

Przy Dutasterydzie mogą też wystąpić efekty uboczny, głównie impotencja, które jednak zwykle mijają przy kontynuowania leczenia. W innym razie, pozostaje odstawić lek lub spróbować obniżyć poziom estradiolu w organizmie, stosując inhibitory aromatazy, z naturalnych dostępne są np. GTE lub wywar z wierzbownicy, zaś z farmakologicznych antyestrogenów: Novaldex i Arimidex.

 

Dutasteryd dostępny jest głównie w postaci preparatów Avodart (produkowany przez Glaxo Smith Kline) lub Avolve (pod tą marką dostępny w Szwecji). Dostępne są także tańsze, indyjskie odpowiedniki Dutas oraz Veltride.

 

Dutasteryd dostępny jest m.in w:

http://www.inhousepharmacy.com/

 

Dutasterydowi poświęcone są tematy (warto je przeczytać całe) otwarte przez majkellos’a – głównego rzecznika tego leku na tym forum:

„Ja chcecie się dowiedzieć jak się leczyć to przeczytajcie”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1308

„Rekonesans odnośnie teorii łysienia i specyfików” (początek nieco bzdurny, dopiero później majkellos przyznaje się do błędów w rozumowaniu):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1624

„Jak zwalczyć seksualne efekty uboczne”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1605

 

Szczegóły na temat Dutasterydu dostępne są m.in. tutaj (ang.):

http://www.hairsite.com/hair-loss-dutasteride.htm

 

„Jak zwalczyć efekty uboczne finasterydu i dutasterydu ?” (ang.)

http://www.hairlosstalk.com/discussions/viewtopic.php?t=31124&start=0

 

PS.

GSK niestety wycofało się z 3 fazy testów Dutasterydu niezbędnych do jego rejestracji jako lek na łysienie. Choć firma nie podała powodów, spekuluje się, że przyczyny były raczej ekonomiczne niż medyczne. W umysłach konsumentów, lek ten może nie być na tyle odróżnialny od Propecji, by sprzedaż leku była dostatecznie dochodowa. Nie mniej jednak z uwagi na wcześniejszą rejestracji jako lek na BPH i przejście wszystkich testów, a przez to łatwej dostępności, wiele osób nabywa Avodart w celu leczenia łysienia androgennego.

Informacje na ten temat dostępne są tutaj (ang.):

http://www.hairlosshelp.com/html/Dutasteride_hair_loss_trials.cfm

 

Saw Palmetto / Serenoa Repens / Palma Sabałowa (Fitoprost, Prosterol, Permixon, Prostamol Uno, Naturapia Prostata)

 

Palma Sabałowa (Saw Palmetto) stosowana jest przez niektórych jako naturalny zastępnik finasterydu (blokuje enzym 5-AR), aczkolwiek także mniej skuteczny.

Zalecana dawka to 320 mg na dobę.

Dostępna jest bez recepty w postaci preparatów Fitoprost, Prosterol lub na receptę: Permixon.

Niektóre preparaty, dostępne m.in. w sklepach dla kulturystyki, jak: UNIVERSAL Prostate Support, Pro-State Power, OLIMP Prostatan, zawierają komplet naturalnych blokerów 5-AR jak: Saw Palmetto oraz opisywane poniżej: Pygeum Africanum Extract, Pumpkin Seed Oil, Corn Germ Oil, Common Nettle oraz Likopen (likopen jest składnikiem pomidorów, który m.in. bardzo pozytywnie wpływa na płodność, na serce, oraz jest antyutleniaczem).

 

Jak twierdzą użytkownicy forum, wersje Saw Palmetto płynne w żelowych kapsułkach (jak Fitoprost), są lepsze niż wersje sproszkowane (jak Permixon).

 

Tematy forum:

 

„Saw Palmetto na dłuższą mete”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=579

„Fitoprost a 5ar”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2533

„Saw Palmetto”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=70

 

Dział leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=3

 

Pygeum Africanum Extract / Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej (Poldanen, Prostatonin, Tadenan)

 

Kora śliwy afrykańskiej podobnie obejmuje w swoim składzie fitoestrogeny (substancje roślinnych o właściwościach podobnych jak hormony żeńskie, ale znacznie słabszych), które hamują produkcję DHT.

Pygeum także zawiera składniki obniżające poziom prolaktyny i zapobiegające gromadzeniu się cholesterolu w postacie. Uważa sie, że prolaktyna zwiększa poziom testosteronu absorbowanego przez prostatę, zaś cholesterol zwiększa liczbę miejsc do których przyłącz się DHT. Pygeum w związku z tym obniża poziom DHT we krwi oraz, zmniejsza liczbę miejsc, gdzie DHT może się przyłączyć.

 

Kora śliwy afrykańskiej została przebadana również pod kontem impotencji i niepłodności i jak wskazują badania ma znakomite właściwości lecznicze w tym kierunku.

 

Pygeum stosuje się zwykle razem z Saw Palmetto, a często także z korzeniem pokrzywy i innymi ziołami opisanymi poniżej.

 

Pumpkin Seed Oil / Cucurbitae peponis oleum / Olej z pestek dyni (Peposterol, Prostamer, Prostatex , Prostagal)

 

Olej z pestek dyni stosowany jest w leczeniu BPH (przerost prostaty). Ponieważ olej z pestek dyni obniża DHT, za pośrednictwem blokowania 5-AR, ma korzystny wpływ także na leczenie AGA.

Olej z pestek dyni zatrzymuje DHT poprzez wątrobę.

 

Corn Germ Oil / Zeae maidis embrium oleum / Olej z zarodków kukurydzy (Prosterol)

 

Olej z zarodków kukurydzy stosowany jest w leczeniu BPH (przerost prostaty). Z uwagi na związek między BPH i łysienia androgennego (w obu przypadkach schorzeń, przyczyną jest działanie hormonu DHT w obu przypadkach), może być pomocny także w leczeniu także tego drugiego.

 

Poświęcony jest mu temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2400

 

Common Nettle / Utrica Dioica / Pokrzywa zwyczajna (Prostaherb, Prostasan, Prostatonin)

 

Korzeń pokrzywy (nettle root) jest używany przy leczeniu BPH i łysienia androgennemu, natomiast liście (nettle leaf) mają właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne.

 

Podstawowe substancje czynne: liście zawierają barwniki roślinne (do 1% chlorofilu a i b, ksantofil, beta - karoten), witaminę K, C, witaminy z grupy B, garbniki, liczne aminy (histamina, acetylocholina, serotonina), składniki lotne (2-metyloheptanon), kwasy organiczne oraz znaczne ilości składników mineralnych (gł. wapń, magnez, żelazo).

W korzeniach pokrzywy wykryto m. in. zespół związków o charakterze lipidów i steroli (gł. beta-sitosterol ), lecytynę, lignany, sole mineralne, rozpuszczalną krzemionkę.

 

Wodne wyciągi z pokrzywy, stosowane zewnętrznie, to stary, domowy środek wzmacniający włosy oraz oczyszczający gruczoły potowe i łojowe.

 

Preparaty zawierające korzeń pokrzywy to: Prostaherb oraz Prostatonin (zawierający także korę śliwy afrykańskiej).

 

Bardzo ciekawy jest natomiast Prostasan, który jest dostępny w postaci torebek do zaparzania.

W ich skład, oprócz korzenia pokrzywy, wchodzą: ziele skrzypu (wzmacnia włosy i paznokcie) oraz szyszki chmielu (działa uspokajająco, łagodzi stresy).

Moim zdaniem Prostasan można spokojnie dorzucić do kuracji przeciw AGA, gdyż jest tani i na pewno nie zaszkodzi.

 

Beta-Sitosterol / Beta-Sisterol (Beta Prostan, Cholestop)

 

Beta-sitosterol należący do fitosteroli, jest to roślinna substancja o działaniu przeciwzapalnym, często wykorzystywana do produkcji preparatów przeciwtrądzikowych. Obficie występuje w kiełkach pszenicy, zbożach, orzechach i warzywach strączkowych. Substancja ta obniża poziom cholesterolu.

Beta-sitosterol ma także właściwości antyandrogenne - jest to substancja która jest zdolna blokować enzym 5-AR. Występuje m.in. większości naturalnych inhibitorów 5-AR, od Saw Palmetto do pokrzywy zwyczajnej, opisanych powyżej.

Beta-sitosterol jest stosowany zarówno doustnie jak i zewnętrznie. Jest także dodatkiem do wielu komercyjnych, zewnętrznych preparatów przeciwko łysieniu.

Dostępny jest m.in. w postaci leku Beta Prostan oraz Cholestop, zaś w zagranicznych sklepach dostępny jest także bezpośrednio.

 

Niektórzy uważają, że to właśnie z uwagi na zawartość Beta-Sistosterolu, leki naturalne takie jak Saw Palmetto, kora śliwa afrykańskiej, czy pokrzywa zwyczajna, korzystnie wpływają na włosy. Osobiście nie zgadzam się z tym poglądem. Rośliny te zawierają więcej substancji, które potencjalnie mogą przeciwdziałać wypadaniu włosów (w zależności od leku rośliny, są to np.: fitoestrogeny, kwasy tłuszczowe lub witaminy i związki mineralne). Również producenci komercyjnych preparatów dodają powyższe rośliny razem, zamiast tylko tej, która zawiera najwięcej Beta-Sitosterolu, co przeczy słuszności tego poglądu.

Ponadto, to właśnie Saw Palmetto uważany za jeden z głównych naturalnych preparatów antyandrogennych, choć zawartość Beta-Sitosterolu jest w nim stosunkowo niewielka.

 

Substancji tej poświęcono tematy forum:

 

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1609

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=583

 

Oraz obszerny post aaa na temat steroli (fitosteroli - steroli roślinnych i zoosteroli - steroli zwierzęcych):

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=28147#28147

 

Siemię Lniane / Lignany Lniane / Flax Lignans (Prostaman)

 

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, ma właściwości lecznicze (lek śluzowy, powlekający), zawierają do 39% tłuszczu, ok. 25% białka.

Siemie lniane jest bogate w takie składniki jak: witamina E, cynk, kwas tłuszczowy omega-3, fitosteryny, flawonoidy, fitoestrogeny.

 

Udowodniono, że należące do fitoestrogenów (substancji roślinnych o właściwościach podobnych jak hormony żeńskie, ale znacznie słabszych) lignany, które zawarte w nasionach lnu, mają ograniczoną skuteczność w leczeniu łysienia androgennego.

Badania przeprowadzone na 10 mężczyznach od 20 do 70 roku życia, zażywających przez 6 miesięcy 250 mg kapsułki LinumLife EXTRA (które zawierają lignany lniane), wykazały skromną poprawę u 8 mężczyzn, znaczną u 1 i brak efektu u 1.

 

Szczegóły na temat tych badań zawarte są tutaj (ang.):

http://www.stophairlossnow.co.uk/News/News292.htm

 

Lignany lniane dostępne są np. w postaci leku o nazwie Prostatan.

Można także zakupić całe nasiona lnu (ważne by były nieprzetworzone: niezmielone i nieodtłuszczone). Nasiona takie należy przechowywać w lodówce, jedząc codziennie dwie łyżki stołowe.

Można też mielić je młynkiem do kawy w porcjach wystarczających na tydzień, a następnie posypywać nimi codzienne śniadanie np. płatki zbożowe lub sałatkę.

Nasiona lnu oprócz lignan zawierają kwasy tłuszczowe Omega 3 (opisane w następnym punkcie), które także ograniczają przetwarzanie testosteronu w DHT, a tym samym przeciwdziałają wypadaniu włosów.

 

Poświęcono mu także wątek na forum:

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2185

 

oraz post „Informacje na temat odżywczych leczniczych właściwości ziarna lnu”:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=29261#29261

 

Unsaturated Fatty Acids / Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

 

Kwasy tłuszczowe podwyższają stężenie SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe - zarówno męskie androgeny, jak i żeńskie estrogeny) we krwi, obniżając przez to pulę wolnych hormonów, w tym także testosteronu. Związany testosteron, nie może być natomiast przemieniony na DHT.

 

Niedobór NNKT jest związany często z występowaniem chorób skóry, w tym między innymi egzemy i łuszczycy. Zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 poprawia ogólny stan skóry, zapobiega jej wysuszeniu, powstawaniu wyprysków i innych stanów zapalnych. Wpływa korzystnie na stan włosów i paznokci.

 

Do najważniejszych NNKT, należą:

 

1. Gamma Linolenic Acid / GLA / Kwas Gamma Linolenowy (kwas z grupy Omega 6)

 

Organizm potrafi wytworzyć ten kwas, także poprzez konwersję kwasu linolowego.

 

Źródła:

Black-currant oil / Olej z czarnej porzeczki

Evening Primrose Oil / Olej z wiesiołka

Borage Oil / Olej z ogórecznika

 

2. Alpha Linolenic Acid /ALA / Kwas Alfa Linolenowy (kwas z grupy Omega 3)

 

Kwas ten należy do egzogennych kwasów tłuszczowych (ang. essential fatty acids), które nie mogą być syntezowane przez organizm ludzki i muszą być dostarczane z zewnątrz.

 

Źródła:

Flax Oil / Olej lniany nieoczyszczony

Fish Oil / Olej Rybi / Tran (http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=455)

Flax Seeds / Nasiona lnu

 

3. Linoleic Acid / Kwas Linolowy (kwas z grupy Omega 6)

 

Kwas ten, obok ALA, należy do egzogennych kwasów tłuszczowych (ang. essential fatty acids), które nie mogą być syntezowane przez organizm ludzki i muszą być dostarczane z zewnątrz.

