free web hit counter Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chciałbym rozpocząć dyskusje z kategorii "ogólne" odn. utworzenia podpiętego pod forum czegoś w rodzaju wikipedii zgromadzonej przez nas wiedzy - czyli zbioru małych artykułów opisujących podstawowe pojęcia powiązanych ze sobą wzajemnie odnośnikami i kategoriami, który będzie mógł modyfikować każdy, a moderować uznana przez społeczność grupa osób.

 

Moją motywacją było to że w trakcie zagłębiania się w forum musiałem poznać wiele pojęć podstawowych (np inhibitor, antagonista, bloker, receptor, enzym, DHT, 5-alfa-reduktaza, nocebo itd itp) a także bardziej złożonych pojęć, które ich używają. Dopiero wtedy mogłem w ogóle zrozumieć o czym na forum się pisze i zacząć zgłębiać wiedzę dotyczącą substancji, ich działania, uboków, terapii itp. Co też nie było łatwe bo nieraz oczy krwawiły gdy przy okazji uboków RU dowiadywałem się jakie jest zastosowanie TLS w szyfrowaniu asymetrycznym komunikacji klient-serwer albo też czytając o linieniu po minoxie o życiu i rozwoju płodowym człowieka (rozmowa dwóch facetów) i wiele innych.

 

Ostatecznym impulsem było doczytanie powodów zaprzestania rozwoju/utrzymania wyśmienitego artykułu "Mój poradnik dot. walki z łysieniem z 2007 roku" od usera Lion, który po dziś dzień jest skarbnicą wiedzy:

Na tym etapie życia nie mam na to czasu (przejąłem m.in. w spadku firmę po ojcu). Na forum jestem hobbystycznie, bo jak każdy tutaj, tak i ja nadal walczę z łysieniem.

 

a także komentarz usera ziom1990:

to jest artykuł z 2007 roku, teraz mamy bardziej rozbudowana wiedzę i również inne sposoby walki z łysienie

 

Taki ogrom informacji to na dłuższą metę jest zbyt wiele na jedną osobę - sami przyznacie.

 

Jednocześnie pewnie każdego z was korciło nie raz żeby coś w tym artykule poprawić, coś dopisać, coś zaktualizować, może dorzucić linki do jakichś badań, dorzucić jakieś nowe informacje.

 

Dla tego też wydaje mi się że świetną sprawą było by utworzenie zbioru małych artykulików - każdy dotyczący jednego tematu i odnoszący się do paru innych - opisujący w sposób zwięzły czym co jest, do czego służy itd, który byłby łatwy w rozwijaniu i byłby miejscem agregowania linków, wyników badań, ogólnie przechowywania cennej wiedzy, która (jak w przypadku wyników ostatniej fazy badań nad RU) potrafi przepaść, a które to każdy systematycznie mógłby zaktualizować/rozwinąć o nową wiedzę.

 

Ktoś może powiedzieć że jemu już to nie jest potrzebne bo on to wszystko wie. Ale każdy z nas kto pracuje umysłowo wie że pamięć to bardzo zawodne narzędzie. Z drugiej strony zmniejszenie progu wejścia w świat walki z łysnieniem sprawiło by że wiele nowych osób łatwiej odnalazło by się w temacie i szybciej stało by się wartościowymi członkami forum (społeczności) lub w ogóle zostało by na forum na dłużej - zapewne wiele osób natrafiając na ścianę nie do przebicia, rezygnuje i wraca do swojego tryhologa obcującego bujne włosy, albo całkiem poddaje się w walce - a przecież nie o to chyba chodzi.

 

Z góry dziękuję za konstruktywną krytykę, za zainteresowanie tematem i za dyskusję.

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...