free web hit counter Skocz do zawartości
darek90

Dostępne techniki i urządzenia w transplantacji włosów

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym że w styczniu lecę na przeszczep włosów do Turcji zdecydowałem się po dość drobiazgowym przyswojeniu informacji na temat na temat klinik oraz technik stosowanych w transplantacji włosów puścić trochę info na forum.  Informacje są ogólne ale może komuś się przydadzą:

Pośród 3 najbardziej dostępnych technik przeszczepu włosów (Fue, Dhi oraz Strip) ostatnia odchodzi w zapomnienie.

Strip.

Przez długie lata jedyna dostępna technika. Przestała być powszechna przez występującą po zabiegu bliznę w kształcie paska. Przy noszeniu krótkich włosów bizna staje się widoczna i jest dyskomfortem. Pomimo tego faktu technika ta cały czas jest stosowana z dwóch prostych powodów – przy ekstrakcji istnieje tylko minimalne ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych  oraz dzięki wycięciu obszaru z którego można pobrać ich bardzo dużą ilość. (Wszystkie grafty z elementu skóry pobranego ze strefy dawczej są wykorzystane do przeszczepu).

Fue i Dhi 

75% zabiegów na świecie jest przeprowadzanych właśnie za pomocą techniki Fue.  Jest bezpieczna i małoinwazyjna. Wystarczy znieczulenie miejscowe.

Zabieg rozpoczyna się od ekstrakcji podczas której najpierw następuje nacięcie powierzchni skóry wokół mieszka włosowego a następnie wyciągnięcie grafta z tkanki. Dzieje się to oczywiście z tyłu głowy gdzie włosy raczej nigdy nie wypadną.

Proces ekstrakcji może przebiegać jak powyżej czyli najpierw nacięcie sztancą okolicy mieszka  a potem wyciągnięcie pęsetą. Jest to najbardziej ryzykowny etap ponieważ przy nacinaniu skóry najczęściej może dochodzić do transsekcji – przecięcia struktury włosa.

Istnieje również opcja posłużenia się urządzeniami  które jednocześnie wykonają nacięcie i zassają mieszek włosowy do specjalnego urządzenia np. smart graft)

W przypadku użycia robotów Artas najczęściej pierwszy etap wykonuje robot (nacięcie) a potem mieszek włosowy jest wyciągany pęsetą.  Dziś można już spotkać się z sytuacją kiedy robot wykonuje oba etapy ekstrakcji.

Etap ekstrakcji dla Technik Fue oraz Dhi  może oczywiście być taki sam. Różnica pomiędzy dwoma metodami wynika z etapu implantacji.

Następnie po ekstrakcji następuje otwarcie kanałów w strefie biorczej (Jest to etap najbardziej wymagający pod względem technicznym).  Można czynność  tą potraktować już jako pierwszy etap implantacji. Implantacja może nastąpić w sposób rozdzielny czyli najpierw otwieranie kanałów a potem umieszczenie mieszków włosowych (pęsetą lub za pomocą implantera – są plusy i minusy jednej i drugiej opcji) przy technice Fue albo jednoczesne otwarcie kanału i umieszczenie grafta w tkance – za pomocą urządzenia/implantera choi pen albo lion pen. (technika Dhi).  Implantacja ma to do siebie że można ją przeprowadzić manualnie i za pomocą urządzeń.

Wiele czasopism naukowych z całego świata (jest to opinia przeważająca) informuje że tradycyjne/manualne metody implantacji są najlepsze i najbezpieczniejsze (W pewnych elementach przeszczepu włosów nic nie jest w stanie zastąpić pracy doświadczonych, ludzkich rąk ). Najprostszą metodą jest wykonanie nacięcia skóry skalpelem i następnie umieszczenie mieszka przy pomocy pęsety. Doświadczony chirurg nie będzie miał problemu z wykonaniem tego procesu w sposób prawidłowy, nie uszkadzając mieszków włosowych.