 

Źródła:

Grape Seed Oil / Olej z pestek winogron

Sunflower Oil / Olej Słonecznikowy

 

4. Oleic Acid / Kwas Oleinowy (kwas z grupy Omega 9)

 

Kwas ten może być zsyntezowany także w organizmie człowieka.

 

Źródła:

Olive Oil / Oliwa z oliwek

Flax Oil / Olej lniany

Grape Seed Oil / Olej z pestek winogron

 

Wyżej wymienione 4 kwasy tłuszczowe mają udowodnione działanie w blokowaniu 5-AR. Faktycznie są jednymi z najbardziej potężnych inhibitorów 5-AR znanymi obecnie. Blokują one zarówno typ II 5-AR (jak finasteryd), jak i typ I, który jest obecny w wysokich stężeniach w skórze głowy.

Ponadto GLA, ALA i kwas oleinowy posiadają silne działanie przeciwzapalne.

 

Olej lniany nieoczyszczony / oczyszczony

 

Warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy olejem lnianym nieoczyszczonym i oczyszczonym.

Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony wysokolinolenowy nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasu alfa-linolenowego z rodziny omega-3.

Kwasy te ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania. Muszą zatem być przechowywane w warunkach chłodniczych bez dostępu światła i powietrza.

Oleje lniane, które są rozprowadzane przez sklepy mają niską zawartość kwasów omega-3 (tzw. "niskolinolenowe") dzięki czemu olej jest mniej podatny na utlenianie i bardziej trwały.

Olej lniany nieoczyszczony można nabyć tylko bezpośrednio od producenta (oleje takie produkuje np. firma Oleofarm, pod nazwą „Olej lniany do diety dr Budwig”). Jego trwałość to tylko 2 miesiące od daty produkcji. Ponadto olej nieoczyszczony trzeba przechowywać w temp. od 4 do 10 stopni, z dala od źródeł światła (czyli w lodówce).

 

 

Tematy forum na temat NNKT:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1242

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=658

 

Temat poświęcony preparatowi Alphol – zawierającemu kwasy Omega 3:

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3203

 

„Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą ograniczyć wypadanie włosów” (ang.)

http://www.azcentral.com/health/wellness/articles/0412qaweil0412.html?&wired

 

Wierzbownica drobnokwiatowa / Epilobium parvifloru

 

To naturalny i tani inhibitor 5-AR, a także aromatazy. To drugie jest to jego zaletą, gdyż obniżanie DHT może spowodować niepożądany wzrost estrogenów – hormonów żeńskich (dokładnie estradiolu), przetwarzanych z testosteronu przy udziale enzymu aromatazy, analogicznie jak DHT jest przetwarzany z testosteronu przy udziale 5-AR. Może się tak dziać, gdyż DHT jest naturalnym przeciwnikiem estrogenów i zabezpiecza nasz organizm przed ich działaniem.

 

Warto więc uzupełnić wierzbownicą terapię przeciw AGA, gdyż jest tania i na pewno nie zaszkodzi.

 

Informacje na temat wierzbownicy zawierają tematy:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1145

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1918

 

GTE / Green Tea Extract / wyciąg z zielonej herbaty

 

Stanowi kolejny naturalny inhibitor 5-AR oraz podobnie jak wierzbownica, aromatazy. Dostępny np. w postaci OLIMP Green Tea Extract lub Teavera. Niektórzy piją zieloną herbatę, inni łykają ekstrakt, odpowiadający kilku takim herbatom.

GTE zwiększa także poziom SHBG (globina wiążąca hormony płciowe). Pozytywną rolę SHBG w walce z łysieniem, opisano przy okazji omawiania nienasyconych kwasów tłuszczowych powyżej.

 

Krótki temat poświęcony zielonej herbacie:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=329

 

Cynk (Zincas, Zincteral)

 

Cynk ma ograniczone działanie antyandrogenne (inhibicja 5-AR typu I). Stanowi więc zalecany dodatek do kuracji przeciw AGA.

 

Informacje o cynku znajdują się w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=8

 

L-Lysine / L-Lizyna

 

Chociaż aminokwas lizyna nie jest inhibitorem DHT, to może zwiększyć ich efektywność.

Badania wykazały, że dodanie lizyny do suplementu diety, może zwiększyć efektywność działania leków takich jak Propecia, Saw Palmetto, itp.

 

Izoflawony sojowe

 

Izoflawony (najczęstsze to genisteina oraz daidzeina) należą (obok m.in. lignanów) do fitoestrogenów.

Izoflawony podwyższają poziom SHBG (patrz opis nienasyconych kwasów tłuszczowych powyżej), która pozytywnie działa na obniżanie DHT. Wykazują też słabe działanie anty-estrogenne.

 

Występują one w produktach sojowych jak np.: mleko sojowe, tofu oraz sos sojowy.

Należy stosować produkty sojowe niemodyfikowane genetycznie (ang.: non-GMO).

 

W przypadku 30% populacji powodują produkcję substancji zwanej Equol modyfikującej działanie DHT, przez co nie oddziaływuje on już na receptory androgenne mieszków włosowych.

 

Jednakże nadużywanie izoflawonów może spowodować również poważne efekty uboczne: pojawiające się chrosty na skórze, kłopoty z erekcją, oligospermia (brak plemników w nasieniu).

 

Niektóre tematy poświęcone izoflawonom:

 

"IZOFLAWONY TO NIE TYLKO EQUOL"

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1654

"SKUTKI UZYWANIA I Z O F L A W O N O W"

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1972

oraz opis skutków ubocznych osoby, która rozpoczęła ten temat na forum - majkellos’a (obecnie excite1977):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=30119#30119

oraz wzmianka oskaritos’a:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=15672#15672

 

Izoflawony opisane są także na forum Hair Loss Help (ang.):

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=69853&forumid=1

 

Cyproterone acetate / octan cyproteronu (Androcur)

 

Cyproterone acetate czyli octan cyproteronu jest uznawany za silniejszy antyandrogen od spironolactone natomiast słabszy od flutamide.

Niestety, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, mogą wystąpić niebezpieczne skutki uboczne jego doustnego stosowania. Swoją drogą również spironolactone, a już zwłaszcza flutamide, też mało kto stosuje doustnie z uwagi na możliwe efekty uboczne.

Jeśli chodzi zaś o stosowanie zewnętrzne, to z uwagi na istnienie sprawdzonych blokerów (wyżej wspomniane spironolactone, flutamide), niewiele osób jest skłonnych zaryzykować ten specyfik.

 

Szczegółowo temat ten porusza otis w odpowiedzi w temacie forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

2 część postu

 

Zewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych

 

Flutamide / Flutamid (Flutamid, Fugerel, Eulexin, Prostandril)

 

Jest to lek na raka prostaty. Jednak stosowany miejscowo w stężeniu 2% jest silnym blokerem receptorów androgennych – 3x silniejszym niż spironolakton.

Flutamid można zakupić w tabletkach (na receptę) i dodać np. do Minoxidilu lub kupić gotową mieszankę (Flutamid, woda destylowana, glikol propylowy, alkohol etylowy). Istnieją także mieszanki kompleksowy – Flutamid, Minoxidil, Azelaic acid.

 

W żadnym razie nie należy stosować flutamid’u doustnie, gdyż grozi to poważnymi kłopotami zdrowotnymi, w tym np. trwałą bezpłodnością.

 

Tematy forum:

 

Post otis’a na temat flutamidu:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=3177#3177

 

„Kuracje z flutamidem”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2178

 

Temat o mieszance z flutamidem

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3086

 

Informacja na temat mixu z GenHair zawierającego także flutamid:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1787

 

Post opisujący kurację z użyciem m.in. flutamidu dodawanego do loxonu:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=10168#10168

 

Fluridil (Eucapil)

 

Eucapil jest czeskim lekiem na łysienie typu androgennego (blokuje receptory androgenne). Dostępny jest bezpośrednio w Czechach (bez recepty) oraz do zamówienia przez Internet. Zdania na jego temat są jednak podzielone. Wbrew pokładanym w nim nadziejom, w przypadku większości, może stanowić raczej kurację wspierającą niż zastępnik doustnego Finasterydu.

 

Dostępny jest m.in. w:

http://www.eucapil-shop.eu/

http://www.menspharma.com/

 

Ostatnio także dostępny jest w Polsce. Pojawił się między innymi na aukcjach Allegro oraz jest sprzedawany przez firmę Zdrowe Ciało.

 

Poświęcony mu tematy forum:

 

„Moja kuracja Eucapilem”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1369

„Ecapil”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=603

„Eucapil + Minoxidil”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2178

„Fluridil”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=343

 

RU 58841

 

Jeden z najsilniejszych znanych blokerów receptorów androgennych. Niestety nie ma dostępnych leków go zawierających. Można go natomiast nabyć w postaci proszku od chińskiego producenta Faith Eagle(Lab.)Ltd (www.f-e-lab.com). W celu zamówienia konieczny jest kontakt mailowy i przedpłata na podane konto przynajmniej 50% przed zamówieniem

 

Z zamówionego specyfiku można przyrządzić płyn do wcierania w skórę głowę.

RU58841 2000 mg(max.5000 mg)

70 ml etanol

15 ml woda destylowana

15 ml glikolu propylenowego(PPG)

 

PPG można ominąć proporcjonalnie zwiększając ilość etanolu i wody destylowanej gdyby były problemy z dostaniem tego składnika.

 

Zdania na jego temat są podzielone, część osób twierdzi, że działa część, że nie. Spotkałem się też z opinią, iż RU jest skuteczny gdy jest świeży, tzn. po kilku miesiącach od produkcji traci swoje właściwości. Ponieważ jednak Faith Eagle produkuje jedynie kilka kg (mniejsza produkcja się nie opłaca), możliwe jest, że uzyskana partia jest już kilkumiesięczna. Stąd jedna partia od drugiej może różnić się skutecznością. Zapewnienie jednak produkcji świeżego RU, wymagało by zamówień od 40-50 osób.

 

RU poświęcony jest temat na forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=250

 

Spironolactone / Spironolakton (Verospiron, Polspiron)

 

Spironolakton ogranicza możliwość łączenia się DHT z receptorami androgennymi w skórze głowy. Środek ten stanowi więc skuteczne uzupełnienie kuracji. Niestety jak stwierdził otis ma on też wadę – działanie antyangiogennie, czyli ogranicza wzrost nowych naczyń krwionośnych. Możliwy jest więc konflikt jego działania z minoxidilem. Dlatego stosowanie lub nie może być wyborem co ważniejsze – blokowanie DHT, czy stymulowanie wzrostu włosa.

 

Należy podkreślić, że niezalecane jest przyjmowanie spironolakton’u doustnie, z uwagi na możliwe kłopoty zdrowotne (znacznie częstsze i silniejsze niż np. przy finasterdzie). Nawet jeśli przepisał nam to lekarz (co czasem się zdarza), zaleciłbym po prostu skonsultowanie tegoż z innym lekarzem lub przestudiowanie przypadków innych osób z forum.

 

Ten i inne szczegóły związane z mieszanką Spironolakton’u zawiera temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=326

 

Temat poświęcony zagrożeniom z doustnym stosowaniem Spironolakton’u:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=503

 

Dział leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=4

 

Azelaic acid / Kwas azealinowy (Skinoren, Acne-Derm)

 

Miejscowy inhibitor 5-AR. Najlepszą skuteczność uzyskuje się stosując wraz cynkiem i witaminą B6 (piridoxal-5-posphate). Może stanowić uzupełnienie kuracji.

 

Specyfikowi temu poświęcony kilka postów:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=1376#1376

oraz temat forum „Cynk+B6+kw. azealinowy”:

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=586

 

Opisany jest także w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=7

 

Saw Palmetto Extract / wyciąg z palmy sabałowej (Fitoprost)

 

Wyciąg z palmy sabałowej stosowany miejscowo, obniża DHT (poprzez obniżkę 5-AR) w skórze głowy.

Saw Palmetto Extract zawarty jest w wielu specyfikach wspierających walkę z łysieniem, jak szampon Nanoguard, Revivogen, Crinagen.

Do samodzielnego zrobienia mieszanki, można wykorzystać kapsułki Fitroprostu.

 

Saw Palmetto opisany jest także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Pygeum Africanum Extract / Wyciąg z kory Śliwy Afrykańskiej (Poldanen)

 

Podobnie jak Saw Palmetto obniża poziom 5-AR w skórze głowy. Podobnie jak również jak Saw Palmetto stanowi dodatek do wielu komercyjnych środków przeciwko łysieniu.

W Polsce dostępny jest w postaci leku Poldanen (polecana wersja w kapsułkach), który można dodać do mieszanki.

Niestety Poldanen w kapsułkach został wycofany z produkcji. Wersja w tabletkach wymaga natomiast mielenia oraz zawiera więcej potencjalnie niepożądanych wypełniaczy, których nie sposób się pozbyć.

 

Pygeum Africanum Extract opisany jest także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Common Nettle / Utrica Dioica / Pokrzywa zwyczajna

 

Korzeń lub liść pokrzywy (lub oba) często występuje w szamponach i środkach do walki z łysieniem.

 

Działanie korzenia i liści pokrzywy opisane jest w dziale Doustne inhibitory DHT.

