free web hit counter Skocz do zawartości
Guru837

DHEA-SO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zrobiłem sobie badania na nfz, bo tylko na to mi dał endokrynolog, wyszło mi DHEA-SO4 950, przy normie do 450, Hormony tarczycowe w normie, poszedłem za 2 tygodnie prywatnie zrobić dodatkowo testosteron wolny (30 z normą do 32), DHT 560 (norma do 990), estradiol 32 (norma poniżej 44), prolaktyna 14,63 (norma do 19,40), androstendion 2,13 (norma do 3,5), poziom żelaza 190 (norma do 175) i było przekroczone. Co jest przyczyna dwukrotnie przekroczonego DHEA-SO4  i w jaki sposób może to być powiązane z łysieniem, skoro DHT i wszystko inne jest w normie, oprócz niewielkiego podwyższenia poziomu żelaza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na normy DHT, każdy ma indywidualny próg. "Przyczyną takiego stanu rzeczy jest genetycznie uwarunkowana nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT." Osoby z łysieniem androgenowym zazwyczaj mają mocno obniżony próg wrażliwości mieszków włosowych na DHT przez co one wypadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też mam podniesione DHEA-SO4 przyczyn może być wiele - jak masz wysoki testosteron to automatycznie wyższe będą wartości pochodnych w tym DHT. Ćwiczenia siłowe, suplementy diety w postaci kreatyny też mogą zwiększać DHT. Generalnie jeżeli nie masz problemu z wypadaniem włosów, to podwyższony poziom DHT czy testosteronu powinien być dla ciebie na plus ;)

Edytowane przez przemek89k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, przemek89k napisał:

Też mam podniesione DHEA-SO4 przyczyn może być wiele - jak masz wysoki testosteron to automatycznie wyższe będą wartości pochodnych w tym DHT. Ćwiczenia siłowe, suplementy diety w postaci kreatyny też mogą zwiększać DHT. Generalnie jeżeli nie masz problemu z wypadaniem włosów, to podwyższony poziom DHT czy testosteronu powinien być dla ciebie na plus ;)

Ja miałem ostro przekroczone, a teść i dht w normie, dht nawet nisko zdziwiło mnie to, generalnie finasteryd teraz biorę, ale będę badania powtarzał za jakiś czas i zobaczy się jak bardzo pozmieniał w organizmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości laboratoryjne, które podałeś, wskazują na podwyższone stężenie DHEA-SO4 (dehydroepiandrosteron siarczanu) w organizmie. DHEA-SO4 jest hormonem produkowanym głównie przez nadnercza. Jego podwyższone stężenie może być związane z różnymi przyczynami.

Jedną z możliwości jest nadczynność nadnerczy, czyli sytuacja, w której nadnercza wytwarzają zbyt dużo hormonów, w tym DHEA-SO4. Nadczynność nadnerczy może być spowodowana np. guzami nadnerczy lub chorobami autoimmunologicznymi. Jednak konieczne jest dalsze badanie, aby dokładnie ocenić przyczynę podwyższonego poziomu DHEA-SO4.

Jeśli chodzi o związek z łysieniem, DHEA-SO4 może być pośrednio związane z procesem łysienia. Wyższe poziomy DHEA-SO4 mogą wpływać na produkcję innych hormonów, takich jak DHT (dihydrotestosteron), który jest odpowiedzialny za łysienie typu męskiego. DHT jest metabolitem testosteronu, a jego nadmierne stężenie może prowadzić do przerzedzenia i wypadania włosów u mężczyzn.

Podwyższenie poziomu żelaza może być również związane z różnymi przyczynami, takimi jak nadmierna podaż żelaza w diecie, zaburzenia wchłaniania żelaza lub choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza (np. hemochromatoza). Wysoki poziom żelaza nie jest bezpośrednio związany z podwyższonym DHEA-SO4.

Ważne jest, aby skonsultować wyniki badań z lekarzem specjalistą, takim jak endokrynolog. On będzie w stanie dokładnie ocenić Twoje wyniki, wykonać dodatkowe badania, jeśli będzie to konieczne, i postawić trafną diagnozę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na poziomy hormonów, a dokładne zrozumienie przyczyny jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia.

 

 

______________________________
https://zdrowypakiet.pl/

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, naszasprawa napisał:

Wartości laboratoryjne, które podałeś, wskazują na podwyższone stężenie DHEA-SO4 (dehydroepiandrosteron siarczanu) w organizmie. DHEA-SO4 jest hormonem produkowanym głównie przez nadnercza. Jego podwyższone stężenie może być związane z różnymi przyczynami.

Jedną z możliwości jest nadczynność nadnerczy, czyli sytuacja, w której nadnercza wytwarzają zbyt dużo hormonów, w tym DHEA-SO4. Nadczynność nadnerczy może być spowodowana np. guzami nadnerczy lub chorobami autoimmunologicznymi. Jednak konieczne jest dalsze badanie, aby dokładnie ocenić przyczynę podwyższonego poziomu DHEA-SO4.

Jeśli chodzi o związek z łysieniem, DHEA-SO4 może być pośrednio związane z procesem łysienia. Wyższe poziomy DHEA-SO4 mogą wpływać na produkcję innych hormonów, takich jak DHT (dihydrotestosteron), który jest odpowiedzialny za łysienie typu męskiego. DHT jest metabolitem testosteronu, a jego nadmierne stężenie może prowadzić do przerzedzenia i wypadania włosów u mężczyzn.

Podwyższenie poziomu żelaza może być również związane z różnymi przyczynami, takimi jak nadmierna podaż żelaza w diecie, zaburzenia wchłaniania żelaza lub choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza (np. hemochromatoza). Wysoki poziom żelaza nie jest bezpośrednio związany z podwyższonym DHEA-SO4.

Ważne jest, aby skonsultować wyniki badań z lekarzem specjalistą, takim jak endokrynolog. On będzie w stanie dokładnie ocenić Twoje wyniki, wykonać dodatkowe badania, jeśli będzie to konieczne, i postawić trafną diagnozę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na poziomy hormonów, a dokładne zrozumienie przyczyny jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia.

 

 

______________________________
https://zdrowypakiet.pl/

Chciałem dalej w tym kierunku się badać, ale endokrynolog powiedział, że taka moja uroda widocznie i on też łysieje, a nie jest to jakoś mocno przekroczone wcale by się martwić i szukać przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak byłem u endokrynologa z wynikami to też babka powiedziała, że generalnie jak jest wysoki testosteron to inne hormony pochodne też siłą rzeczy będą wyższe i mówi, że to normalne, że przekroczenia nie są duże. Mówi, że generalnie mam się cieszyć bo ludzie przychodzą bardziej z odwrotną proporcją, że np. testosteron mają bardzo niski i chcą go podnieść ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem wyniki badań, tym razem testosteron całkowity, zamiast wolnego (bo taniej) i dht po 2 miesiącach brania finasterydu. DHT 490 (-30% przy dawkach 1,25 codziennie), testosteron 660 przy normach do 870 (poprzednio nie robiony). Słabo trochę ten finasteryd działa, trochę na granicy błędu statystycznego (mogłem się gorzej wyspać, mniej i gorzej zjeść czy mniej/za dużo się poruszać i też by były takie różnice). Może kogoś to zainteresuje - ja no cóż, nic już zmieniać nie zamierzam by mocniej ingerować w hormony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...