free web hit counter Skocz do zawartości
Marek2345

Porady przed przeszczepem w Turcji (i nie tylko)

Rekomendowane odpowiedzi

Za miesiąc mam przeszczep w Turcji i chciałbym zebrać informacje, porady żeby być przygotowanym.

 

Póki co wiem że:

- warto na zabieg założyć coś rozpinanego (koszulę, bluzę) żeby potem zdejmując ubranie nie uszkodzić nic na głowie

- nie zakładać w drodze powrotnej czapki bawełnianej bo może haczyć o nowo przeszczepione włoski

- warto mieć poduszkę która ogranicza kontakt głowy z podłożem podczas spania (niektóre kliniki dają w zestawie)

 

Proszę podzielcie się swoimi doświadczeniami, na co (i co) warto przygotować przed wylotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może to ja zapytam. Jaki miałeś czas oczekiwania na przeszczep? 

Czy branie finasterydu przed przeszczepem jest obowiązkowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, na pewno warto uważać na głowę. Tak, zdecydowanie jakieś koszule, nawet czerwone, na wypadek krwi. Nawet przed zabiegiem potrenuj spanie na pół-siedząco :) Przyzwyczaisz ciało. Zakup sobie witaminy z biotyną. Polecam także kupić sól fizjologiczną i do atomizera - przydaje się przez pierwsze dni po zabiegu już w domu by tym spryskiwać głowę. Octanisept w żelu po zabiegu w domu po zejściu strupków też można smarować gojące się rewiry oraz aloes w żelu - to na całą głowę, akurat aloes koi, łagodzi, przyspiesza regenerację. Pić dużo wody, kup sobie jakąś lekką czapeczkę na głowę. W sumie tyle. Najgorsze spanie. U mnie już 1,5 miesiąca poda, faza wypadania. Udanego zabiegu! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @styks!

 

@Kazi nigdy nie brałem fina (ani dutasterydu) i nie zamierzam. Jedynie alopexy (minoxidil) a i tak trycholog mi zalecała odstawić a potem po przeszczepie mezotorapia. Oczywiście co specjalista to inna opinia. A na przeszczep umówiłem się tydzień temu, po prostu podałem dogodny dla mnie termin i był wolny (skymed).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimum 2 koszule albo bluzy rozpinane -na dzień zabiegu i dzień po.

Odpuść sobie fryzjera bo bardzo ważne jest żeby lekarz wyznaczający linie widział jak układają się włosy, a na bardzo krótkich może być ciężko. 
Nie kupowałbym przed zabiegiem żadnych płynów ani szamponów bo to wszystko dostaniesz po zabiegu i wystarczy ci to na okres gojenia się ran i ściągania strupków. 
Ja na głowę nie zakładałem nic przez prawie miesiąc ale ponoć po 14 dniu już można - nie czułem ze byłoby to bezpieczne w moim przypadku. 
Mogę ci doradzić żebyś z opatrunkiem na strefie biorczej wrócił do domu. Nawet na drugi dzień są tam rany z których może lać się krew i generalnie wyglada to niezbyt ładnie, a raczej nie chcesz żeby ludzie w samolocie czy na lotnisku to oglądali. Jest to tez znacznie wygodniejsze niż odkryte, świeże rany z tylu głowy w podróży.
Warto żebyś sobie zorganizował minimum 10 dni wolnego od wychodzenia z domu po przeszczepie, osobiście uważam za bajki informacje ze po 5 dniach można wrócić to normalnego funkcjonowania. No chyba ze nie przeszkadza ci paradowanie z kilkoma tysiącami strupów na głowie której niczym nie przykryjesz. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, powoli odechciewa mi się wojenki na słowa fin i dut to cud miód malina vs fin i dut jest sterydem nieobojętnym na zdrowie gdzie włosy są najmniejszym problemem. Jak z każdym sterydem tak i z tymi jest to samo. Podstawą są badania aby ustalić przyczynę wypadania włosów, jeśli to było i jest wysokie DHT to na szalę wrzuca się co jest ważniejsze włosy w wieku 25-35 lat czy zdrowie w wieku 45-55. Wmawianie że małe dawki nie mają uboków skończy się tak samo jak branie metanabolu po 2-3 tabletki na masę mięśniową. Bez badań biorąc metę i nie mając diety zrobi się z 5kg masy mięśniowej w klacie i bicepsie a to że od tego rośnie każdy mięsień w tym ten sercowy i ktoś padnie na zawał, wylew bo nie badał ciśnienia krwi itd tego nikt nie mówi. To nie wychodzi za rok a za xx lat. Branie fina czy duta może a nie musi spowodować otyłość, raka prostaty itd? Ekstremalne przykłady? Tak samo jak zawał po 3 tabletach mety bo są to małe dawki ale nie można tego wykluczyć.