 

Pumpkin Seed Oil / Cucurbitae peponis oleum / Olej z pestek dyni (Peposterol)

 

Olej z pestek dyni obniża DHT, za pośrednictwem blokowania 5-AR.

Stosowany jest m.in. w komercyjnym produkcie Crinagen.

 

Opisany jest on także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Corn Germ Oil / Zeae maidis embrium oleum / Olej z zarodków kukurydzy (Prosterol)

 

Olej z zarodków kukurydzy stanowi obok innych ziół, potencjalny środek do obniżki DHT w skórze głowy.

 

Opisany jest on także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Unsaturated Fatty Acids / Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

 

NNKT opisane są w dziale Doustne inhibitory DHT.

 

W przypadku stosowania zewnętrznego, jako źródło kwasów Omega 3,6,9, można wykorzystać Emu Oil.

Emu Oil zarówno kwasy linolenowe, jak i linolowe, a także dużą zawartość kwasu oleinowego.

Zawartość kwasu oleinowego odpowiada za zdolność intensywnego wnikania w głąb skóry.

 

Inne oleje z zawartością NNKT, do stosowania zewnętrznego, opisuje cannetille:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=32399#32399

 

NNKT zawarte są także w komercyjnych produktach jak Revivogen lub Crinagen, opisywane niżej w tym dziale.

 

Wierzbownica / Epilobium

 

Wierzbownica stanowi miejscowy antyandrogen. Jako lek naturalny i tani, można dorzucić do kuracji.

 

Pomysł przygotowania wywaru do stosowania miejscowego, zawarty jest m.in. w temacie poświęconym Wierzbownicy:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=18207#18207

 

Poświęcony jest jej też temat „wierzbownica i pytanie o kuracje”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1596

oraz post dot. sposobów jej stosowania miejscowego

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=13266#13266

 

Wierzbownica opisana jest także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

GTE / Green Tea Extract / wyciąg z zielonej herbaty

 

Stosowana miejscowo jest inhibitorem 5-AR oraz zmniejsza liczbę receptorów androgennych, co jest bardzo pożądane w przypadku jednoczesnego stosowania doustnych inhibitorów 5-AR.

Zawarty w zielonej herbacie polifenol EGCG (epigallocatechin gallate / galusan epigallokatechiny) jest 25 - 100 razy wydajniejszym antyutleniaczem niż witaminy C i E.

 

Choć otis w swoim poscie http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=2702#2702, ostrzega przed stosowaniem zielonej herbaty z kofeiną (teiną), to jednak wg najnowszych badań obawy te są nieuzasadnione (patrz Kofeina w dziale Stymulatory wzrostu). Badania, które przytacza otis dot. apoptozy komórek rakowych o uszkodzonej strukturze DNA, pod wpływem kofeiny. Na mieszka włosowe kofeina działa stymulująco, choć jeszcze nie określono właściwych dawek.

 

W każdym razie wersje z kofeiną (teiną) to np.: OLIMP Zielona Herbata lub Teavera.

Wersje bez kofeiny to np. Teavigo, Tegreen lub GTE firmy Natural Factors.

 

Zielonej herbacie poświęcony jest temat „Ekstrakt z zielonej herbaty - najważniejszy element kuracji”, który omawia to szczegółowo:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=221

a także temat dot. źródeł zakupu tego specyfiku:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=789

 

Opisana także w dziale leki:

http://www.lysienie.info/leki.php?id=11

 

Ponadto osobne wątki poświęcono Teavigo (zawierającej aż 95% zawartości EGCG – kluczowego polifenola w przypadku leczenia łysienia androgennego):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3191

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=9861#9861

 

GTE opisana jest także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Siarczan cynku / zinc sulfate (Zincteral)

 

Stosowany miejscowo obniża poziom DHT w skórze głowy. Stosowany samodzielnie lub dla wzmocnienia działania z witaminą B6 (piridoxal-5-posphate). Niektórzy robią z niego roztwór, inni po prostu dodają do Minoxidilu. Należy podkreślić, iż musi to być siarczan cynku, a nie cynk, gdyż w przeciwieństwie do cynku, ten pierwszy rozpuszcza się w wodzie.

 

Użytkownicy podkreślają też, że po kilku miesiącach stosowania cynku, włosy znów zaczynają wypadać.

Mogą być tego 2 przyczyny: albo organizm się przyzwyczaja, albo też nadmiar cynku jest w jakiś sposób szkodliwy dla mieszków włosowych. W każym razie obecnie odchodzi się od codziennego stosowania cynku codziennie, na rzecz np. co 3-4 dni.

 

Bardziej szczegółowe informacje zawiera temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=224

 

Cynk opisany jest także w dziale Doustne inhibitory DHT

 

Revivogen (Revivogen Scalp Therapy Serum)

 

Revivogen jest komercyjną mieszanką wielu składników opisywanych powyżej, do stosowania zewnętrznego.

Revivogen dostępny jest tylko w sklepach zagranicznych.

 

Jego skład obejmuje:

 

SD Alcohol 40, Gamma Linolenic Acid, Alpha linolenic acid, Linoleic acid, Oleic acid, Saw palmetto extract, Azelaic acid, Zinc, Vitamin B6, Ethyl laurate, Phytol, Beta Sito-Sterol, Grape seed extract, Procyanidine Oligomers, Niacin, Tocopherol, EDTA, Purified water, purfumes

 

Crinagen

 

Crinagen jest innym komercyjnym anty-DHT i antyutleniaczem do stosowania zewnętrznego. Również dostępny tylko za granicą.

 

Jego skład obejmuje:

 

Distilled water, Polysorbate 20, Gamma linolenic acid, Proanthocyanidins (procyanidin oligomers from grape seed extract), Azelaic acid, Zinc acetate hydrate, Niacin, Vitamin B6 (as Pyridoxal-5-phosphate), Saw palmetto extract, Ginkgo biloba, Alpha linolenic acid, Oleic acid, Linoleic acid, Arachidonic acid, Palmitoleic acid, Tea tree oil, Witch hazel extract, Epilobium angustifolium, Epilobium parviflorum, Riboflavin, Vitamin E (as d-alpha tocopherol)

 

Antyutleniacze / Antyoksydanty

 

Superoxide Dismutase / SOD / Dysmutaza Ponadtlenkowa

 

Nadmierny poziom DHT w mieszku włosowym skutkuje reakcją systemu odpornościowego.

Powoduje wytwarzanie substancji rodnikiem ponadtlenkowym, która zwalcza wszelkie wirusy, komórki i obce tkanki.

SOD stosowany zewnętrznie redukuje obecność nadtlenków, ponadto wykazuje działanie antyzapalne i stymulujące wzrost włosa.

Efektem jest mniejsze prawdopodobieństwo odrzucenia narażonych mieszków przez organizm, a przez to powstrzymanie wypadania włosów.

SOD jest naturalnym enzymem organizmu i podstawowym preparatem antyoksydacyjnym (przeciwdziałającym stresowi antyoksydacyjneu).

 

SOD dostępny jest jako samodzielny specyfik, a także w komercyjnych preparatach, np.: szamponie Nanoguard dostępnym także w Polsce

 

Post otis’a dot. SOD:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=3475#3475

 

Copper Peptides / Peptydy Miedzi

 

Peptydy miedzi zapewniają skórze obronę anty-oksydacyjną, aktywując SOD (dysmutazę ponadtlenkową).

Normalnie brak dostatecznej ilości miedzi uniemożliwia aktywność SOD, zaś peptydy miedzi zapewniając dodatkową jej ilość zwiększają aktywność tego enzymu.

 

Zawarte są m.in. w komercyjnych specyfikach: Folligen, Tricomin, Proxiphen oraz Proxiphen-N.

 

W Polsce dostępne są zaś w postaci specyfiku: Neutrogena (balsam do ciała z aktywną miedzią), której poświęcony jest temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1831

 

Alpha Lipoic Acid / ALA / Kwas Alfa Liponowy

 

Kwas alfa liponowy (ALA) jest bardzo silnym antyutleniaczem. Współpracuje z innymi składnikami odżywczymi, min. z witaminami C i E chroniąc przed wolnymi rodnikami.

 

Opisywany także w dziale Własne mieszanki

 

Gingko Biloba Extract / Wyciąg z miłorzębu japońskiego

 

Działa antyutleniająco oraz poprawia krążenie krwi.

 

Opisywany także w dziale Własne mieszanki

 

Inne substancje antyutleniające

 

Green Tea Extract / wyciąg z zielonej herbaty

Opisywany w dziale Zewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych

 

Grape Seed Extract / ekstrakt z pestek wingron

Opisywany w dziale Stymulatory wzrostu

 

Witamina E (tokoferol)

Opisywana w dziale Własne mieszanki

 

Aloes

Opisywany w dziale Własne mieszanki

 

Kamiwaza

 

Na koniec wspomnę jeszcze o komercyjnym antyutleniaczu i stymulatorze wzrostu włosa Kamiwazie.

Jest to Japoński preparat z naturalnych ekstraktów roślinnych, którego głównym składnikiem jest SOD (dysmutaza natlenkowa).

Działanie stymulujące tego preparatu polega na uruchamianiu mechanizmów antystresowych (przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu, innymi słowy: działanie antyutleniające) powodujących regenerację komórek mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do odrastania włosów i przeciwdziała nadmiernemu ich wypadaniu.

 

Strona informacyjna leku:

http://kamiwaza.pl/

 

Tematy forum poświęcone Kamiwazie:

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2019

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2106

 

 

Blokowanie kaspaz / przeciwdziałanie apoptozie

 

Kaspazy - to enzymy z grupy proteaz, kontrolujących apoptozę, czyli programowaną śmierć komórki.

Kaspazy w największym stopniu odpowiadają za zniszczenie komórki skazanej na samobójstwo: przecinając odpowiednie białka

Przyczyniają się także do rozpadu białek z których zbudowany jest włos i jego cebulka.

 

Odkryto, że DHT pobudza m.in. rodzinę cytokin TGF-beta (transformujące czynniki wzrostu beta), ta zaś powoduje uruchomienie kaskady kaspaz, które przyczyniają się do śmierci komórek włosa.

Kiedy TGF-beta1 jest nadwydzielany, często powoduje także reakcję systemu immunologicznego

Reakcja ta wydaje się obejmować rodniki ponadtlenkowe wysyłane w mieszki włosowe oraz nadmierny kolagen zgromadzony wokół mieszków, blokując ich przemieszczanie się w dół na początku fazy anagenu (fazy w której produkowany jest nowy włos), na dostateczną głębokość, by mogły one się rozszerzyć i wytworzyć grube włosy.

 

Działanie inhibitorów jak TGF-beta jest powodem ograniczonej skuteczności miejscowych inhibitorów DHT, w stosunku do tych doustnych (te pierwsze nie obniżają DHT w całym krwiobiegu i tym samym ograniczone działanie w blokowaniu wzbudzania kaspaz).

Przykładowo finasteryd (doustny inhibitor DHT) samodzielnie ogranicza wydzielanie TGF beta w skórze głowy o ok. 30 procent.

 

 

Blokowanie kaspaz możliwe jest m.in za pomocą zewnętrznego stosowania:

GSE (Grape Seed Extract / wyciag z nasion winogrona) - inhibitor PKC (Protein Kinase C) , Shiso (perilla leaf extract / wyciąg z liści pachnotki zwyczajnej) – inhibitor TNF-alpha (czynnik martwicy nowotworu alfa), Amacha (Hydrangea macrophylla / Hortensja ogrodowa) – inhibitor TGF-beta

 

Działanie kaspaz i apoptozy wspomniane jest kilku postach forum:

 

Wzmiankę na temat roli kaspaz opisuje też w swym poście m.in. majkellos:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=12437#12437

oraz otis:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=4981#4981

i również otis:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=4584#4584

 

Temat ten poruszony jest także na forum HairLossTalk (ang.):

http://www.hairlosstalk.com/discussions/viewtopic.php?t=37149

 

Poniżej natomiast opisuję środki blokujące działanie substancji wzbudzających kaspazy.

Do ww. substancji / inhibitorów wzrostu włosa zalicza się m.in.: TGF-beta (Transforming Growth Factor beta / transformujący czynnik Wzrostu beta), TNF-alfa (Tumor Necrosis Factor alfa / czynnik martwicy nowotworu alfa), PKC (Protein Kinase C / kinaza białkowa C).

Substancje te są wydzielane są po przechwyceniu DHT przez receptory androgenne brodawki skórnej.

 

Wszystkie poniżej opisywane środki blokujące te substancje, przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, o ile nie jest zaznaczone inaczej.

 

Amashiso (mieszanka Amachy i Shiso)

 

Informację na temat roślin składowych Amashiso (tj. Amachy i Shiso), można znaleźć poniżej:

 

Amacha (Hydrangea macrophylla / Hortensja ogrodowa): http://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_ogrodowa

 

Amacha jest inhibitorem TGF-beta.

 

Shiso (Perilla Leaf Extract / Perilla frutescens / Wyciąg z liści pachnotki zwyczajnej):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pachnotka_zwyczajna

 

Poniżej podaję przepis na przygotowanie mieszanki z wyżej wymienionych roślin:

 

Przygotuj 500-700 ml wody. Gotuj w tej wodzie: 40g hortensji ogrodowej (Amacha) i 20g liści pachnotki zwyczajnej (Shiso), przez 20-30 minut na wolnym ogniu.

