free web hit counter Skocz do zawartości
Bajcepz

Łysienie - przedawkowanie witaminy A?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam dopiero niecałe 20 lat,

 

Za czasów gimnazjum miałem problemy z trądzikiem, więc wizyta u dermatologa, przepisał maści i smarowałem się przez wiele miesięcy, regularnie odwiedzając dermatologa i dostając ot nowe maści, kremy czy smarowidła. W końcu lekarz zaproponował kurację witaminą A, zgodziłem się słysząc o nadzwyczajnych efektach. Przyjmowanie witaminy A zacząłem, gdzieś w październiku, skończyłem w marcu-kwietniu (około). Kończąc kurację moja twarz wyglądała idealnie (w moich oczach), byłem zadowolony z tak świetnych efektów, jednak miesiąc / dwa po zakończeniu znów wystąpił trądzik, coraz silniejszy, aż znów około września wybrałem się do dermatolog, postanowiliśmy że po raz kolejny zastosuję kurację. Kuracja skończona i problem ten sam.. Po dziś dzień smaruje się kremami. I ot niedługo po jej skończeniu zaobserwowałem jak bardzo wypadają mi włosy. Myje je codziennie, gdy wycieram je to z dnia na dzień widzę jak wiele pozostaje ich po "strząchnięciu ręcznika" w wannie.. Ostatnio staram się robić im jeden dzień odpoczynku (myję co 2 dni), jednak to też na nic.. Dodam że strasznie się przetłuszczają, już po porannym umyciu, wieczorem są lekko tłuste..

 

Może to skutki uboczne przedawkowania witaminy A?

Minęło około 2 lata od kiedy przestałem ją brać. Aktualnie moja głowa wygląda tak, że łysieje sama góra, jakieś okrągłe place na których prawie nic nie ma, oraz w miejscu gdzie wiele mężczyzn u fryzjera robi sobie popularne "przedziałki" u mnie jest jeden wielki rów na któym prawie nic nie rośnie..

 

Byłem u dermatologa w sprawie łysienia. Dostałem Alpicort do wsmarowywania w skórę głowy, tak też robiłem, skończyły się 2 butelki lecz efektów nie widać. Przepisano mi także jakieś witaminy do wymieszania z wodą i wypicia oraz szampon La Roche Posay. Efektów 0. Używałem także szamponu z Dziekciem, oraz aktualnie myję włosy szamponem argan oil of marocco (fioletowa butelka).

 

Nie chce wyłysieć, nie wyobrażam sobie tego, może ktoś miał ten sam problem i mógły poradzić coś na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłeś leczony na trądzik witaminą A? Raczej nie. Pewnie dostawałeś izotek, retinoidy. To nie jest witamina A, to jest pochodna witaminy A a to jest co innego. Izotretynoina powoduje osłabienie włosów w tym też przerzedzenia włosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej pochodna pochodnej.

 

Tretinoina (Atrederm, Retin-A) - to pochodna witaminy A, która nie powoduje osłabienia włosów.

 

Natomiast izotretinoina (Izotek, Roaccutane, Accutane) to pochodna tretinoiny (ale silniejsza i skuteczniejsza), która ewidentnie osłabia włosy i może powodować łysienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli np. cos takiego jak na zdjęciu tez może powodować osłabienie wlosow

masc na trądzik?

niedawno to kupiłem ale skoro tak mówicie to trzeba wywalić

ziaja.jpg.c25fb3a48346980e3b3330f89bc12b14.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
czyli np. cos takiego jak na zdjęciu tez może powodować osłabienie wlosow

masc na trądzik?

 

To izotretinoina. Znana jest z tego, że może powodować łysienie telogenowe. Jest to tymczasowa utrata włosów, które powinny odrosnąć w okresie 6-12 miesięcy.

Dobra dieta w tym pomaga i może przyspieszyć odrost.

 

Oczywiście łysienie telogenowe nie wyklucza androgenowego. Może się zdarzyć, że np byłeś podatny na łysienie dziedziczne (androgenowe), a izotretinoina tylko dodatkowo osłabiła włosy.

 

Jest na ten temat sporo dyskusji na forach, przy czym większe efekty uboczne powoduje izotretinoina stosowana wewnętrznie. Ty stosujesz zewnętrznie, ale i tak trzeba liczyć się z tym, że zawsze trochę działa systemowo (leki zewnętrzne też przedostają się do krwiobiegu w pewnym stopniu).

 

PS.

Nawet na oficjalnych ulotkach o tym jest. Tutaj masz np Isotrex (też izotretinoina w żelu i w tej samej dawce co Izotziaja, tyle że innego producenta):

 

Skutki uboczne

 

Stosowanie Isotrex może wywołać efekty uboczne. Można uzyskać suche usta, oczy i nos. Inne możliwe działania niepożądane to bóle mięśni lub stawów, a przy wysokich dawkach leku możliwe jest, że może wystąpić tymczasowe wypadanie włosów. Jednak jest to rzadkim skutkiem ubocznym. Po przerwaniu leczenia, włosy odrastają. Pełną listę działań niepożądanych możesz przeczytać w ulotce Isotrex.

 

Źródło: http://www.dokteronline.com/pl/isotrex-izotretynoina/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, izotretinoina miejscowo nie ma żadnego wpływu na osłabienie włosów już nie mówiąc jakimś wypadaniu jak ktoś smaruje twarz żeby pozbyć się trądziku. Co innego podana doustnie jako tabletki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...