Dalej, ustal ze sobą fakty. Jeśli fin czy dut powoduje zatrzymanie wypadania włosów a nie branie go powoduje że człowiek łysieje "bo są na to badania" to dlaczego wrzucasz filmiki jak będziecie wyglądać po przeszczepie bez fina. Włosy po przeszczepie lecą tak samo jak naturalne. Jeśli to nie fake to co to za problem ogolić się na zero, zrobić mikropigmentację a za 5 lat bez fina i tak będzie cały łysy? Jeśli natomiast fin i dut nie zatrzymuje wypadania a jedynie spowalnia to tak czy siak efekt będzie taki sam jak na tych filmikach bo naturale lecą szybciej niż przeszczepy więc efekt ten sam tylko rozłożony w czasie. Branie sterydów w młodym wieku to decyzja na całe życie bo to że teraz włosy są najważniejsze to ok, rozumiem bo sam tak mam ale jak kalkuluję swoje zdrowie fizyczne i to co może być za 20 lat to uwierz mi, że za "cukierki" podziękuję. Włosy mi lecą od 7 lat, dziedzicznie mam nw5-6, będę łysy i tak i tak. Być może nie dożyję 50ątki a może dożyję 90 ale branie sterydów na włosy które i tak wypadną nie są warte tego że wydam na przeszczepy z 50k, skończą się włosy to wtedy zostanie mikropigmentacja ale zdrowy układ hormonalny czego wszyscy ci którzy na ten moment myślą że jestem wariatem bo to wy myślicie zdroworozsądkowo [donor nie jest z gumy, robię przeszczepy w dobrych klinikach po 2-3k na sesje, biorę duta, sabałę, zieloną herbatę, cynk, biotynę, minoxa będę miał długo włosy] to gdy spotkalibyśmy się w szerszym gornie 'fin jest super vs fin jest bee' to tak jak ze szczepionkowcami i antyszepionkowcami. Wbijasz szczepionkę nie przebadaną nawet na szczurach co ma cię przed czymś chronić a nie wiesz jakie będą tego konsekwencje w przyszłości [daj Boże by w tym była tylko witamina C a nie jakiś syf].

Nie należy manipulować ani w jedną ani w drugą stronę dlatego ja nie uważam, że branie fina, duta, psikanie minoxa nie daje efektu bo daje ale finasteryd to nie kreatyna której nadmiar wydala się z moczem tylko STERYD który nawet pielęgnowany jak tu przytoczony metanabol dobra dieta, dobry trening, osłonki na wątrobę, ciśnienie itd powoduje maksymalizację efektu 10-15kg mięśni przy minimalnych ubokach parę pryszczów na plecach ale tego co się dzieje z hormonami wewnątrz ciała człowiek nie przewidzi a mięśnie jak włosy i tak kiedyś opadną/wypadną więc za te 20 lat powiem to samo co po 15 latach znajomym co brali koksy na większą łapę - warto było brać to świństwo?

ps. Więcej na ten temat wypowiadać się nie będę bo szkoda na to życia. Nie jestem anty tylko daje osobie wybór, świadomość a nie wrzucam zdjęć które pasują mi do teorii bo tak to idzie zmontować, że Przybylskiemu wyjdzie jeden zabieg Couto nie wyjdzie jeden i podważymy wszystko a czy o to chodzi? ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps2. Żywym dowodem na obalenie tego filmu jestem ja gdzie miałem już raz w życiu robione zakola, włosy przez 3 lata były gęste, tak jak naturalne. Po 3 latach było łyso, teraz znowu mam tam posadzone włosy i za 2-4 lata znowu będzie łyso. Co ciekawe bez brania fina w pozostałych "lokalizacjach" gdzie są naturalne włosy one nadal są a na zakolach lecą. DHT mam od 7 lat dolną granicę i nie to jest przyczyną wypadania włosów. Jak myślisz, biorąc fina i zbijając go np z 300 na 100 co to zrobi bo na moje spowoduje problemy z prostatą, nie zatrzyma wypadania włosów więc jestem dokładnie antytezą z filmiku.. BADANIA -> PRZYCZYNA WYPADANIA WŁOSÓW -> REAKCJA a nie START FINA -> PRZESZCZEP -> BRANIE FINA BEZAPELACYJNIE DO SAMEGO KOŃCA MOJEGO LUB WŁOSÓW bo to k....a nie ma sensu

AMEN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario777

Teoria łysienia androgenowego zakłada, że każdy łysiejący ma indywidualny poziom nadwrażliwości na DHT - jeden będzie łysiał przy DHT 2000, 2x powyżej normy, inny poniżej normy.