 

Przygotowany roztwór powinien 250 ml lub coś koło tego. Umieść go w słoiku lub garnku. Wyjmij osad (liście) i umieść osobno w 250 ml etanolu (o stężeniu 100% lub około tego) lub mocnego trunku, w butelce ze szczelną zakrętką. Pozostaw to na co najmniej 7 dni. Wyciąg alkoholowy może być używany przez długi czas (nawet miesiącami).

 

Roztwór na bazie wody przechowuj w lodówce.

 

Zmieszaj 70ml roztworu na bazie wody z 30 ml roztworu na bazie alkoholu (tj. w proporcji 7 : 3). Ta proporcja może być zmieniania wg własnych preferencji. Np., ktoś kto woli zwiększyć penetrację skóry, może zwiększyć ilość roztworu alkoholowy. Umieść mieszankę w butelce z aplikatorem do spryskiwania. Może ona być przechowywana w temperaturze pokojowej.

 

Spryskuj skórę głowy roztworem przed jakimkolwiek zastosowaniem innych preparatów przeciw łysieniu.

 

Źródło: http://www.hairsite2.com/waseda/amashiso/main.htm

 

GSE / Grape Seed Extract / Wyciąg z nasion winogrona

 

GSE jest inhibitorem PKC.

Może stanowić więc uzupełnienie mieszanki Amashiso (inhibitora TGF-beta i TNF-alfa).

 

GSE jest opisany w dziale Stymulatory wzrostu.

 

Copper Peptides / Peptydy Miedzi

 

Peptydy miedzi są inhibitorem TGF-beta.

 

Opisane są w dziale Antyutleniacze / Antyoksydanty.

 

L-Taurine / L-Tauryna

 

Badania wykazały, że aminokwas Tauryna jest silnym inhibitorem TGF-beta1.

 

Badania in-vitro, potwierdzające ochronne działanie tauryny na mieszki włosowe, opisane są poniżej (ang.):

http://www.ingentaconnect.com/content/bsc/ics/2006/00000028/00000004/art00008

 

Taurynę można dodać do minoxidilu lub do własnej mieszanki.

Taurynę stosować można także doustnie (1-2g dziennie) powstrzymując TGF-beta nie tylko w mieszkach włosowych, ale i w całym organizmie.

 

Opisana jest w dziale Własne mieszanki.

 

GTE / Green Tea Extract / wyciąg z zielonej herbaty

 

GTE poza ograniczaniem aktywności androgenów oraz zwiększania poziomu SHBG, jest także silnym inhibitorem TGF-beta1.

GTE stosowana jest zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie

 

GTEZewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych

 

Ginkgo Biloba / Miłorząb japoński

 

Badania wykazały, że Ginko Biloba jest inhibitorem TGF-beta1.

Może być stosowany zarówno zewnętrznie jak i doustnie.

 

Ginko Biloba opisany jest w dziale Własne mieszanki.

 

Silica (silicon dioxide / dwutlenek silikonu)

 

Silica, czyli dwutlenek silikonu, jest niezbędna do wzrostu silnych, lślniących włosów, oraz zapobiega ich rozdwajaniu.

Silica jest także inhibitorem substancji IL-1 (wydzielanej tak jak TGF-beta, na skutek DHT przyłączanego do receptorów androgennych), która jest inhibitorem wzrostu włosa.

 

Silicę stosujemy doustnie. Dostarczamy ją organizmowi spożywając pożywienie, które jest bogate w nią, jak: ryż, sałata, pasternak, szparag, cebula, truskawki, kapusta, ogórek, por, nasiona słonecznika, seler, rabarbar, kalafior i boćwina (botwina, burak liściowy).

 

Artykuł opisujący iż brak jodyny i silicy może powodować utratę włosów (ang.):

http://ezinearticles.com/?Lack-of-Iodine-and-Silica-Can-Create-Hair-Loss&id=77881

 

t-Flavanone

 

t-Flavanone to japoński lek przeciwdziałający apoptozie, poprzez inhibicję TGF beta.

 

Opisuje go temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=520

 

 

Środki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, itp.

 

Ketokonazol (Nizoral, Nizax Med, Ketoxin, Zoxin, Ketozen, Nizopol, Eva Medica)

 

Ketokonazol hamuje biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co powoduje zmiany jej przepuszczalności i prowadzi do obumarcia komórki. Ketokonazol działa na dermatofity, drożdżaki (m.in. Pityrosporum ovale) oraz grzyby dimorficzne.

 

Dostępny jest w stężeniu 2% w wielu szamponach, podanych w nawiasach powyżej.

 

Ketokonazol opisany jest także w dziale: Szampony pomocne w walce z łysieniem.

 

Grapefruit Seed Extract / Citrus paradis / Wyciąg z pestek grejpfruta (Citrosept, Greposept, Citrogrep, Citrotravel, Citrobiotic, Citro Kapky)

 

Badania wykazały działanie ekstraktu z nasion grejpfruta na około 800 szczepów bakterii i wirusów i na około 100 różnych grzybów.

Jest silnym antyseptykiem, nie niszczącym jednak przyjaznych jelitowych bakterii.

Jest często stosowany jako środek konserwujący do żywności i kosmetyków.

 

W przypadku stosowania przeciw łupieżowi, należy do porcji szamponu dodać 5-10 kropli ekstraktu. Dobrze wmasować w skórę głowy, pozostawić na chwilę i dobrze spłukać. Najlepiej łączyć z kuracją miesięczną lub dwumiesięczną.

 

Strony domowe niektórych produktów zawierających ekstrakt:

 

Citrosept: http://www.citrosept.pl/

Greposept: http://www.greposept.pl/

 

Tea Tree Oil / Olejek z drzewa herbacianego

 

Czysty Tea Tree Oil jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. W odróżnieniu od innych, zachowuje swoją skuteczność także w obecności krwi i ropy. Działa przeciwzapalnie, delikatnie znieczula skórę, posiada intensywne właściwości odstraszające (komary, kleszcze). Korzystnie wpływa na proces gojenia się drobnych zranień, słonecznych i termicznych oparzeń, odmrożeń oraz grzybiczych infekcji skóry i paznokci.

 

Stosuje się go przy każdym myciu głowy, dodając do szamponu parę kropli olejku.

Dodatkowo nacierając skórę głowy roztworem o stężeniu 10-15 kropli olejku na 100 ml wody, spłukując po 30 minutach.

 

Partenolid (Feverfew, Mygrafew)

 

Roślina ta służy do likwidacji stanu zapalnego w obrębie skóry głowy, stosowana zewnętrznie.

 

W celu sporządzenia mieszanki na bazie etanolu:

 

20 Kapsułek Mygrafew (każda po 600 mcg partenolidu)

75 ml etanolu

20 ml woda destylowana

5ml DMSO (można ominąć)

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=5367#5367

 

Alpicort

 

Środek stosowany w leczeniu wypadania włosów w przebiegu chorób takich jak: łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, jak również po zakażeniach ogólnoustrojowych.

Nie należy mylić z Alpicortem E, opisywanym w dziale Inne środki przydatne w leczeniu łysienia.

 

Informacje o leku:

http://www.alpicort.pl/_sites/alpicort.html

 

Wątek forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=704

 

Elidel

 

Elidel jest niesteroidowym środkiem, stosowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry. Lek działa na komórki w skórze odpowiedzialne za rozwój zapalenia oraz zaczerwienienia i swędzenia odczuwane przez pacjentów z łagodną i umiarkowaną świerzbiączką.

 

Wspomina o nim otis, jako skutecznie zwalczający stan zapalny/swędzenie:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=10955#10955

 

Ulotka informacyjna leku:

http://www.atopowe-zapalenie.pl/atopedia/Elidel_%28ulotka%29

 

Korzeń łopianu

 

Odwar z korzenia łopianu jest środkiem tradycyjnie wzmacniający włosy oraz przeciwłupieżowym.

 

Sposób użycia: 2 łyżki stołowe korzeni zalać 2 szklankami wody, gotować 3 min., przecedzić. Stosować do okładów, obmywań skóry owłosionej.

 

W sklepach zielarski dostępny jest także olej z korzenia łopianu, który stosuje się wg opisu poniżej:

 

Do wzmocnienia cebulek włosowych, przy łupieżu, do pielęgnacji skóry głowy: 3-4 razy w tygodniu niewielką ilość oleju intensywnie wcierać w skórę głowy przez 5 minut, po 30 minutach zmyć ciepłą wodą z łagodnym szamponem. Zaleca się stosowanie preparatu w ciągu 2-3 m-cy.

 

Ekstrakty olejowe dostępne w sklepach zielarskich:

 

Ekstrakt olejowy z korzenia łopianu – zawiera naturalną inulinę, proteiny, oleje eteryczne i tłuste, substancje garbnikowe, sole mineralne, witaminy. Odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, wstrzymuje wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, regeneruje uszkodzona strukturę włosów, działa korzystnie przy łupieżu, suchości, podrażnieniach i swędzeniu skóry głowy.

 

Ekstrakt olejowy z pokrzywy – zawiera bogaty zestaw biologicznie aktywnych substancji, który stymuluje węglowodanową i białkową przemianę, zwiększa napięcie ścianek naczyń krwionośnych, wzmaga likwidacje podrażnień i swędzenia skóry głowy, zapewnia profilaktykę łupieżu, wypadania włosów i przedwczesnego siwienia.

 

Ekstrakt olejowy z podbiału – zawiera glikozydy, śluzy, kwasy organiczne, substancje garbnikowe, inulinę, olejki eteryczne. Stosuje się przy świądzie, wypadaniu włosów i podrażnieniach skóry głowy. Reguluje funkcje gruczołów tłuszczowych, stymuluje wzrost włosów.

 

Ekstrakt olejowy z korzenia omanu wielkiego – zawiera inulinę, glikozydy, kwasy organiczne, alkaloidy, olejki eteryczne, witaminę E. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Działa korzystnie przy swędzeniu i podrażnieniach skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów.

 

Ekstrakt olejowy ze skrzypu polnego – zawiera alkaloidy, kwasy organiczne, kwas krzemowy, karoten, kwas askorbinowy. Przyspiesza przemianę materii, korzystnie działa przy łupieżu, podrażnieniach i swędzeniu skóry głowy.

 

Ekstrakt olejowy z uczepu trójlistkowego – zawiera substancje śluzowe i garbnikowe, alkaloidy, karotynę, kwas askorbinowy. Stosuje się przy łojotoku, świądzie i zapaleniu skóry. Sprzyja szybkiej regeneracji nabłonka skóry.

 

Sposoby walki z łojotokowym zapaleniem skóry

 

„Środki pomocne w walce z łojotokiem”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1766

„Łojotok” (sposoby walki z łojotokowym zapaleniem skóry)

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3449

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=219

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=32602#32602

 

 

Własne mieszanki

 

Dział ten zawiera opis składników do własnych mieszanek do stosowania zewnętrznego.

Nie podaję tu jednak proporcji, a jedynie opisy działania składników. Proporcje, należy ustalić indywidualnie, posiłkując się np. kuracjami innych forumowiczów, opisanymi na samym końcu niniejszego opracowania/postu.

 

Wiele składników może być stosowanych także doustnie z wyjątkiem substancji z pkt 1 i 2 poniżej.

 

W dziale opisano takie składniki własnych mieszanek jak:

 

1. Substancje bazowe (na których bazuje mieszanka): Aloes, Emu Oil lub Amol.

2. Substancje dodatkowe (wspomagające): Alkohol, DMSO, Woda, Gliceryna

3. Substancje czynne (aminokwasy i inne substancje): MSM, Arginina, Tauryna,

4. Substancje czynne (witaminy): witamina A, E, PP, itp.

 

Nie opisano tutaj takich substancji opisanych w innych działach, tj.:

 

1. Pochodzący z działu Stymulatory wzrostu:

- GSE / Grape Seed Extract / Wyciąg z nasion winogrona (Endotelon)

2. Pochodzące z działu Zewnętrzne inhibitory DHT oraz blokery receptorów androgennych:

- Saw Palmetto Extract / wyciąg z palmy sabałowej

- Pygeum Africanum Extract / Wyciąg z kory Śliwy Afrykańskiej

- Common Nettle / Utrica Dioica / Pokrzywa zwyczajna

- Pumpkin Seed Oil / Cucurbitae peponis oleum / Olej z pestek dyni

- Corn Germ Oil / Zeae maidis embrium oleum / Olej z zarodków kukurydzy

- GTE / Green Tea Extract / wyciąg z zielonej herbaty

- Wierzbownica / Epilobium

- Siarczan cynku / zinc sulfate

 

Mimo to conajmniej część z powyższych substancji, powinna obowiązkowo znaleźć się w skutecznej mieszance przeciw AGA, do stosowania zewnętrznego.

 

Do własnych mieszanek warto zakupywać produkty sproszkowane, w płynie, lub kapsułkach żelowych (z których można wysypać/wylać zawartość do mieszanki, wyrzucając kapsułkę).

Nie zaleca się natomiast tabletek, gdyż zawierają sporo substancji dodatkowych, a także powodują konieczność uciążliwego mielenia.

Często spotykane substancje dodatkowe: stearynian magnezu (przeciwzbrylacz) lub celuloza mikrokrystaliczna, badź sproszkowana (wypełniacz) są niegroźne, pozostałe zalecam sprawdzić pod względem ich działania.

