free web hit counter Skocz do zawartości
enigma

Ulepszony SABA gel?

Rekomendowane odpowiedzi

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tretynoina

Tretynoina (kwas retinowy) – organiczny związek chemiczny, metabolit retinolu (witaminy A). Wykazuje działanie złuszczające, hamuje rogowacenie naskórka oraz przemianę tkanki prawidłowej w tkankę zmienioną chorobowo. Zmniejsza wytwarzanie prostaglandyn E2, kolagenazy oraz łoju wskutek zahamowania wzrostu i czynności gruczołów łojowych. Pobudza prawidłową czynność mitotyczną skóry, zwiększa proliferację i rozluźnienie naskórka w obrębie czopów łojowych, doprowadzając w ten sposób do ich opróżnienia. Końcowym efektem jest powstanie nowego naskórka w miejscu zmian chorobowych.

 

W Polsce preparatami opartymi na tretynoinie są Atrederm – płyn, Locacid – krem, Retin-A – krem, Arretin ICN – krem, Vesanoid – kapsułki.

 

Tretynoinę stosuję się miejscowo w leczeniu trądziku młodzieńczego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka (parakeratoza, dyskeratoza). Lek ma zastosowanie w leczeniu łysienia plackowatego[3]. Podczas stosowania tretynoiny konieczne jest unikanie ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, gdyż promienie UV powodują jej rozkład. Należy również unikać jednoczesnego stosowania nadtlenku benzoilu, który powoduje utlenienie związku. U części pacjentów tretynoina wywołuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, a także, w niewielkiej liczbie przypadków[4], wzrost wrażliwości skóry na światło słoneczne[5]. Ze względu na powyższe obostrzenia, tretynoina została zastąpiona jako lek z wyboru w leczeniu trądziku przez retinoidy drugiej i trzeciej generacji, takie jak adapalen i tazaroten, które mogą być używane w ciągu dnia i w terapii łączonej z nadtlenkiem benzoilu. Środki te charakteryzują się rzadszym występowaniem nadwrażliwości na lek przy podobnym rokowaniu[6].

 

Tretynoina w formie doustnej jest stosowana w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej[7][8].

 

Ze względu na wpływ na rogowacenie naskórka, tretynoina ma udowodnione działanie jako środek usuwający efekty starzenia się skóry na skutek promieniowania słonecznego (zmarszczki), a także jako środek profilaktyczny opóźniający procesy starzenia skóry[9][10][11]. Lek stosuje się również w celu zmniejszenia widoczności rozstępów skóry, ze względu na zwiększenie produkcji kolagenu w naskórku.

 

Jeszcze raz najważniejsze:

Podczas stosowania tretynoiny konieczne jest unikanie ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, gdyż promienie UV powodują jej rozkład. [...]

 

U części pacjentów tretynoina wywołuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, a także, w niewielkiej liczbie przypadków[4], wzrost wrażliwości skóry na światło słoneczne[5]. Ze względu na powyższe obostrzenia, tretynoina została zastąpiona jako lek z wyboru w leczeniu trądziku przez retinoidy drugiej i trzeciej generacji, takie jak adapalen i tazaroten, które mogą być używane w ciągu dnia i w terapii łączonej z nadtlenkiem benzoilu. Środki te charakteryzują się rzadszym występowaniem nadwrażliwości na lek przy podobnym rokowaniu[6].

 

--

 

To co wrzucamy adapalen albo tazaroten zamiast tretinoiny?

 

To będzie także przydatna informacja dla tych co stosują Retin-A bo mogą go zastąpić czymś sensowniejszym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To, że może być sensowniejszy przy trądziku, nie znaczy, że będzie sensowniejszy w SABA.

 

Celem retinoidów w SABA jest zapobieganie procesowi cienczenia skóry, który występuje przy stosowaniu sterydów.

I ten efekt tertinoiny jest konkretnie udowodniony w badaniach: http://www.hairlossbuddha.com/saba-gel-for-hairloss/

 

Żeby więc alternatywne dla tretinoiny środki miały sens, musisz udowodnić, że są one skuteczniejsze właśnie na tym polu. A nie tylko, że skuteczniejsze np na polu zapobiegania rogowaceniu komórek na skórka (istotnych przy łuszczycy czy trądziku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapalen powoduje wypadanie włosów.

 

Na tazaroten nie znalazłem żadnego info na necie odnośnie zatrzymywania łysienia.

 

Także lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...