DHT 300 może oznaczać, że masz wysoką nadwrażliwość - duża liczba receptorów androgenowych w skalpie.

Dodatkowo, możesz mieć dużą aktywność 5-alfa-reduktazy na zakolach, a np. w reszcie organizmu małą aktywność 5AR. DHT badane we krwi to ilość DHT które "wycieka" z organów konwertujących testosteron => DHT

Fanem finasterydu nie jestem, ale podkreślanie że jest on STERYDEM to mocne nadużycie - sugerujesz niejako, że jest na równi z hormonami anabolicznymi, które są pochodnymi sterydów, tak samo jako kortykosteroidy. Finasteryd ma budowę steroidową co znaczy tyle, że ma specyficzną strukturę chemiczną i pełni rolę inhibitora enzymu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek zmienił swój tor trochę…

To, co napisałeś, to wg mnie wystarczające. Ubrania oczywiście rozpinane, a wszelkie kosmetyki itp. powinieneś dostać po zabiegu od kliniki. Tak samo myśle, że dadzą Ci poduszkę turystyczna, byś na niej spał przez najbliższe dni (wtedy głowa nie dotyka łóżka i jest bezpiecznie).

Dla mnie największym wyzwaniem był pierwszy tydzień w nocy podczas spania. Grafty w tym tygodniu są wtedy mega wrażliwe, głowa czasami spędziła i przebudzając się miałem pare razy tak, że chciałem się podrapać odruchowo.
 

Po tym jak zejdą strupy, włosy wypadną i czeka się na nowe, to wyglada się mega słabo, dlatego kupiłem czapkę i tez mikrowłókna w posypce, by zniwelować takie przerzedzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, looksmatters napisał:

Ja tylko podlinkuje do filmów, które informują o konsekwencjach niebrania blokerów DHT czy to w  formie tabletki czy łagodniejszego dla organizmu topicala. 

 

imo jak osoba zacznie zabiegiem FUT to może sobie odpuscic fina. Przy FUT spokojnie może zaoszczędzic 3-4k graftów, a taką ilością mozna fajny efekt na 1/3 głowy zyskać i później robić sesje FUE po 2k graftów co pare lat

Edytowane przez dxd017

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podłączę pod temat. Co w przypadku jeżeli ktoś brał już minoxidil przed przeszczepem? Czy taka przerwa nie wpłynie na stan włosów? Czy może warto go podawać doustnie na czas kiedy nie można go wcierać w skalp lub wcierać w brodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, tiqer3k napisał:

To i ja się podłączę pod temat. Co w przypadku jeżeli ktoś brał już minoxidil przed przeszczepem? Czy taka przerwa nie wpłynie na stan włosów? Czy może warto go podawać doustnie na czas kiedy nie można go wcierać w skalp lub wcierać w brodę?

nie wolno stosowac minoxa oralnie ani topical, trzeba przestać 3-4 tyg przed zabiegiem poniewaz przez niego krew jest cieńsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tiqer3k napisał:

To i ja się podłączę pod temat. Co w przypadku jeżeli ktoś brał już minoxidil przed przeszczepem? Czy taka przerwa nie wpłynie na stan włosów? Czy może warto go podawać doustnie na czas kiedy nie można go wcierać w skalp lub wcierać w brodę?

ja zaprzestałem miejscowo minoxidil przed przeszczepem teraz jestem parę dni po przeszczepie i zamierzam wrócić, przez te 4 miesiące nie zauważyłem żebym stracił włosy ale od 4 miesięcy na finasterydzie byłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tiqer3k

Ja przed kolejnym przeszczepem odstawię topical minoxa 4 dni przed, a 7 dni po przeszczepie będę łykał tymczasowo oral minoxa.

Taka przerwa 1,5 tygodnia jest dopuszczalna żeby uniknąć sheddingu

Najlepiej dopytać w klinice ale oni zawsze gadają jakieś bzdury "panie minoxidil to najlepiej w ogóle odstawić", po to żeby do nich szybciej wrócić 😄