 

Prawie wszystko kupimy w (internetowych lub tradycyjnych): aptekach, sklepach zielarskich, sklepach dla kulturystki, a także sklepach z półproduktami kosmetycznymi, którym poświęcony jest osobny temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3628

 

 

Aloes

 

Stanowi transporter (bazę) do mieszanek przeciw łysieniu, gdyż dobrze się wchłania

Ponadto łagodzi wszelkie podrażnienia skóry, oraz ma słabe działanie antyutleniające i przeciwzapalne.

Aloes można kupić w sklepach zielarskich. Zalecany jest zwykły, bez specjalnego przeznaczenia (może być do picia) o stężeniu 99,7%.

Względnie niska cena, powszechna dostępność, brak negatywnych skutków kosmetycznych (nie jest tłusty jak Emu Oil, nie skleja włosów) oraz właściwości łagodzące, sprawiają, że jest on najczęściej stosowaną bazą do własnych mieszanek.

 

Tematy forum:

 

„Dyskusja na temat ALOESU i EMU OIL”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=470

 

„Aloes kilka uwag”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=928

 

Emu Oil / Olej z Emu

 

Jest bardzo dobrym transporterem (bazą) dla mieszanek przeciw łysieniu, b. dobrze się wchłania.

Przyspiesza regenerację skóry, posiada właściwości antyzapalne, blokuje DHT w skórze głowy, działa stymulująco na wzrost włosów.

Emu Oil zawiera m.in. kwasy Omega 3,6,9 (kwasy linolenowe oraz linolowe, a także sporą ilość kwasu oleinowego).

Kwasy linolenowe i linolowe wykazują silne właściwości antyandrogenne (blokują enzym 5-AR, a przez to DHT), zaś kwas oleinowy odpowiada za zdolność głębokiego wnikania w skórę.

 

Emu Oil z ww. powodów, także samodzielnie, jest doskonałym uzupełnieniem kuracji przeciw AGA i jako taki jest stosowany przez wielu użytkowników na całym świecie.

 

Jego wadami są dość wysoka cena, trudna dostępność (nie jest tak powszechny jak aloes) oraz fakt, że jest tłusty (z tego powodu w praktyce nadaje się do stosowania raczej tylko na noc).

 

Emu Oil w Polsce dostępny u polskiego dystrybutora Pharma Zdrowia: http://www.emuoil.pl/

Ww. Emu Oil, w postaci produktu „EmuCare Oil/Gel”, zawiera 92% oleju z emu.

Pełny skład „EmuCare Oil/Gel” podaję poniżej:

 

1. Dromiceius (Emu Oil)

 

Wiadomo, główny składnik.

 

2. PEG-8 Beeswax - Zmodyfikowany wosk pszczeli.

 

Wykazuje silne właściwości emulgujące – nie wymaga dodawania drugiego emulgatora. Silne właściwości nawilżające – tworzy film chroniący skórę przed utratą wody.

Zawiera naturalne anty-utleniacze (obecne w wosku pszczelim) chroniące fazę olejową formulacji przed jełczeniem.

 

3. Isopropyl myristate - mirystynian izopropylu.

 

Częsty składnik leków dermatologicznych i kosmetyków (np. kremy, mleczka). Zwiększa wchłanianie leków i kosmetyków w skórę.

 

4. Tocopheryl Acetate (Vitamin E) – Octan Tokoferolu (Witamina E).

 

Antyutleniacz.

 

5. Silica (silicon dioxide / dwutlenek silikonu).

 

Opisana jest w dziale Blokowanie kaspaz / przeciwdziałanie apoptozie.

 

6. Rosmarinus officinalis (Rosemary Oil) - Olejek z rozmarynu.

 

Olejek z rozmarynu znany jest ze swych właściwości antyseptycznych, zabliżniających i regenerujących urazy naskórka i skóry.

 

7. Propylparaben – często stosowany w kosmetych i szamponach konserwant

 

100% czysty Emu Oil natomiast, możemy kupić tylko bezpośrednio u holenderskiego producenta (z pominięciem polskiego dystrybutora): http://www.emucare.com/ lub np. tutaj: http://www.worldwideshoppingmall.co.uk/body-soul/body-soul-pure-emu-oil.asp

 

Amol

 

Amol to płyn przeznaczony pierwotnie do stosowania wewnętrznego m.in. przy przeziębieniach lub zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Działa uspokajająco, dezynfekująco, poprawia krążenie.

Można kupić go w sklepach zielarskich.

 

Endru jednak odkrył, że składniki Amolu mogą mieć również pozytywne działanie na mieszki włosowe i z tego powodu może być (zamiast Aloesu lub Emu Oil) doskonałą bazą dla różnych mieszanek.

 

Należy jednak pamiętać, że Amol zawiera 70% alkoholu. Konieczne jest więc jego rozcienczenie wodą oczyszczoną lub destylowaną, gdyż w przeciwnym razie może spowodować zaczerwienie/swędzenie skóry głowy.

 

W sprawie Amolu i jego właściwości, odsyłam do postów Endru na jego temat:

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=241

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=299

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=668

 

Ethyl Alcohol / Ethanol / Alkohol Etylowy / Etanol

 

Alkohol ma własności antybakteryjne i odgrywa ważną rolę w systemie konserwacji kosmetyków.

Ułatwia też przejście substancji czynnych przez warstwę rogowa i dotarcie w głąb skory (alkohol zwiększa penetracje serum w głąb skory).

 

Jego wadą jest działanie wysuszające oraz podrażniające – powoduje zaczerwienienie/swędzenie.

 

Użytkownicy stosują go w stężeniach od 10 do 50%, głównie z powodu właściwości konserwujących.

Przechowywanie mieszanek w lodówce, czy dodanie kropel wyciągu z pestek grejpfruta (opis w dziale: Substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, itp.), również działa konserwująco, a więc można tym samym ograniczyć ilość koniecznego alkoholu.

 

Alkohol można zakupić w zwykłym sklepie monopolowym w postaci spirytusu, najlepiej o jak najwyższym stężeniu i jak najwyższej czystości.

 

DMSO / Dimethyl Sulfoxide / Dimetylu Sulfotlenek

 

DMSO to substancja pochodząca z miąższu drzew, stosowana w celu lepszego transportu kosmetyków w głębsze partie skóry.

Jej użycie w kosmetyce jest dość kontrowersyjne, gdyż z łatwością przenika skórę i tkanki (znacznie łatwiej niż jakakolwiek inna substancja tu opisywana), zabierając ze sobą prawie każdą inną substancję z zewnątrz (w tym także zanieczyszczenia).

Sam DMSO nie jest jednak toksyczny.

 

W powodu jego zdolności penetracji tkanek, należ jednak stosować wyłącznie DMSO o odpowiedniej czystości oraz po odpowiednim rozcieńczeniu. Należy też przed zastosowaniem specyfiku z DMSO, odpowiednio oczyścić skórę (np. umyć głowę).

W przypadku zakupu w Polsce, najczystszą spotykaną w handlu wersją jest czda (czysty do analiz) i tylko taka jest zalecana.

Większość użytkowników forum stosuje DMSO w stężeniu nie wyższym niż 10%.

Nie należy też stosować DMSO z substancjami takimi jak minoxidil, czy flutamid (które mogą zaszkodzić przy absorpcji systemowej), ani także bezpośrednio przed lub po zastosowaniu takich substancji.

 

W Polsce DMSO, sprzedaje firma POCH S.A.

Cennik i katalog produktów (w tym: „DIMETYLU SULFOTLENEK czda”) dostępny jest tutaj:

http://www.poch.com.pl/katalog-produktow,1,2,D

W przypadku zakupu należy skontaktować się z w/w firmą. Zamówienia składa się fax’em, a towar odbiera osobiście w oddziałach POCH. POCH dowozi też swoje produktu, ale tylko po dostarczeniu dokumentów firmy-odbiorcy (o szczegóły należy pytać telefonicznie).

 

Wysyłko DMSO dostępny jest w sklepach zagranicznych, np.w MyVitaNet: http://www.myvitanet.com/dm99pu8oglbo.html

 

Tematy na forum:

 

„DMSO w PL - latwy dostep ?”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=679

„JAKI DMSO?”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1222

DMSO i Minoxidil (post otis’a)

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=10942#10942

 

Purified Water / Aqua Purificata / Woda oczyszczona

 

Woda oczyszczona służy do rozcięczania kosmetyków stosowanych zewnętrznie. Występuję m.in. w takich preparatach jak lek Alpicort, czy kosmetyki Folligen, Tricomin lub Revivogen.

Można jak kupić w aptekach.

 

Inne nadające się do rozcięczania kosmetyków wody, to np.:

Woda destylowana (Distilled Water / Aqua Destillata), która nie wymaga opisu.

Woda do wstrzykiwań (Water for Injection / Aqua Pro Iniectione), czyli woda do przygotowywania leków parenteralnych (pozajelitowych). Woda ta stosowana jest w medycynie do przygotowywania np. leków wprowadzanych do krwiobiegu. Jest czystsza nawet niż woda oczyszczona. Nie jest jednak dostępna dla konsumentów, ale też nie jest potrzebna dla naszych zastosowań.

 

Na marginesie zwracam uwagę, iż wody powyższe nie nadają się do picia. Z uwagi na ich wyjałowienie, wchłaniają one z organizmu niezbędne minerały. Woda oczyszczona już po otwarciu, wchłania z powietrza dwutlenek węgla.

 

Gliceryna

 

Zatrzymuje w skórze wodę, nawilża i zmiękcza naskórek poprawiając jego elastyczność, świetnie się wchłania.

Z ww. powodów zwiększa także transport substancji wgłąb skóry.

Można ją kupić w aptekach w postaci 30 g buteleczek.

 

Hydrolyzed Keratin / Hydrolizat Keratyny

 

Keratyna jest podstawowym budulcem włosa.

 

Zawiera mniejsze aminokwasy, jak: Lizyna, Histydyna, Arginina, Kwas asparaginowy,

Treonina, Seryna, Kwas Glutaminowy, Prolina, Glicyna, Alanina, Cystyna, Walina, Metionina,

Izoleucyna, Leucyna, Tyrozyna, Fenyloalanina, Tryptofan.

 

W praktyce, do mieszanek dodaje się jej ważniejsze aminokwasy składowe.

 

Opisany jest m.in. tutaj:

http://www.provitalpolska.pl/oferta.php?a=26673

 

MSM (Methyl Sulfonyl Methane)

 

MSM przyspiesza proces wytwarzania keratyny (głównego składnika włosa). MSM przyspiesza zatem tempo wzrostu włosa. Działa także antyzapalnie i unieszkodliwa wolne rodniki tlenu..

 

MSM dostępny jest m.in. w postaci produktu „OLIMP MSM Forte” w sklepach dla kulturystyki.

 

Opisany jest także w temacie forum „Atomowy (wzmocniony) minoxidil”, o którym mowa w dziale Stymulatory wzrostu.

 

L-Arginine / L-Arginina / L-Arginine hydrochloride / chlorowodorek L-Argininy

 

Arginina i jej pochodne (np.: chlorowodorek L-Argininy) wykazują działanie stymulujące wzrost włosów, podobne do minoxidilu.

Arginina wywołuje miejscowe obniżenie napięcia ścian naczyń krwionośnych (obniża ciśnienia naczyniowe) oraz podnosi poziomy ERDF (endothelium relaxing factors), skutkując miejscowym zwiększeniem i utrzymaniem przepływu krwi.

 

Temat forum HairLossHelp opisujący stymulujące działanie chlorowodorku l-argininy na wzrost włosów (ang.):

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=15420

 

Dostępna jest m.in. w postaci produktu: „VITALMAX L-arginina” w sklepach dla kulturystyki.

 

Opisana jest także w temacie forum „Atomowy (wzmocniony) minoxidil”, o którym mowa w dziale Stymulatory wzrostu.

 

L-Taurine / L-Taurna

 

Aminokwas tauryna wykazuje silne powinowactwo z cebulką włosa (testy in vitro). Tauryna jest docelowo magazynowana w cebulce włosa, gdzie wytwarzany jest włos. Tym samym pomaga przedłużyć życie włosa i pobudzić jego wzrost.

 

Tauryna opisana jest także w dziale: Blokowanie kaspaz / przeciwdziałanie apoptozie

 

Dostępna jest m.in. w postaci produktu: „OLIMP Taurine” w sklepach dla kulturystyki.

 

Ginkgo Biloba / Ekstrakt z miłorzębu

 

Stymuluje wzrost włosów, poprawia krążenie krwi oraz posiada działanie antyutleniające.

 

Dostępny jest m.in. w postaci produktu: „ADRIEN GAGNON Phyto Ginko Biloba” w sklepach dla kulturystyki.

 

Alpha Lipoic Acid / ALA / Kwas Alfa Liponowy

 

Kwas alfa liponowy (ALA) cechuje się bardzo silnym działaniem przeciwzapalnym i antyutleniającym.

 

Dostępny jest np. m.in. postaci produktu: „SCITEC ALA” w sklepach dla kulturystyki.

 

Glucosamine Sulfate / Siarczan Glukozaminy

 

Siarczan Glukozaminy posiadana bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Często występuje w produktach, razem z MSM.

 

Dostępny jest np. m.in. postaci produktu: „VITALMAX Glukozamina” w sklepach dla kulturystyki.

 

Na forum opisana jest także mieszanka przeciw linieniu na tle zapalnym oparta na glukozaminie, wg otisa:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=3422#3422

 

L-Tyrosine / L-Tyrozyna

 

Pomaga w produkcji barwnika w skórze i włosów.

