free web hit counter Skocz do zawartości
Mk1998

Finasteryd, pytania początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam 23 (prawie) lata i po dość długim i zapewne niepotrzebnym czasie zwłoki, po wydaniu sporej ilości pieniędzy na różnego rodzaju wcierki i szampony, w końcu chcę spróbować leczenia finasterydem. W życiu miałem to szczęście, że nie mam zbyt dużego doświadczenia z lekarzami/kuracjami, a moja wiedza o samym finie to rzecz jasna tylko to co  wyczytałem na różnego rodzaju forach, polsko czy też anglojęzycznych. W związku z tym, chciałbym zadać Wam kilka pytań, będzie ich pewnie sporo, część z nich wyda się pewnie oczywista, dlatego proszę o jakąś dozę wyrozumiałości. Dodam jeszcze iż  starałem się wnikliwie przejrzeć forum, mam nadzieję że moje pytania nie będą zbytnio dublować innych wcześniej już  zadawanych, najzwyczajniej w świecie chciałbym pewne rzeczy sprecyzować i dopytać się w bardziej konkretny sposób. Więc:

1. Nie ukrywam, że chciałbym trafić do dermatologa, który będzie jako tako obeznany w temacie i jego wkład w leczenie będzie  ciut większy  niż  samo przepisanie recepty. Natomiast mieszkam  w stosunkowo  małym mieście, około 40/50 tysięcznym i pewnie może być z tym ciężko. Jest tu jeden dermatolog, który cieszy się dość  dobrą renomą, lecz nie mam pojęcia jak podchodzi do pacjentów borykających się z łysieniem androgenowym. Stąd też moje pytanie (zwłaszcza na ewentualność braku zbyt dużej wiedzy lekarza w tej dziedzinie) w jaki sposób z nim rozmawiać, czy samemu sugerować wypisanie recepty na finasteryd ?

2. To pytanie jest pośrednio powiązane z pierwszym. Ponoć przed rozpoczęciem kuracji warto zrobić badania krwi i teraz wybaczcie, ale tutaj mam parę wątpliwości więc postaram się wyjaśnić w podpunktach:

- co należy przebadać ?

- czy dermatolog "teoretycznie powinien" wiedzieć o jakie  badania chodzi i samemu mnie na nie skierować?

-  Tu chyba  dla  mnie najważniejsze, ponieważ kompletnie się w  tym nie  wyznaje a słyszałem też o różnych opcjach: czy robi się je po to by sprawdzić zawartość DHT w organizmie i potem po jakimś czasie wykonać je ponownie by zobaczyć czy fin działa jak należy, czy też na  podstawie przepadania stanu hormonów (przepraszam jeśli nie wyrażam się precyzyjnie, wydaje mi się, że ktoś kiedyś wspominał m.in. o badaniu testosteronu) można również  w jakimś stopniu sprawdzić ewentualną podatność na  skutki uboczne. Kiedyś spotkałem się z opinią, że jeśli gospodarka hormonalna (nie jestem pewien czy to dobre sformułowanie ) jest w porządku, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest mniejsze. Innymi słowy,  czy na podstawie badań, można wykryć przeciwskazania rozpoczęcia terapii ?

3. Czy najlepszą/ najlepiej kalkulującą się opcją jest finahit ? Nie ukrywam, że średnio widzi mi się dzielenie Proscaru, z tym że finanhit to tylko 28 tabletek w opakowaniu, czy to oznacza, że  będę musial co miesiąc  prosić o receptę, kupować lek, czy mogę jednorazowo zaopatrywać się w większą liczbę opakowań (wybaczcie, pewnie to pytanie jest banalne, ale mam w zasadzie zerowe doswiadczenie z lekami na receptę).

Aha, i czy lek ten dostanę normalnie  w większości aptek, czy trzeba z tym kombinować (być może też ze  względu na cenę).

4. Dawkowanie.

Mam nadzieję, że na to pytanie odpowie lekarz, ale wolę spytać się również Was.

a) Na kanale hairlosssshow na youtube (z resztą nie tylko tam) polecają brać finasteryd w dawkach 1mg, 3 razy w tygodniu. Czy uważacie, że warto zacząć  np. od brania 1mg raz na 2 dni czy od razu jechać codziennie ? 

b) Fina ponoć należy brać o stałej porze, wiele osób poleca brać go rano. Natomiast w moim wypadku, ze względu na różnego rodzaju obowiązki, czasem wstaję bardzo rano, koło 5/6, a czasami koło południa, w  związku z tym, czy branie go w godzinach  popołudniowych, np po obiedzie (wtedy pora byłaby raczej bardziej stała) również może być odpowiednia ?