DF9DAE3B-5395-47F3-8728-20AA72DA0415.png

Edytowane przez feegloo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie doradztwo nie jest celowe ze strony klinik. Poprostu jest masa rozbieżnych ocen co robić w takiej kwestii. To samo się tyczy chociażby stosowania mikrowłókien po zabiegu, powrotu do uprawiania sportów, którego dnia zrobić pierwsze mycie po przeszczepie itd. Moim zdaniem stosowanie topical minoxa generalnie jest dużo bardziej racjonalne i wiadomo - mniej ingerencyjne. Twoja decyzja  @feegloonajpierw do przeszczepu topical (np. zaprzestanie 2 tyg. przed zabiegiem ) potem przejście na oral np. tydzień po zabiegu a następnie powrót do topicala trafiona w 100%. Może bym to wszystko troche inaczej umiejscowił w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2022 o 23:08, mario777 napisał:

Powiem tak, powoli odechciewa mi się wojenki na słowa fin i dut to cud miód malina vs fin i dut jest sterydem nieobojętnym na zdrowie gdzie włosy są najmniejszym problemem. Jak z każdym sterydem tak i z tymi jest to samo. Podstawą są badania aby ustalić przyczynę wypadania włosów, jeśli to było i jest wysokie DHT to na szalę wrzuca się co jest ważniejsze włosy w wieku 25-35 lat czy zdrowie w wieku 45-55. Wmawianie że małe dawki nie mają uboków skończy się tak samo jak branie metanabolu po 2-3 tabletki na masę mięśniową. Bez badań biorąc metę i nie mając diety zrobi się z 5kg masy mięśniowej w klacie i bicepsie a to że od tego rośnie każdy mięsień w tym ten sercowy i ktoś padnie na zawał, wylew bo nie badał ciśnienia krwi itd tego nikt nie mówi. To nie wychodzi za rok a za xx lat. Branie fina czy duta może a nie musi spowodować otyłość, raka prostaty itd? Ekstremalne przykłady? Tak samo jak zawał po 3 tabletach mety bo są to małe dawki ale nie można tego wykluczyć.

Dalej, ustal ze sobą fakty. Jeśli fin czy dut powoduje zatrzymanie wypadania włosów a nie branie go powoduje że człowiek łysieje "bo są na to badania" to dlaczego wrzucasz filmiki jak będziecie wyglądać po przeszczepie bez fina. Włosy po przeszczepie lecą tak samo jak naturalne. Jeśli to nie fake to co to za problem ogolić się na zero, zrobić mikropigmentację a za 5 lat bez fina i tak będzie cały łysy? Jeśli natomiast fin i dut nie zatrzymuje wypadania a jedynie spowalnia to tak czy siak efekt będzie taki sam jak na tych filmikach bo naturale lecą szybciej niż przeszczepy więc efekt ten sam tylko rozłożony w czasie. Branie sterydów w młodym wieku to decyzja na całe życie bo to że teraz włosy są najważniejsze to ok, rozumiem bo sam tak mam ale jak kalkuluję swoje zdrowie fizyczne i to co może być za 20 lat to uwierz mi, że za "cukierki" podziękuję. Włosy mi lecą od 7 lat, dziedzicznie mam nw5-6, będę łysy i tak i tak. Być może nie dożyję 50ątki a może dożyję 90 ale branie sterydów na włosy które i tak wypadną nie są warte tego że wydam na przeszczepy z 50k, skończą się włosy to wtedy zostanie mikropigmentacja ale zdrowy układ hormonalny czego wszyscy ci którzy na ten moment myślą że jestem wariatem bo to wy myślicie zdroworozsądkowo [donor nie jest z gumy, robię przeszczepy w dobrych klinikach po 2-3k na sesje, biorę duta, sabałę, zieloną herbatę, cynk, biotynę, minoxa będę miał długo włosy] to gdy spotkalibyśmy się w szerszym gornie 'fin jest super vs fin jest bee' to tak jak ze szczepionkowcami i antyszepionkowcami. Wbijasz szczepionkę nie przebadaną nawet na szczurach co ma cię przed czymś chronić a nie wiesz jakie będą tego konsekwencje w przyszłości [daj Boże by w tym była tylko witamina C a nie jakiś syf].

Nie należy manipulować ani w jedną ani w drugą stronę dlatego ja nie uważam, że branie fina, duta, psikanie minoxa nie daje efektu bo daje ale finasteryd to nie kreatyna której nadmiar wydala się z moczem tylko STERYD który nawet pielęgnowany jak tu przytoczony metanabol dobra dieta, dobry trening, osłonki na wątrobę, ciśnienie itd powoduje maksymalizację efektu 10-15kg mięśni przy minimalnych ubokach parę pryszczów na plecach ale tego co się dzieje z hormonami wewnątrz ciała człowiek nie przewidzi a mięśnie jak włosy i tak kiedyś opadną/wypadną więc za te 20 lat powiem to samo co po 15 latach znajomym co brali koksy na większą łapę - warto było brać to świństwo?

ps. Więcej na ten temat wypowiadać się nie będę bo szkoda na to życia. Nie jestem anty tylko daje osobie wybór, świadomość a nie wrzucam zdjęć które pasują mi do teorii bo tak to idzie zmontować, że Przybylskiemu wyjdzie jeden zabieg Couto nie wyjdzie jeden i podważymy wszystko a czy o to chodzi? ..