Pomaga uzyskać szybciej zabarwienie nowych włosów (przy vellus hair).

 

Dostępna jest np. m.in. postaci produktu: „HI-TEC Tyrosin” lub „KAIZEN L-Tyrosine” w sklepach dla kulturystyki.

 

Przyjmowana doustnie leczy także depresje i stany lękowe, nie wywołując przy tym efektów ubocznych.

 

Dyskusja na forum dot. Tyrozyny:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=22193#22193

 

L-Cysteine / L-Cysteina lub L-Cystine / L-Cystyna (tj. aminokwas powstały w wyniku połączenia dwóch cząsteczek cysteiny)

 

Cysteina jest aminokwasem, którego jest najwięcej we włosie. Szybkość wzrostu włosa, synteza białka oraz średnica włókna włosa zależą od dostępności cysteiny (Exp. Dermat., 1999, Matheson et al). Próby wykonane in vitro wskazują, że zmniejszenie stężenia cysteiny w mieszkach włosowych hodowanych in vitro prowadzi do obniżenia (zależnie od dawki) szybkości wzrostu włosa oraz średnicy wytworzonego włókna. Jej obecność jest fundamentalna, ponieważ podczas procesu keratynizacji, pozostałości cysteiny tworzą molekułę cysteiny poprzez stworzenie mostku dwusiarczkowego. Takie chemiczne wiązania leżą u podstaw stabilności strukturalnej keratyny oraz, w konsekwencji, mechanicznej stabilności łodygi włosa.

 

Cysteina obok Lizyny występuje m.in. w komercyjnym preparacie Crescina opisanym w dziale: Inne środki przydatne w leczeniu łysienia.

 

L-Cystyna występuje w wielu zestawach witaminowych przeciw wypadaniu włosów (np.: H-Pantoten, OLIMP Bio-Silica, Merz Spezial).

 

L-Lysine / L-Lizyna

 

Lizyna jest podstawowym aminokwasem. Stanowi ona część wszystkich struktur białkowych i wspomaga wzrost, naprawę tkanki oraz produkcję antyciał, hormonów i enzymów. W keratynie włosów znajduje się ona głównie w białku wewnętrznej części korzenia. Pełni ona tam ważną rolę nadając kształt i objętość włosowi. Białka w wewnętrznej osłonie korzenia oraz w rdzeniu włosa stabilizują wiązania krzyżowe pomiędzy glutaminą a lizyną, które zapewniają wyjątkową odporność tych białek na działania chemiczne i enzymatyczne (Molec. Cell. Bioch., 1984, Peterson et al.).

 

Lizyna obok Cysteiny obok występuje m.in. w komercyjnym preparacie Crescina.

L-Lizyna opisana jest też w dziale: Doustne inhibitory DHT (sama inhibitorem DHT nie jest, ale wspiera ich działanie).

 

Likopen (ekstrakt z pomidorów)

 

Jest antyoksydantem - chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Ma jednak tę przewagę nad innymi przeciwutleniaczami, jak na przykład witaminą C, że nie ulega rozkładowi i nie dezaktywuje się pod wpływem ciepła.

 

W mieszankach do stosowania zewnętrznego stosuje się go w stężeniu w ok. 1%.

 

Likopen zawarty jest w niewielkich ilościach w produktach takich jak: „UNIVERSAL Prostate Support”, „Pro-State Power”, „OLIMP Prostatan”, dostępnych w sklepach dla kulturystki.

 

Witamina A (retinol)

 

Neutralizuje wolne rodniki, chroni przed promieniami UV, wzmaga procesy regeneracji skóry.

Witamina ta stosowana zewnętrznie gromadzi się głównie w naskórku i nie przenika do skóry właściwej.

 

Witamina E (d-alfa-tokoferol)

 

Wyłapuje wolne rodniki, hamuje proces starzenia się, poprawia stan skóry - wygładza ją, poprawia jej elastyczność, przyspiesza leczenie oparzeń i podwyższa ochronę przed promieniowaniem UV

 

Witamina B6 (piridoxal-5-posphate)

 

Wzmacnia włókna włosów, reguluje wydzielanie łoju.

Zapobiega przesuszaniu skóry głowy i występowaniu łupieżu.

 

Witamina B6 opisana jest także w dziale leki.

http://www.lysienie.info/leki.php?id=9

 

Witamina B5 (d-pantenol)

 

Charakteryzuje się zdolnością nawilżania skóry i włosów.

Zwiększa poziom nawilżenia, zmniejsza rozdwajanie końcówek.

 

witamina B8 (biotyna)

 

To niezbędny składnik do tworzenia aminokwasów, głównego składnika budulcowego keratyny, podtrzymuje i pobudza tworzenie keratyny

 

witamina PP/B3 (nikotynamid)

 

Rozszerza naczynia krwionośne, sprzyja zaopatrzeniu cebulek włosów i skóry głowy w składniki odżywcze, likwiduje swędzenie skóry i zmniejsza łupież.

 

Witamina B2 (ryboflawina)

 

Odgrywa ważną rolę w przyswajaniu żelaza (wytwarzaniu hemoglobiny)

Antyutleniacz, utrzymuje w zdrowiu włosy i skórę.

 

Witamina C (kwas l-askorbinowy)

 

Skutecznie dezaktywuje aktywny tlen, zapobiegając procesowi starzenia się skóry, wzmacnia działanie witaminy E.

Niezbędna do tworzenia kolagenu

Zapobiega przetłuszczaniu się włosów, nadaje im ładny połysk.

 

Collagen / Kolagen (hydrolizat kolagenu, hydrolizaty kolagenu, hydrolizat żelatyny)

 

Główne białko tkanki łącznej.

Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, zaś jego ubytek ze skóry, powoduje powstawanie zmarszczek.

 

Wbrew reklamom tzw. „kolagenu rybiego / naturalnego” (http://www.kolagen.pl/), nie jest zbyt użyteczny przy stosowaniu zewnętrznym, gdyż białka kolagenu nie przenikają przez skórę.

Nie istnieje również nośnik, który przenosiłby go głęboko do skóry.

Jedyne udowodnione działanie, to, że preparaty z kolagenem tworzą na skórze siateczkę proteinową, która ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, co powoduje, że skóra staje się bardziej nawilżona, napięta i elastyczna.

 

Artykuł na temat kolagenu i kolagenu naturalnego:

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,56373,2998580.html

 

Stosowany natomiast doustnie, poprawia kondycji włosów, skóry i paznokci

Dostępny jest .m.in. w postaci produktu: „NUTREND Flexit Gelacoll (kolagen)” w sklepach dla kulturystyki.

 

 

Inne źródła dot. środków do stosowania na włosy:

 

Temat forum opisujący różne zioła i płukanki do włosów:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3642

 

Post opisujący różne olejki do stosowania na włosy:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=32399#32399

 

Składniki spotykane w szamponach:

http://www.fryzjerzy.pl/index.php?fr=artykuly&co=szampon

 

Opis preparatów do reaktywacji skóry i włosów:

http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,53661,2298670.html

 

 

Dieta / Witaminy

 

Wpływ czynników pokarmowych na włosy.

 

Aminokwasy - powinny być dostarczane włosom, ponieważ są niezbędne do ich wzrostu. Wykazano eksperymentalnie u zwierząt, że wśród niedoborów aminokwasów największą rolę pełni niedobór cystyny (cystyna to aminokwas powstały w wyniku połączenia dwóch cząsteczek cysteiny). Przy niedoborze metioniny z kolei występuje suchość i łamliwość włosów. Niedobór tryptofanu powoduje łysienie rozlane, natomiast przy braku cysteiny włosy tracą połysk.

 

Węglowodany - włosy potrzebują prawidłowych ilości energii w ich postaci, ponieważ charakteryzują się wysokim metabolizmem. Macierz włosa, z której kształtuje się włos, należy przecież do najszybciej rosnącej tkanki człowieka.

 

Witaminy - włosy są bardzo wrażliwe na ich niedobory, szczególnie na niedobór witaminy A. Przy awitaminozie (niedoborze)/hipowitaminozie (nadmiarze) włosy stają się bardzo słabe, suche i łamliwe.

 

Mikroelementy - ich niedobór ma duży wpływ na wzrost włosów. Do najważniejszych mikroelementów zaliczamy cynk, żelazo, miedź.

 

Niedobór cynku może spowodować, oprócz wielu innych objawów klinicznych, hiperkeratozę skóry oraz wypadanie włosów. Dobowe zapotrzebowanie na cynk wynosi około 2 mg. Pierwiastek ten jest bardzo trudno przyswajalny (wchłania się tylko ok. 1/6 części dostarczanej z pokarmem), a łatwo wydala się z kałem, moczem i potem. Dlatego pomimo wystarczającej ilości cynku w diecie (10-15 mg) w naszym kraju, może dochodzić do jego niedoborów.

 

Niedobór miedzi prowadzi do odbarwienia i zmian strukturalnych we włosach.

 

Niedobór żelaza może spowodować łysienie. Jednakże nie należy dostarczać organizmowi żelaza w nadmiarze, bez zaleceń lekarza. Jego nadmiar może spowodować wiele szkód, m.in. choroby serca.

 

W przypadku mikroelementów warto wspomnieć, że przenikają one do włosów, przedostając się do macierzy włosa wraz z krwią, a później do jego korzenia i łodygi. Tymi mikroelementami mogą być m.in. takie pierwiastki, jak arsen i selen. Do włosa mogą przenikać również inne substancje ze środowiska zewnętrznego, na skutek wchłaniania tych substancji przez keratynę. Przykładem tej sytuacji jest pochłanianie przez włosy ołowiu, którego znacznie więcej można znaleźć w bardziej wystających częściach łodyg włosów. Zatrucie metalami ciężkimi (ołów) i innymi pierwiastkami (selen, arsen) może spowodować łysienie rozlane.

 

Dieta

 

W diecie warto przede wszystkim unikać cukrów prostych: cukier, słodycze, lody, potrawy "z proszku", lemoniada, słodzone soki (zwłaszcza słodzone syropem glukozowo-fruktozowym), itp.

Mniej cukrów prostych (m.in.: glukozy i fruktozy) to mniejszy poziom insuliny. Mniejszy poziom insuliny, podobnie jak też mniejszy stres, skutkują większym poziomem SHBG (Sex Hormone Binding Globulin / Globina Wiążąca Hormony Płciowe). SHGB przyczepia się do testosteronu i zapobiega jego krążeniu we krwi. Tylko wolny testosteron, może być natomiast przekształcony w DHT. O SHGB wspomniano też przy omawianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które także podwyższają jej poziom.

Bardzo pomocny jest także codzienny wysiłek fizyczny: bieganie, rower, itp.

 

Dietę natomiast warto ułożyć tak by dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy i minerały. Witaminy dostarczane w pożywieniu są lepiej przyswajalne niż witaminy w tabletkach, nie stwarzają też takiego ryzyka przedawkowania, jak witaminy syntetyczne. Informacje o witaminach oraz w jakim pożywieniu występują (oraz skutki nadmiaru/niedoboru) zawarte są w wielu serwisach w Internecie.

 

Tematy forum poświęcone odżywaniu.

 

„Leczenie dietetyczne”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1010

 

„Wegetarianizm a wypadanie włosów”

http://lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2539

 

„czego nie jeść?”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1161

 

„Jakie produkty omijać z daleka ?”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2871

 

„Wit B6, Witamina PP, Cynk, ...”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3217

 

„Informacja na temat niebezpiecznych składników w żywności, których należy unikać”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3663

 

„Detoksykacja: oczyszczanie organizmu”

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3639

 

 

Zestawy witamin

 

W przypadku niedoborów witamin (np. gdy po prostu nie mamy czasu wypracować właściwą dietę), można wesprzeć się produktami poniżej.

Jednak nie należy przesadzać, gdyż przedawkowanie syntetycznych witamin (przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj.: A, D, E, K), prowadzi do hiperwitaminozy.

Hiperwitaminoza A powoduje m.in. wypadanie włosów, tak samo jak niedobór tej witaminy (awitaminoza A).

Hiperwitaminozy A można uniknąć dostarczając organizmowi beta-karoten (prowitamina A), zamiast witaminy A. Z beta-karotenu organizm wytwarza witaminę A w takiej ilości w jakiej potrzebuje, bez ryzyka przedawkowania.

Przedawkowanie witaminy D prowadzi natomiast do hiperkalcemii, tj.: nadmiaru wapnia w organizmie (gdyż witamina D ułatwia jego wchłanianie).

Dlatego też, nie należy stosować ogólnych zestawów witamin (jak np.: Centrum) wraz z zestawami poniżej, jak i nie należy stosować łącznie dwóch lub więcej zestawów poniżej, bądź też zwiększać zalecanych dawek.

