free web hit counter Skocz do zawartości
d_bb

mikronakłuwanie - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym rozpocząć mikronakłuwanie dermapenem. Czy mogę prosić o wskazówki aby nie pogorszyć aktualnej sytuacji na głowie?:)

1. Jakie kadridże zakupić? 9,12,36,42 igły?

2. Czy należy przed 'zabiegiem' zdezynfekować głowę? Jakim preparatem?

3. Jaką prędkość nakłuwania ustawić? 8000-18000 nakłuć/min

Dziękuję!

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś u trychologa, mogę tylko powiedzieć że prędkość nakłuwania była "niska" znając możliwości dermapena. Jeśli chodzi o ilość igieł to wybrał bym 9, wydaje mi się że te większe będą raczej wskazaniem na nieowłosioną skórę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze.

https://youtu.be/thQ1taoKoo4

Dalej.

Gary Linkov ogólnie wyjaśnia sens mikronakłuwania skóry głowy i proponuje jakiś początkowy reżim przeprowadzania tej procedury. Polecam obejrzeć, nikt nie powie Ci raczej nic mądrzejszego niż to, co tutaj zobaczysz.

Chcesz raczej tzw. dermapen niż taki roller, któym jeździsz po głowie. Dlaczego? Roller działa tak, że jego igły nie wychodzą pod kątem prostym z miejsca, które nakłuwają, nie wspominając o grubości samych igieł (na Polskim rynku jeszcze jakiś rok temu był problem z dostaniem rollerów z bardzo cienkimi igłami). To może prowadzić do uszkodzeń skóry poprzez jej rwanie, a tym samym do powstawania blizn, a zatem, do ogólnego pogorszenia stanu skóry głowy. Najłatwiej sobie wyobrazić walec jeżdżący po jakiejś powierzchni, a potem w wyobraźni dodać igły. Miło by było mieć jakiś gif, który to obrazuje, no ale ja takiego nie mam.

Jeśli już kupujesz dermapen, chcesz kupić taki, który rusza głowicą (miejscem, gdzie wkładasz plastik z igłami, nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć; socket?) najszybciej, jak to tylko jest możliwe. Dodatkowo, zazwyczaj chcesz używać go na najwyższych możliwych obrotach. Wtedy, przy suwaniu dermapenem po głowie, zmniejszasz ryzyko rwania, które tym razem wynika z faktu, że igły mogą być w momencie przesuwania w skórze głowy. Można zatem powiedzieć, że im szybszy dermapen, tym lepiej dla Ciebie.

Generalnie, dermapen > roller.

Co do samego jeżdżenia po skórze głowy, zazwyczaj w okolicach tych tzw. temporal peaks, proponuję wykonywać okrężne ruchy i nie być w jednym miejscu dłużej, niż 2 sekundy. Co do góry skóry głowy, tam po prostu jeździsz od przodu do tyłu, lub od tyłu do przodu, jak wolisz. I oczywiście, też nie przeciągać czasu nakłuwania w jednym miejscu.

Proponuję poogladać filmiki ludzi na YouTube, którzy pokazują ich weekly routine jeśli chodzi o używanie dermapenu i spróbować zrobić to samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, chciałem zedytować komentarz, ale to już chyba niemożliwe. Jeszcze raz, tym razem trochę dokładniej.

---

Po pierwsze.

https://youtu.be/thQ1taoKoo4

Gary Linkov ogólnie wyjaśnia sens mikronakłuwania skóry głowy i proponuje jakiś początkowy reżim przeprowadzania tej procedury. Polecam obejrzeć, nikt nie powie Ci raczej nic mądrzejszego niż to, co tutaj zobaczysz.

Dalej, oprócz tego, co mówi Gary Linkov.

Chcesz raczej tzw. derma pen niż taki derma roller, któym jeździsz po głowie. Dlaczego? Derma roller działa tak, że jego igły nie wychodzą pod kątem prostym z miejsca, które nakłuwają, nie wspominając o grubości samych igieł (na Polskim rynku jeszcze jakiś rok temu był problem z dostaniem rollerów z bardzo cienkimi igłami). To może prowadzić do uszkodzeń skóry poprzez jej rwanie, a tym samym do powstawania blizn, a zatem, do ogólnego pogorszenia stanu skóry głowy. Najłatwiej sobie wyobrazić walec jeżdżący po jakiejś powierzchni, a potem w wyobraźni dodać igły. Miło by było mieć jakiś gif, który to obrazuje, no ale ja takiego nie mam.