Trochę tak trochę nie. Shwarzenegger otwarcie mówił o waleniu sterydów na potęgę a teraz świetne zdrowie i sprawność w takim wieku. Jest wiele innych takich przykładów. Finasteryd łatwiej odkręcić niż anaboliki bo organizm jest w stanie sam się z tego wyczyścić. 

Przyrost masy ciała od leków? Największa głupota jaką można usłyszeć, za przyrost ciała odpowiada nadwyżka kaloryczna i tylko i wyłącznie lenistwo a jeśli ktoś sobie to tłumaczy że grubnie od fina to jest idiotą i śmierdzącym leniem. 

Jeśli ktoś to bierze ale o siebie dba i nie bazuje tylko i wyłącznie na lekach ale przede wszystkim na zdrowym stylu życia to nie ma się czego bać o ile nie przesadza z dawkami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Plkk123 napisał:

Trochę tak trochę nie. Shwarzenegger otwarcie mówił o waleniu sterydów na potęgę a teraz świetne zdrowie i sprawność w takim wieku. Jest wiele innych takich przykładów. Finasteryd łatwiej odkręcić niż anaboliki bo organizm jest w stanie sam się z tego wyczyścić. 

Przyrost masy ciała od leków? Największa głupota jaką można usłyszeć, za przyrost ciała odpowiada nadwyżka kaloryczna i tylko i wyłącznie lenistwo a jeśli ktoś sobie to tłumaczy że grubnie od fina to jest idiotą i śmierdzącym leniem. 

Jeśli ktoś to bierze ale o siebie dba i nie bazuje tylko i wyłącznie na lekach ale przede wszystkim na zdrowym stylu życia to nie ma się czego bać o ile nie przesadza z dawkami. 

Nie no sory.. ale straszne głupoty piszesz. 
Przyrost masy ciała jak najbardziej może wystąpić jako efekt uboczny niektórych leków, głównie tych majstrujących przy gospodarce hormonalnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, wrzasowic napisał:

Nie no sory.. ale straszne głupoty piszesz. 
Przyrost masy ciała jak najbardziej może wystąpić jako efekt uboczny niektórych leków, głównie tych majstrujących przy gospodarce hormonalnej.

Jak ktoś się nie pilnuje to napewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Plkk123 Schwarzenegger i świetne zdrowie? Wiesz że miał z 3 operacje na otwartym sercu przez anaboliki?

Edytowane przez dxd017

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.10.2022 o 18:04, dxd017 napisał:

@Plkk123 Schwarzenegger i świetne zdrowie? Wiesz że miał z 3 operacje na otwartym sercu przez anaboliki?

😆 To samo chciałem napisać. Choć słyszałem o dwóch operacjach na sercu, ale z tym świetnym zdrowiem po sterydach to ostro pojechał kolega. :D Od dziecka uprawiam sport i również przybrałem na wadze ok 4-5kg po braniu fina. Więc z tym lenistwem nie do końca się zgodzę.

Osobiście za 2 miesiące mam zabieg i zamierzam wejść na fina ale tylko na określony czas tak jak po 1 zabiegu, nie dłużej niż rok czasu. Dożywotnie branie tego leku nie ma dla mnie większęgo sensu - to tylko przeciąganie czegoś co kiedyś i tak nastąpi, a mam na myśli wypadnięcie tych wrażliwych na DHT włosów. Jak komuś pasuje to niech bierze do 70 roku życia finasteryd, później lekarz mu powie "drogi dziadku albo włosy albo serce, wybieraj" 😂


2019 Maral Klinik - 4 tys.

2022 HLC - 3,2 tys. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, leolew napisał:

Dożywotnie branie tego leku nie ma dla mnie większęgo sensu - to tylko przeciąganie czegoś co kiedyś i tak nastąpi, a mam na myśli wypadnięcie tych wrażliwych na DHT włosów. Jak komuś pasuje to niech bierze do 70 roku życia finasteryd, później lekarz mu powie "drogi dziadku albo włosy albo serce, wybieraj" 😂

A ile Ty masz lat, że skupiasz się na perspektywie wieku 70 lat? 

Ja mam np. 30 lat i dla mnie liczy się zabezpieczenie włosów na kolejne 15-20 lat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...