 

Popularne zestawy witamin wzmacniających włosy to:

 

H-Pantoten

 

Strona produktu: http://hpantoten.pl/

 

Skład:

1. wyciągi z ziół: wyciąg ze skrzypu polnego, wyciąg z pokrzywy, wyciąg z lucerny, sproszkowany morszczyn

2. witaminy w łatwo przyswajalnej postaci: retinol (witamina A), ryboflawina (witamina B2), octan d-alfa tokoferolu (witamina E), kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna (witamina H), kwas nikotynowy (witamina PP)

3. mikroelementy: krzem (krzemionka chelatowana), cynk (glukonian cynku), żelazo (fumaran żelaza), selen (pochodzący z drożdży), miedź (glukonian miedzi), mangan (glukonian manganu), molibden (trójtlenek molibdenu)

4. aminokwasy: aminokwasy siarkowe potrzebne do budowy włosów: L-cystyna, metionina

 

OLIMP Bio-Silica

 

Skład:

Ekstrakt skrzypu polnego (Equisetum arvense L.), ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.), L-cystyna, L-metionina, hydrolizat białek kolagenowych, glukonian cynku, glukonian miedzi, witaminy (E, tiamina, ryboflawina, B6, niacyna, kwas pantotenowy, wit C, folacyna, biotyna, B12),

 

Merz Spezial

 

Skład:

1 drażetka zawiera: Witamina C 75,00 mg; L-cystyna 30,00 mg; Witamina E (octan) 9,00 mg; B-karoten 0,90 mg; Amid kwasu nikotynowego 10,00 mg; Pantotenian wapnia 3,00 mg; Witamina B2 1,60 mg; Witamina B6 (chlorowodorek) 1,20 mg; Witamina B1, (azotan) 1,20 mg; Witamina A (octan) 1.500 j.m.; Witamina B12 (cyjanokompleks) 2,00 mikro g.; Witamina D3 50,00 j.m.; Biotyna 0,01 mg; Suchy wyciąg z drożdży 100,00 mg; Żelazo (II) fumaran 20,00 mg

 

Vitapil

 

Skład:

Wit. B5 (pantotenian wapnia) 100 mg, Dwuwinian choliny 125 mg, Inozytol 50 mg, Wit. PP 35 mg, PABA 30 mg, Kwas foliowy 400 µg, Wit. B12 6 µg, Żelazo (II) 18 mg, Miedź 2 mg, Jod 150 µg, Mangan 5 mg, Cynk 15 mg, Proteiny sodowe 100 mg, Drożdże 5 mg

 

SkrzypoVita

 

Skład:

Ekstrakt ze skrzypu polnego, ekstrakt z ziela pokrzywy, witamina C, witamina A, wit.B5, wit.B6, ryboflawina (wit.B2), tiamina (wit.B1), biotyna, siarczan cynku, laktoza, utwardzony olej sojowy.

 

Radical

 

Skład:

ziele skrzypu (Equisetum arvense L), liść pokrzywy (Urtica dioica L), witaminy: E, B1, B2, B6, B12 C, PP, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, mikroelementy: cynk, jod, żelazo, miedź, mangan, selen

 

Inne źródła:

 

Zwięzłe porównanie zestawów witaminowych dostępne jest np. tutaj:

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,56374,3589061.html

 

Artykuł opisujący jakich witamin dostarczać w przypadku problemów z włosami (rozdwajanie, suchość, łamliwość, wypadanie, itp.):

http://www.balin.pl/index.php?name=News&file=article&sid=93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3 część postu

 

Inne środki przydatne w leczeniu łysienia

 

Alpicort E

 

Środek stosowany w przebiegu różnych postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. W praktyce ponoć działa lepiej u kobiet niż u mężczyzn. Może raczej stanowić jedynie kuracje wspierającą, nie nadaje się też do długotrwałego stosowana.

Nie należy go mylić z Aplicortem opisanym w dziale Substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, itp.

 

Informacje o leku:

http://www.alpicort.pl/_sites/alpicort_e.html

 

Wątek forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=394

 

17 alpha estradiol

 

17-alfa-estradiol powoduje konwersje testosteronu w skórze w estradiol (hormon żeński), który działa ochraniająco na mieszki włosowe, ponieważ "konkuruje" z androgenami w przyczepianiu się do receptorów androgennych.

 

Opisany jest w tamcie forum:

 

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1280

 

Darmaroler

 

Stosowanie tego urządzenia powoduje zwiększony transport minoxidilu do skóry głowy, przez co zwiększa jego skuteczność.

 

Szczegółowo opisany jest tutaj:

http://www.lipoxidil.com/site/derma.php

 

Crescina

 

Kompleks aminokwasów, cysteiny, lizyny, glikoproteiny, benzylu nikotynowego, o właściwościach rozszerzania naczyń krwionośnych, który również wspomaga odrastanie włosów poprzez stymulowanie aktywnych jeszcze cebulek włosowych.

Może być stosowany jako wsparcie kuracji.

 

Opisany tutaj:

http://www.crescina.com/start_pl.htm

 

A także w wątku forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3322

 

Placenta

 

Ampułki stosowane w zakładach fryzjerskich, zawierające wyciąg z łożyska kobiecego. Dobrze oddziaływują na włosy.

 

Informacja o apmułkach:

http://www.placenta.phg.pl/prok/indexpl.html

 

Ervamatin

 

Ervamatin to preparat przeciwko łysieniu z TV Mango. Na forum został przyjęty dość niepochlebnie.

Trudno jednak się dziwić - jest to preparat drogi, niezarejestrowany jako lek, a przez to nie ma gwarancji, iż zda egzamin. Moim zdaniem za tak duże pieniądze warto kupić sprawdzone specyfiki lub preparaty te specyfiki zawierające.

 

Ervamatinowi poświęcono tematy forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1440

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1589

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1156

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=861

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=573

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1448

 

 

Szampony pomocne w walce z łysieniem

 

Szampony posiadają ograniczoną skuteczność w walce przeciw łysieniu.

Potwierdzają to dermatolodzy i ich użytkownicy. Jest to spowodowane tym, że nawet pozostawienie przez parę minut szamponu na głowie jest zbyt krótkim okresem, by mógł znacząco przeciwdziałać DHT lub stymulować wzrost włosa.

Niemniej jednak szampony mogą być stosowane jako kuracja wspierająca.

 

W żadnym razie, nie należy jednak przeprowadzać eksperymentów typu: pozostawienie szamponu na głowie dłużej niż zaleca producent lub dodawanie składników wspierających wchłanianie (jak DMSO). Szampony poza składnikami aktywnymi, zawierają również substancje pomocnicze, których działania na skórę i włosy nie musi być korzystne.

Dlatego też dany szampon należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta, po czym obficie spłukać go wodą. Warto także na koniec spłukać głowę wodą letnią lub chłodną.

 

Zawartość detergentów (przede wszystkim: Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES)), jest największą wadą popularnych szamponów.

Substancje te powodują pienienie się szamponów, ale działają drażniąco na skórę oraz mogą szereg innych negatywnych skutków, przy długotrwałym stosowaniu (należy pamiętać, że szampony zwykle stosujemy codziennie, przez całe życie).

Na Polskim rynku brak praktycznie szamponów bez SLS (ang.: SLS-Free), za wyjątkiem szamponów dziecięcych.

Z tego powodu, niektórzy polecają przygotowywać własne szampony na bazie szamponów dziecięcych (dodając substancje aktywne, jak: Saw Palmetto), inni polecają zakup szamponów w zagranicznych sklepach internetowych, inni po prostu stosowanie komercyjnych szamponów, ignorując zawarte w nich detergenty.

Można też stosować szampony dziecięce, bez dodawania składników aktywnych, skupiając się na ważniejszych niż szampon elementach kuracji.

 

Temat forum poświęcony detergentom w szamponach:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=3618

 

Rozmowa na temat „sodium laureth sulfate”:

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=137233

 

„Dr Henryk S. Różański - Toksyczne składniki kosmetyków”

http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm

 

 

Popularniejsze szampony anty-androgennne

 

Ketokonazol (Nizoral, Nizax Med, Ketoxin, Zoxin, Ketozen, Nizopol, Eva Medica)

 

Ketokonazol to substancja czynna występująca w wielu szamponach przeciwłupieżowych. Przykładowe szampony zawierające ją, podano w nawiasach powyżej.

Jednakże substancja ta stosowania zewnętrznie, wykazuje także słabe działanie anty-androgenne, stąd często szampony z ketokonazol'em stosowane są jako uzupełnienie kuracji przeciw AGA.

Badania np. wykazały, że szampon Nizoral (zawierający ketokonazol w stężeniu 2%), stosowany 2-4 razy w tygodniu, daje efekty porównywalne do minoxidilu 2% stosowanego raz dziennie.

 

Skład szamponu Nizoral:

 

coconut fatty acid diethanolamide, disodium monolauryl ether sulfosuccinate, FD&C Red No. 40, hydrochloric acid, imidurea, laurdimonium hydrolyzed animal collagen, macrogol 120 methyl glucose dioleate, perfume bouquet, sodium chloride, sodium hydroxide, sodium lauryl ether sulphate, and purified water

 

NANO

 

Szampon popularnych na zachodnich forach przeciw łysieniu, jako uzupełnienie kuracji przeciw AGA. Wiele osób używa go co drugi dzień, na przemian z Nizoral'em.

W jego skład wchodzi stymulator wzrostu włosa podobny do minoxidil'u: NANO (nicotinic acid N-Oxide). Dodatkowo szampon NANO zawiera peptydy miedzi, pełniącego funkcję SOD (dysmutaza ponadtlenkowa).

 

Szampon ten jest niestety drogi i niedostępny w Polsce.

 

Jego opis znajduję się np. tutaj (ang.): http://www.onlyhairloss.com/proxn/nano.htm

 

Skład szamponu NANO:

 

Water, PEG Sorbitan Laurate, Cocamidopropyl betaine, sodium laureth sulfate, PEG 150, Disodiumcocoamphodiacetate, NaCl, PEG 150 distearate, laureth 13 carboxylate, panthenol, 3 carboxylicacidpyridine N-oxide (NANO), allantoin, arginine, puper oxide dismutase (copper peptide), fragrance

 

Nanoguard

 

Strona produktu: http://www.salvo-polska.pl/nanoguard.php

 

Skład szamponu Nanoguard:

 

Aqua, Sodium Laureth Sulphate, Sodium Lauryl Sulphate, Cocamidopropyl Beatine, Citric Acid, Disodium Cocoamphodiacetate, Cetrimonium Chloride, Propilene Glicol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Spearmint Oil, Zinc Sulphate, Copper Glycinate, Niacinamide, Pyridoxal-5-Phosphate, Saw Palmetto Extract, Prunus Africana Extract, Urtica Dioica, Beta Sitosterol, Borace Seed Oil, Green Tea Extract, Salt, Propilene Glicol, Diazolidinyl Urea, Methilparaben, Propylparaben, Superoxide Dismutase

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2075

 

 

Inne szampony przeciw wypadaniu włosów

 

Poniżej podaję skład popularniejszych na tym forum, tanich (w stosunku do wymienionych powyżej) szamponów przeciw wypadaniu włosów.

Poza szamponami ich producenci oferują także: żele i odżywki do włosów.

 

Bioclin Pus

 

Strona produktu: http://www.bio-med.pl/bioclin.html

 

Skład szamponu Bioclin Plus przeciw wypadaniu włosów:

 

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Polysorbate 20, Disodium Cocoamphodiacetate, Ceteareth-60 Myristyl Glycol, Sodium Laureth-8 Sulfate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Cocamide DEA, Panax ginseng, Arctium majus, Quaternium-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Cetrimonium Chloride, PEG-12 Dimethicone, Magnesium Laureth Sulfate, Magnesium Laureth-8 Sulfate, Sodium Oleth Sulfate, Arginine, Acetyl Tyrosine, Hydrolyzed Soy Protein, Lactic Acid, Polyquaternium-11, Magnesium Oleth Sulfate, Calcium Pantothenate, Zinc Gluconate?, Niacinamide, Ornithine, Citrulline, Glucosamine Chloride, Biotin, Imidazolidinyl Urea, Phenoxyethanol, Disodium EDTA, Methylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Parfum.

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1307

 

Nisim

 

Strona produktu: http://www.nisim.pl/

 

Skład szamponu Nisim dla włosów normalnych i przetłuszczonych:

 

Aqua, sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, cocomidopropyl Betaine, Cocamide DEA, Sodium chloride, herbal extract, Insoitol, Panthenol, Cysteine, Cystine, Methionine, Biotin, Citric Acid, Fragrance, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazlinone, CI 19140 Yellow 5, CI 15985 Yellow 6.

 

Skład szamponu Nisim dla włosów normalnych i suchych:

 

Sodium Laureth Sulfate, Aqua, cocomidopropyl Betaine, Cocamide DEA, Hydrolyzed Wheat Protein, Sodium Chloride, Dimethicone, Glycol Distearate, Herbal Extract, Insoitol, Panthenol, Cysteine, Cystine, Methionine, Biotin, Citric Acid, Fragrance, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazlinone, CI 42090 Blue 1

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1531

 

Dermena

 

Strona produktu: http://dermena.pharmena.pl/dermena.php

 

Skład szamponu Dermena, zapobiegającemu wypadaniu włosów:

 

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Lautyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Juglans Regia Extract, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Hydroxypropyltrimonium, Peg-15 Coco Polyamine, Parfum, Sodium Chloride, 1-methylparaben, phenoxyethanol, Propylparaben.

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=768

 

Vichy Dercos z Aminexil’em

 

Zawiera Aminexil hamujący proces wypadania włosów, a także kwas cytrynowy i witaminy PP, B5 i B6 o działaniu wzmacniającym i pobudzającym naturalny proces wzrostu włosów.