Jeśli już kupujesz derma pen, chcesz kupić taki, który rusza głowicą (miejscem, gdzie wkładasz plastik z igłami, nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć; socket?) najszybciej, jak to tylko jest możliwe. Dodatkowo, zazwyczaj chcesz używać go na najwyższych możliwych obrotach. Wtedy, przy suwaniu derma penem po głowie, zmniejszasz ryzyko rwania, które tym razem wynika z faktu, że igły mogą być w skórze głowy w momencie jeżdżenia. Można zatem powiedzieć, że im szybszy derma pen, tym lepiej dla Ciebie.

Co do liczby igeł, to od 6 do 8 powinno wystarczyć. Tutaj zasada im więcej, tym lepiej ponoć się nie aplikuje (ponoć, ponieważ trudno jest mi sobie to jakoś uzasadnić w głowie), ponieważ głębokość wnikania igieł ma maleć im więcej jest igieł. Nie wiem czy tak faktycznie jest, bo to by oznaczało, że efektywność silniczka elektrycznego jest taka sobie. Nie pamiętam czy istnieje jakieś medyczne uzasadnienie, być może istnieje :)

Głębokość nakłuwania, zgodnie z ostatnimi badaniami, ~.75 mm.

Generalnie, derma pen > derma roller.

Co do samego jeżdżenia po skórze głowy, zazwyczaj w okolicach tych tzw. temporal peaks, proponuję wykonywać okrężne ruchy i nie być w jednym miejscu dłużej, niż 2 sekundy. Te dwie sekundy to zazwyczaj moment, kiedy będziesz miał już widoczne zaczerwienienie na skórze (może też występować coś w rodzaju punktowego krwawienia; generalnie, nie przeciągać struny!). Co do góry skóry głowy, tam po prostu jeździsz od przodu do tyłu, lub od tyłu do przodu, jak wolisz. I oczywiście, też nie przeciągać czasu nakłuwania w jednym miejscu!

Proponuję poogladać filmiki ludzi na YouTube, którzy pokazują ich weekly routine jeśli chodzi o używanie derma penu (pena?) i spróbować zrobić to samemu.

Co do higieny, zawsze dezynfekuj swoje narzędzie do nakłuwania przed i po nakłuwaniu. Co do higieny głowy, tu jest trudniej. Sądzę, że jej umycie może wystarczyć, ale no co tu dużo mówić, nie będą to na pewno najsterylniejsze warunki na świecie.

Tyle, działaj.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja slyszalem ze nie powinno sie mikronakluwac, bo potem gdy wszczepimy włosy w to miejsce mogą wypaść bo skóra będzie uszkodzona od mikronakłuć 

Edytowane przez dxd017

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dxd017 - gdzie to słyszałeś? Czy to nie jest przypadkiem tak że robiąc mikronakłuwanie rzeczywiście uszkadzamy skórę ale po to aby wytworzyły się czynniki wzrostu i inne powodujące gojenie się skóry? Czyli po prostu prowokujemy skórę do działania.

gottobestrong - bardzo dziękuję za link i dużą dawkę wiedzy:)

Zdecydowanie również jestem za dermapenem z uwagi na kąt wbijania igieł w rollerze i przez to rwanie skóry.

Kupiłem dr pen M5 który ma 13000 nakłuć /minutę. Mam nadzieję, że nie będzie za wolne. W zestawie miałem kartridże z 12 igłami i takie póki co zostawię. Rzeczywiście silniczek nie jest zbyt mocny (napięcie 5V) i większa ilość igieł to większy opór przez co może nie wyrabiać.

Ważne! Głębokość nakłuwania - gottobestrong - czy możesz dać link do tych badań? Ogólnie wszystkie opinie z jakimi się spotkałem mówią o 1,5mm - i nawet nie chodzi o to forum ale o 2 niezależnych lekarzy - tłumaczą że poniżej 1,5mm nie ma sensu.

Dezynfekcja - będę używał kartridży jednorazowo dlatego tutaj temat załatwiony. Zastanawiam się jeszcze nad dezynfekcja głowy - Gary Linkov sugeruje aby dezynfekować np roztworem betadyny lub aseptycznymi sprayami. Obawiam się o to że po dezynfekcji i nawet wyparowaniu alkoholu zawartego w środkach aseptycznych lub glicerolu zawartego w betadynie i tak część tych związków zostanie na skórze głowy i je 'wcisnę' dermapenem wgłąb skóry. Wiadomo że przed pobraniem krwi też dezynfekują natomiast tam jest 1 ukłucie a tutaj pewnie setki alby tysiące gdzie te niepożądane środki mogą się przedostać. Betadine ma jakieś dziwne substancje pomocnicze jak sprawdziłem w Google :)  -> Substancje pomocnicze: glicerol, nonoksynol 9, bezwodny kwas cytrynowy, disodu fosforan bezwodny, wodorotlenek sodowy, wodę oczyszczoną.

Dlatego czy wystarczy umyć głowę szamponem czy dodatkowo zdezynfekować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...