free web hit counter Skocz do zawartości
xrav82

Badanie TSH, FT4, anty-TPO bez FT3 - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie

 

Jako, że wiadomo, że problemy z tarczycą mogą powodować wypadanie włosów, to chciałem to sprawdzić.

Akurat TSH, FT4, anty-TPO robiłem ze 4 miesiące przed tym gdy zauważyłem, że przerzedzają mi się włosy, więc te badania uznałem za aktualne i ich nie powtarzałem,

ale nie miałem robione FT3 (nie wiem dlaczego- tak zlecił lekarz) - to były badania kontrolne - robie takie raz na 3 lata (na tarczycę rzadziej)

 

Wszystkie wyniki wyszły w normie.

 

pytanie czy warto dorobić FT3 bez pozostałych (i tak już za dużo wydaje)...czy to FT3 jest istotne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej robić TSH, jest zdecydowanie najczulszym wskaźnikiem. Jeżeli wyjdzie prawidłowe to wszystko jest ok, jeżeli powyżej lub poniżej normy to zawsze możesz dorobić któryś z hormonów tarczycy (lepiej raczej fT4 niż fT3) chociaż nie zawsze jest taka konieczność. Tutaj działa tak zwane sprzężenie zwrotne ujemne pomiędzy przysadką wydzielająca (między innymi) TSH i tarczycą, która wydziela fT3 i fT4. Przy nadmiarze hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy) stężenie TSH maleje, przy niedoborze (niedoczynność tarczycy) TSH wzrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...