 

Skład szamponu Vichy Dercos z Aminexil’em:

 

aqua, sodium laureth sulfate, citric acid, disodium cocoamphodiacetate, glycol distearate, ammonium hydroxide, hexylene glycol, carbomer, niacinamide, methylparaben, sodium methylparaben, pyridoxine hci, dmdm hydantoin, diaminopyrimidine oxide, disodium ricinoleamido measulfosuccinate, panthenol, polyquaternium-10, parfum

 

Temat forum:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=351

 

Temat forum poświęcone ampułkom Aminexil SP94, także produkcji Vichy:

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=13

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=509

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2898

 

 

Niektóre internetowe sklepy zagraniczne

 

Uwagi dot. zakupów!

 

1. Do zakupów sklepach zagranicznych, niezbędna jest nam karta płatnicza, umożliwiająca płatności przez Internet. Inaczej zapłacić nie sposób, gdyż: przelew zagraniczny jest drogi, przesyłka pieniędzy w kopercie nie gwarantuje, że nie zginą po drodze, zaś PayPal nie jest obsługiwany przez wszystkie sklepy.

 

Do transakcji online, użyteczne są karty płatnicze, takie jak: wypukłe VISA’y (VISA Classic, VISA Gold), wypukłe MasterCard’y, niektóre płaskie VISA’y (np. VISA Electron wydana przez bank Inteligo lub Millenium), eKarta mBanku (nie wszystkie sklepy ją akceptują).

Nie są akceptowane natomiast karty płaskie, jak: VISA Electron (z wyjątkiem Inteligo lub Millenium), płaskie MasterCard’y.

Zwykle karty kredytowe są wypukłe, zaś karty debetowe (używane głównie w bankomatach) są zwykle płaskie, choć istnieją odstępstwa od tych reguł.

Warto zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową (euro lub dolar) naszej karty płatniczej. Jeśli jest ona inna, niż waluta w której dokonujemy transakcji, doliczona zostanie dodatkowa opłata za przewalutowanie (zwykle do 2% wartości transakcji).

 

2. W trakcie zamówień przez zagraniczne strony WWW nie polecam używania polskich znaków typu: Ą, Ć, Ę..., a zamiast nich używać znaków alfabetu angielskiego: A, C, E....

 

3. Przypominam także, by uważać z Urzędem Celnym. Jeśli celnikom wyda się coś podejrzane: np. przesyłka leków lub niebezpiecznych substancji, paczka zostanie zawrócona.

Dlatego warto podawać numer telefonu, a w razie problemów, należy zwrócić uwagę na „wyjaśnienia” jakie składamy celnikom.

 

W Polsce import leków z zagranicy, generalnie wymaga indywidualnego pozwolenia Ministra Zdrowia lub urzędnika działającego z jego upoważnienia. Opis legalnej procedury znajduje się na: http://www.superapteka.org/

Inna metoda to import pośrednio przez inny, mniej restrykcyjny kraj wspólnoty europejskiej, lub dyskretne zapakowanie przesyłki.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą kosmetyków.

 

Listę sklepów oraz pokrótce co sprzedają, podaję poniżej:

 

http://www.genhair.com/

 

Finasteryd, Dutasteryd, Flutamid, Spironolakton, Minoxidil i wiele mieszanek do zewnętrznego stosowania.

 

http://www.onlyhairloss.com/

 

Różne komercyjne produkty jak: Revivogen, Tricomin, Folligen, Rogaine (Minoxidil).

 

http://www.minoxidil.com/

 

Xandrox (Minoxidil 12.5% i 15%), mieszanki Minoxidil z Retinolem, itp.

 

http://www.hairsite.com/crinagen.htm

 

Produkty takie, jak: Crinagen, Tea Tree Oil Shampoo (szampon SLS-free, bez detergentów).

 

http://www.youngagain.com/

 

GTE, GSE, Saw Palmetto i wiele innych produktów, dostępnych niegdyś w Zdrowym Stylu (polskim sklepie ze specyfikami dla łysiejących).

 

http://www.naturespurest.com/

 

Podobnie jak Young Again, także z tego sklepu pochodziły produktu dostępne niegdyś w Zdrowym Stylu.

 

http://www.myvitanet.com/

 

Aminokwasy, antyutleniacze, DMSO, witaminy, preparaty na skórę i włosy.

 

http://www.herbalremedies.com/

 

Sklep o podobnym do zaopatrzeniu jak MyVitanet.

 

http://www.health-n-energy.com/

 

Aminokwasy, wyciągi z roślin, witaminy, itp.

 

http://www.worldwideshoppingmall.co.uk/

 

Kosmetyki, witaminy, zioła, minerały, produkty na odchudzanie i detoks. Zawiera np. Pure Emu Oil (czysty olej z emu).

 

http://www.lipoxidil.com/

 

Różne preparaty dla łysiejących, podobnie jak GenHair.

Sklep jest dość dobrze zaopatrzony, ale również drogi.

 

Inne ciekawe źródła na temat łysienia

 

Zwięzłe podsumowanie dot. łysienia i sposobów walki z nim (wg otisa):

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?p=4981#4981

 

Poradnik: Podstawowe fakty dotyczące łysienia i stosowanych kuracji:

http://www.lysienie.info/poradnik.php?id=4

 

Informacje na temat niektórych produktów wzmaniającyh włosy:

http://www.obcasy.pl/wlosy/Produkty_do_higieny_i_pielegnacji_wlosow,_czyli_co_i_jak_wybrac.,1,294,309.html

 

Zagraniczne (anglojęzyczne) strony poświęcone łysieniu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness_treatments

http://www.hairlosshelp.com/

http://www.hairlosstalk.com/

http://www.hairsite.com/

http://www.hairlossinformation.com/

http://www.regrowth.com/

http://www.stophairlossnow.com/

http://www.add-hair.com/dht-blockers.htm

 

Co ciekawsze kuracje przeciwko łysieniu (niewymienione przy okazji omawiania leków)

 

Oskarittos

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2005

 

Zakole-ś

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=941

 

Alguerra

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=2968

 

Scorpio

http://www.lysienie.info/forum/viewtopic.php?t=1564

 

Kuracje Zdrowego Stylu

http://www.zdrowystyl.hg.pl/kuracja.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o to chodziło zrobiłeś już na tym doktorat że tak powiem .

Jak się poczyta polskie opracowania naszych "geniuszy" o łysieniu to naszej pustyni medycznej łysienie to temat z zakresu parapsychologii i świata czarów.

 

Zdobycze i odkrycia to : Stres i okładanie głowy liściami łopianu o północy nad wodospadem. Dokonania polskich naukowców ))

Dla ironii piszący takie książki w polsce sami są łysi jak dupa niemowlaka........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o to chodziło zrobiłeś już na tym doktorat że tak powiem .

Jak się poczyta polskie opracowania naszych "geniuszy" o łysieniu to naszej pustyni medycznej łysienie to temat z zakresu parapsychologii i świata czarów.

 

Zdobycze i odkrycia to : Stres i okładanie głowy liściami łopianu o północy nad wodospadem. Dokonania polskich naukowców ))

Dla ironii piszący takie książki w polsce sami są łysi jak dupa niemowlaka........

 

stres akurat może mieć spory wpływ na przebieg i tempo utraty włosów, było kilka poważnych opracowań na ten temat, co do reszty się zgadzam. Btw widzę po nicku, że mamy podobny gust


Jestem reprezentantem Dr. A's HRC, najlepszej na świecie kliniki transplantacji włosów wg #HairSite.com.

http://www.fusehairpolska.blogspot.com

 

Wszelkie opinie wygłaszane na tym profilu są prywatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po moim nicku wnoszę że wszyscy mamy podobny "gust" - bald...

 

natomiast po Twoim podpisie mam nadzieję że będziemy starali się zachowywać obiektywność i nie naganiać na jakieś kliniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po moim nicku wnoszę że wszyscy mamy podobny "gust" - bald...

 

natomiast po Twoim podpisie mam nadzieję że będziemy starali się zachowywać obiektywność i nie naganiać na jakieś kliniki.

 

 

W takim razie mój błąd, myślałem, że to odniesienie do Baldur's Gate. Co do mojego podpisu - sam ocenisz.


Jestem reprezentantem Dr. A's HRC, najlepszej na świecie kliniki transplantacji włosów wg #HairSite.com.

http://www.fusehairpolska.blogspot.com

 

Wszelkie opinie wygłaszane na tym profilu są prywatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny artykuł,duzo tego,przyda się wielu osobom ,dzięki


moja kuracja: mezoterapia igłowa 1x tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł, czapka z głowy za to, że chciało Ci sie to zrobić za darmo xD

Jest tylko jedno ALE. Wniosek jaki mi sie nasunał po przeczytaniu tego: Jest tego TYLE, że poprostu nie możliwoscia jest z tym walczyc no chyba ze sie nic w zyciu nie robi tylko cały swój czas poswieca walce z łysieniem ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest artykuł z 2007 roku, teraz mamy bardziej rozbudowana wiedzę i również inne sposoby walki z łysienie Ja osobiście uważam ze jesteśmy bardzo blisko rozwiązania tego problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie tak jak pisał ziom1990. Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na datę.

W chwili pisania tego artykułu, nie było przecieranych szlaków do leków eksperymentalnych, które wprowadziły małą rewolucję w naszym środowisku.

 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kiedyś próbowaliśmy walczyć uderzając w łysienie ze wszystkich możliwych stron, a to z uwagi na to, że uważaliśmy je za (prawie) niemożliwe do pokonania.

Dziś zmieniła się doktryna naszej społeczności i moja także, bo mamy ewidentnie przetestowane leki + kilka nowych, które czekają na testy naszej społeczności.

Wiemy, że wystarczy kilka porządnych leków + zdrowa/normalna dieta, żeby odczuwalnie zahamować lub zastopować łysienie, a nawet spowodować jakieś odrosty.

 

Już sam jeden RU58841 o dobrej czystości zawarty w pojezdzie KB, powoduje spowolnienie łysienia u większości osób, bez działań niepożądanych.

Nie trzeba naprawdę rozbudowywać kuracji nie wiadomo jak, chyba, że ktoś chce brnąć dalej i odżywiać, pogrubiać włosy, stymulować odrost, itp., ale to jest już nasze forumowi hobby.

Każdy sam ustala sobie kiedy już wystarczy i trzeba powiedzieć stop, bo są inne sprawy w życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim, jestem tu nowy, milo mi.

Dzięki za świetny i rzetelny poradnik. To dla mnie duża pomoc. Jednocześnie przeraża mnie to jak niewielką mam wiedzę...

Póki co zainteresowała mnie najbardziej część o Flutamid + Loxon. Będę testować.

 

Poza tym,

Wklejam mój stary poradnik z 2007 roku. Co prawda już się trochę zdezaktualizował i wiadomo, że moja wiedza ulegała ciągłej ewolucji, ale wklejam go bo nadal jest dużo lepszy niż nic.

Jednocześnie będą trwały prace nad nowym.

czy to aktualne?


Wew:

- Dut 0,5 mg co 4 dzień

Zew:

- Olej lniany / arganowy

- dermaroller 0,5 mm

dodatki / suplementy:

- Biotyna 5 mg dziennie

- cynk 10 mg dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wklejam mój stary poradnik z 2007 roku. Co prawda już się trochę zdezaktualizował i wiadomo, że moja wiedza ulegała ciągłej ewolucji, ale wklejam go bo nadal jest dużo lepszy niż nic.

Jednocześnie będą trwały prace nad nowym.

czy to aktualne?

 

Niestety raczej nie. Na tym etapie życia nie mam na to czasu (przejąłem m.in. w spadku firmę po ojcu). Na forum jestem hobbystycznie, bo jak każdy tutaj, tak i ja nadal walczę z łysieniem.

 

Coś tam napiszę, coś tam zrobię, ale nie za dużo. Bo i czasu/energii mi zostaje aktualnie nie za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunięty przeze mnie


Ruch wyzwolenia mieszków włosowych spod okupacji androgenów

I w związku z tym pytanie do lekarzy: Y cuáles deseos me vas a dar ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł i napisany bardzo profesjonalnie pozdrawiam!


Prowadzę bloga na temat wypadania włosów i zdrowego stylu życia polecam sprawdzić tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Czytałem, że finasteryd można rozpuścić w alkoholu żeby lepiej dobrać dawkowanie jeśli się ma tabletki po 5mg. A czy można rozpuścić w wodzie destylowanej ?

I drugie pytanie: czy zmywać tą zewnętrzną niebieską (mam Proscar) powłokę tabletki czy rozpuszczać wszystko jak leci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja łykam całe tabletki 5 mg.


Ruch wyzwolenia mieszków włosowych spod okupacji androgenów

I w związku z tym pytanie do lekarzy: Y cuáles deseos me vas a dar ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wariant już przechodziłem ale nie byłem zadowolony z efektów (i skutków ubocznych). Teraz chciałem spróbować na mniejszych dawkach + pare dodatkowych substancji z 1 postu, tylko te tablety takie nieforemne, więc kombinuję...

 

 

EDIT:

 

Rozpuszczanie w wodzie destylowanej to jednak zły pomysł - pomimo zachowania zasad higieny po paru dniach zaczęły rosnąć jakieś frędzle w wodzie z finą, zapewne pleśń. Kolejną tablete rozpuszcze w wódce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L-Lysine / L-Lizyna

 

Chociaż aminokwas lizyna nie jest inhibitorem DHT, to może zwiększyć ich efektywność.

Badania wykazały, że dodanie lizyny do suplementu diety, może zwiększyć efektywność działania leków takich jak Propecia, Saw Palmetto, itp.

Można prosić o źródło tych infromacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...