5. To już ostatnie. 😆 Rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że fin cudów nie robi i nie powoduje wielkich odrostów. Natomiast, oprócz rzecz jasna zakoli i pewnych ubytków, włosy, są również słabe, "sianowate". Czy istnieje szansa, że finasteryd je po pewnym czasie trochę wzmocni ?

Ps. Przepraszam, że jest tego tyle, ale zaczynam dopiero swoją przygodę z kuracją, przez dłuuugi czas przekopywałem się przez  różne fora/strony i udało mi się sporo dowiedzieć, ale po prostu poruszone wyżej wątki budzą moje wątpliwości i nie potrafiłem znaleźć konkretnych odpowiedzi na te pytania. 

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję  za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie jeśli przesadziłem z ilością poruszonych kwestii 🤪. Jeśli nie macie czasu odpisywać na to wszystko (nie dziwie się 😅) , to może ktoś mógłby poradzić coś w kwestii tych badań? 

Pozdrowionka raz jeszcze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Fina możesz dostać poprzez e-receptę w internecie za 49zł , wychodzi dużo taniej niż jeżdżenie po lekarzach i proszenie się , niestety , ale jak chcesz aby jakiś lekarz faktycznie prowadził twoją walkę z łysieniem to raczej jest gra nie warta świeczki , chyba , że stać Cię na to aby ktoś Ci po prostu przytakiwał , nie ma żadnych innych leków niż te , które już tutaj się przewijały na forum , czyli: FIN,DUT,RU I CB, żaden lekarz nie wyskoczy nagle z kapelusza wcierką , która rozwiąże wszystkie problemy. Jest jeszcze kwestia badań , jak ktoś dla o takie rzeczy to również można , ale większość na kuracji się w takie rzeczy nie bawi.

2. Przeciwskazania to chyba jeśli się ma jakieś problemy z wątrobą , ale też ekspertem nie jestem , badania to czysto profilaktycznie , poziom dht zawsze warto sprawdzić przed kuracji i np. 6 miesięcy po , ale czy jest sens to pytanie drugorzędne , jak masz czas i pieniądze to zrób, większość nie robi i żyję , ważna jest kuracja i się niej trzymać.

3. Jest kilka opcji , poprzez e-receptę na medicept dostaniesz 3 opakowania 1mg , w apteline finahit kosztuję 1,50zł , wystarczy poszukać w pobliżu taką aptekę , jest też opcja wziąć 5mg i dzielić tabletki na kilka części , wtedy nie bawisz się w kupowanie recept i nie musisz ciągle śmigać do apteki , są tego plusy i minusy , każdy ma swój sposób na to. Odnośnie recept to kwestia kombinacji , jak nie chcesz płacić do możesz poprosić rodzinnego i może Ci przepisze od razu na więcej opakowań , albo po prostu co 3 miesiące będziesz do niego dzwonił(nie wiem jak to teraz wygląda) i po prostu Ci przepisze , pamiętaj , że nie każdy lekarz jest skłonny przepisać. Czyli kwestia kombinacji i tego jak Ci pasuje , możesz kombinować za darmo dostać albo takim sposobem jak wyżej wymieniłem.

4a. Globalnie przyjęta dawka to 1mg dziennie , pojawiło się sporo innych teorii o tym , że np. 0,5 mg dziennie albo co drugi dzień , ja uważam , że zgodnie z zasada im więcej tym lepiej , z tego co wiem to badania głównie się opierały na dawce 1mg dziennie , inne teorie to chyba nie są jakoś szczegółowo potwierdzone , aczkolwiek faktycznie mogą działać tak samo jak 1mg dziennie. To twój wybór jak wybierzesz.

4b. Najlepiej o stałych porach , ale nie ma konkretnej godziny, tak jak Ci wygodniej.

5. Kwestia szczęścia , ja od fina oczekuję tego , że zatrzyma/spowolni łysienie , jak pojawią się jakieś odrosty/inne pozytywy to już by wyszło ponad oczekiwania. Cudów to nie oczekujesz , na każdego też inaczej działa , jeden ma lepsze efekty , a drugi gorsze , musisz sprawdzić na sobie. Też kwestia w jakim stopniu łysienia się znajdujesz , zakola trudniej odratować/ochronić , zaś koronę teoretycznie łatwiej utrzymać.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeszcze co do tych badań. Slyszalem, że przed zaczęciem kuracji warto sprawdzić (chyba) estrogen i testosteron, wydaje mi się, że niski poziom testosteronu i wysoki estrogenu (chyba tak, albo odwrotnie 🙃) zwiększa ryzyko niektórych skutków ubocznych. Z tym, że ja kompletnie się na tym "nie znam", a są tam chyba jakieś opcje badania (testosteron wolny, jakiś tam jeszcze inny), chciałbym (jeśli ktoś kto to robił mógłby pomóc) by ktoś dał znać jakie dokładnie są to badania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...