 

Ekstrakcja maszynowa

Dzięki postępowi technicznemu dziś wiele klinik w procesie ekstrakcji wspomaga się urządzeniami które w istotny sposób mogą zwiększyć bezpieczeństwo tego etapu.  Na mnie największe wrażenie zrobiło urządzenie jednej z francuskich firm. W istotny sposób zmniejsza ono ryzyko transsekcji.  Dzięki podciśnieniu metalowa sztanca nie musi wchodzić mocno w głąb tkanki bo dzięki wytwarzanemu podciśnieniu następuje wchłonięcie włosa. Mieszki trafiają po zassaniu do plastikowego pojemnika i przy okazji są automatycznie zliczane. Kiedy zbiornik się napełni  grafty są wyjmowane i oparator powraca do pracy. Grafty wyjęte ze zbiornika są umieszczane na specjalnych gazikach nasączonych specjalnym roztworem. Są one w sposób ciągły chłodzone. Chłodzenie odbywa się również w pojemniku znajdującego się na końcu urządzenia.

Implantacja maszynowa

Istnieją urządzenia głównie amerykańskie które używają implantera również podczas metody Fue. Nie zawsze jest to lepsza opcja ponieważ pomimo że nie dotykają  pęsetą struktur włosa jest trudniej osadzić go w kanale pod odpowiednim kątem. Generalnie są opinie że dzięki użyciu implanterów w metodzie Fue ilość przyjętych graftów jest większa. Badania naukowe dowodzą jednak że nie jest prawdą i statystycznie poziom mieszków włosowych które się przyjmują po tych zabiegach (iplantacja manulana oraz implanter) jest taki sam.

 

Robot Artas

Zdania są bardzo podzielone. Jest dużo opinii mimo wszystko negatywnych.  Artas to dzieło Molla który między innymi stworzył słynnego da Vinci. Jego rozwój mimo wszystko jest imponujący. Najpierw  fukcjonalność robota polegała tylko na nacinaniu obszaru skóry podczas ekstrakcji.  Potem wdrażano kolejne etapy przeszczepu włosów które był w stanie wykonać. Dziś wykonuje wszystkie etapy z wyjątkiem wyciągania mieszków włosowych podczas drugiego etapu ekstrakcji.  Bardzo dużym problemem w użytkowaniu  Artasa  było niszczenie donoru. Robot podczas ekstrakcji powodował na tyle duże blizny że przy krótkich włosach nawet po wygojeniu były widoczne. W najnowszych modelach ma to być poprawione. Kolejną przeszkodą w powszechnym użytkowaniu robota jest jego bardzo wygórowana cena przez co zabiegi również są bardzo drogie.

Jest krótka i ogóna charakterystyka metod i urządzeń. Oczywiście można by o tym pisać bardzo dużo i zahaczać o wiele szczegółów. Pisząc tę charakterystykę oparłem się głównie na 2-3 źródłach. Mam nadzieję że komuś będę w stanie trochę pomóc. 

 

Przy okazji przestrzegam wszystkich przed wykonywaniem transplantacji włosów na bardzo dużą skalę (powyżej 5000 graftów jednorazowo). Przeczytałem całą masę artykółów również z zagranicy. Skutki widoczne po tak dużej ingerencji w donor mogą być widoczne zarówno od razu jak i po upływie 10-15 lat. Największe ryzyka to:

- Mikroblizny na donorze mogą być widoczne nawet jeżeli nasze włosy będą relatywnie długie. Wykonując mniejszy zabieg jesteśmy bezpieczniejsi. 

- Można doprowadzić do martwicy sąsiednich mieszków włosowych na donorze

- Jesteśmy praktycznie zawsze zdyskwalifikowani z opcji drugiego zabiegu przeszczepu włosów. ( Rozbijając to na 2 zabiegi możemy pobrać często łącznie większą ilość tyle że płacimy 2 razy ale liczy się jakość a nie ilość i czasem lepiej rok odczekać i dopłacić za kolejny zabieg niż ryzykować dużym i pojedynczym uszkadzając donor)

- Parktycznie zawsze można się spotkać z naciąganiem rzeczywistości jeżeli chodzi o liczbę graftów przy tak dużych zabiegach i co gorsza duża część mieszków jest przeszczepiana niby z okolicy dawczej ale tak naprawdę ze strefy z której włosy mogą wypadać więc po przeszczepie po paru latach również nam wypadną. 

 

Podsumowując najbardziej wiarygodnymi klinikami są te które oferują pobranie graftów do 4500-5000 podczas jednego zabiegu przeszczepu włosów.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wartościowe streszczenie przebiegu faz przeszczepów włosów oraz podsumowanie na temat donoru. Trochę wiedzy w pigułce. Autor chyba pisał po drinku bo znalazłem parę literówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...